paljon jäätä, mittausten alettua tähän aikaan vuodesta.
Tiedemiehet etsivät kuumeisesti selitystä, ja vakioselitys ilmaston lämpenemisestä on jo niin kulahhtanut että se aiheuttaisi vain naurunröhähdyksiä ja pilkkaa.
http://notrickszone.com/2014/05/02/spiegel-on-antaractic-sea-ice-never-before-has-there-been-so-much-ice-at-this-time-of-year-since-meaurements-began/
Tiedemiehet etsivät kuumeisesti selitystä, ja vakioselitys ilmaston lämpenemisestä on jo niin kulahhtanut että se aiheuttaisi vain naurunröhähdyksiä ja pilkkaa.
http://notrickszone.com/2014/05/02/spiegel-on-antaractic-sea-ice-never-before-has-there-been-so-much-ice-at-this-time-of-year-since-meaurements-began/
Vastaukset 14
Vanhimmat
Eipä noilla ohuiden merijäiden pienillä vaihteluilla ole mitään merkitystä kokonaisuuden kannalta, kun massiiviset mannerjäätiköt sulavat kiihtyvällä vauhdilla sekä Etelämantereella että Grönlannissa:
http://climate.nasa.gov/key_indicators
Muistapa tuo ilosanomasi silloin, kun alat lässyttämään Arktiksen jääminimistä ym.
Ainakin vuonna 2007 ja 2012 niillä tuntui olevan aivan hirvittävä merkitys. Jos ei muuten, niin ainakin AGW-uskovien uskon vahvikkeeksi.
Kuten jopa tavallinen tallaajakin todennäköisesti ymmärtää:
- Arktiksen mannerjäätiköt hupenevat ilmaston lämpenemisen takia
- Arktiksen merijäät hupenevat ilmaston lämpenemisen takia
- Antarktiksen mannerjäätiköt hupenevat ilmaston lämpenemisen takia
Ja tavalliselle tallaajalle ehkä pienoisena yllätyksenä:
- Antarktiksen merijäät lisääntyvät ilmaston lämpenemisen voimistamien tuulien takia. Tästä kertova linkki olikin jo ketjussa.
ai niillä ohuilla merijäillä joihin 3 jäänmurtajaa jäi Joulukuussa kiinni kun piti mennä dokumentoimaan jäiden sulamista????
Niinhän sen pitäisi toimia täällä meilläkin, kun Itä-meressä jäät kovien pakkaste vaikutuksesta lisääntyvät, niin sisämaassa jäät ja lumet sulavat kiihtyvällä vauhdilla.
Ai niin unohdin ihan, ettei se niin menekään muualla kuin tuolla oudosti käyttäytyvällä Antarktiksella.
On se vaan ihmeellinen paikka!
Onkos tarkoitus että metsäveli- riepu kertoo taasen rouville että mikä on
syynä jäiden kasvuun ?
metsäveli, siitä vain painelet sinne Marttojen kokouksiin, siellä niitä rouvia on, joille voit satujasi kertoa. Mutta voihan olla, että he eivät usko sinua.
Tietenkin voisit kertoa!!!
Se on aina hyvää viihdettä ja Speden Selitys-toimisto saa uusia sketsi-ideoita.
Kerrottu tällä palstalla jo lukuisia kertoja:
Ilmaston lämpenemisen seurauksena voimistuneet tuulet ovat aiheuttaneet merijään pienoista lisääntymistä Etelämantereen ympäristössä:
"Stronger winds explain puzzling growth of sea ice in Antarctica"
http://www.washington.edu/news/2013/09/17/stronger-winds-explain-puzzling-growth-of-sea-ice-in-antarctica/
Mutta eipä noilla ohuiden merijäiden pienillä vaihteluilla tosiaankaan ole mitään merkitystä kokonaisuuden kannalta, kun massiiviset mannerjäätiköt sulavat kiihtyvällä vauhdilla sekä Etelämantereella että Grönlannissa:
http://climate.nasa.gov/key_indicators
Eikä sula.
Mikä noiden typerien möläytystesi tarkoitus mahtaa olla?
Ilmaston kylmenemisen seurauksena voimistuneet tuulet ovat aiheuttaneet merijään pienoista vähentymistä pohjoisnavan ympäristössä.
Myös Golf-virta on vomistunut ilmaston kylmenemisestä johtuvien tuulten muutosten vuoksi.
Mikä tuon loputtoman kylmenemislässytyksesi tarkoitus mahtaa olla?
Alarmisti ei näy tyytyvän kylmään faktaan kylmästä ja ennätysmäisestä Antarktisjäästä vaan etsii epätoivoisesti sulaa maailmanlaajuisesti
kumotakseen Antarktisjäiden ennätyslaajuuden.
Vaikkapa 1800 luvun kylpylän avannosta, misstä saunoittaja oli raapustanut tuohenpalaselle hiilenpalalla.