oma suppea kokemukseni rajoittuu tasan yhteen vakuumikoneeseen
http://www.eranetti.fi/index.php?act=viewProd&productId=136
...jonka joulupukki toi
nyt on puolivuotta tuolla `imurilla` leikkinyt säännöllisen epäsäännöllisesti
pakastimessa on enemmän tilaa kun ennen, vakumoidut pakkaukset on litteempiä
turhake vai nöu? imurinvalmistajat voisivat tehdä lisälaitteen masiinaansa niin saisi käytettyä imurin imuvoiman vakumointiin
imurihan tekee saman homman kun tämäkin, eli imee pussin tyhjäksi
Onko vakuumikone turhake?
9
543
Vastaukset
- eioleturhake
No ei ole todellakaan, hyvin hyödyllinen kapistus kotitalouksissa missä oikeasti tehdään ruokaa. Mikroaaltouuni esim. on täys turhake.
- Tryben
Ilmeisesti puhut sous vide kypsennyksestä.
Koska kaikissa muissa tapauksissa vacumointi on turhaa ja raakaaineet pilaava säilytystapa. Eritoten kala pilaantuu muoviin käärittynä samointein. - fisuuuuuuuuu
Tryben kirjoitti:
Ilmeisesti puhut sous vide kypsennyksestä.
Koska kaikissa muissa tapauksissa vacumointi on turhaa ja raakaaineet pilaava säilytystapa. Eritoten kala pilaantuu muoviin käärittynä samointein.Voisitko kertoa lisää kalan pilaantumisesta. Itse en ole kuullut moisesta ja olen nyt epä tietoinen.
- Vakumoitsia
fisuuuuuuuuu kirjoitti:
Voisitko kertoa lisää kalan pilaantumisesta. Itse en ole kuullut moisesta ja olen nyt epä tietoinen.
Kala ja muut tuotteet nimenomaan säilyvät vakumoituna paremmin ja raikkaampana. Ei niitä tietenkään vakumoituna lämpimässä pidä säilyttää.
- tuskin.perusteita
Tryben kirjoitti:
Ilmeisesti puhut sous vide kypsennyksestä.
Koska kaikissa muissa tapauksissa vacumointi on turhaa ja raakaaineet pilaava säilytystapa. Eritoten kala pilaantuu muoviin käärittynä samointein.Hehheh.. kala pilaantuu .. no kovasti niitä savukaloja myydään kaupoissa muoviin pakattuna. Sekä lihoja. En sitten tiedä miten tällä yksilöllä ne pilaantuvat.
- cumiva
vacuumi kone ei ole turhake. turhakkeen kyseenalaistaminen voi olla turhake ja jos riippuu miten kyseenalaistaa.
- etsilleenjatolleen
Itseasiassa kone on turhake, sillä pakasteituihin pakkauksiin saa ilman pois ihan vain painamalla kädellä toki murskaamatta pakastettua tuotetta.
Sama koskee ns. sousvide-kypsennystä eli kädellä ilmat pois pussista ja pussi suljetaan ilmatiivisti, pussi vedellä täytettyyn kattilaan haluamaasi lämpötilaan eli noin 60-65 asteeseen puoleksi/tunniksi lihasta ja kypsyysasteesta riippuen.
Ihmiset nykyään ovat vain niin uusavuttomia ja haluavat erilaisia värkkejä muka helpottaakseen ruoanlaittoa vaikka ihan perusvälineillä pärjää hyvin.
Itse käytän vain yhtä veistä, kuorimaveistä, raastinta, huhmaretta tehdessäni ruokaa monipuolisesti enkä mitään sähköistä värkkiä kaipaa. - olet.itse.uusavuton
etsilleenjatolleen kirjoitti:
Itseasiassa kone on turhake, sillä pakasteituihin pakkauksiin saa ilman pois ihan vain painamalla kädellä toki murskaamatta pakastettua tuotetta.
Sama koskee ns. sousvide-kypsennystä eli kädellä ilmat pois pussista ja pussi suljetaan ilmatiivisti, pussi vedellä täytettyyn kattilaan haluamaasi lämpötilaan eli noin 60-65 asteeseen puoleksi/tunniksi lihasta ja kypsyysasteesta riippuen.
Ihmiset nykyään ovat vain niin uusavuttomia ja haluavat erilaisia värkkejä muka helpottaakseen ruoanlaittoa vaikka ihan perusvälineillä pärjää hyvin.
Itse käytän vain yhtä veistä, kuorimaveistä, raastinta, huhmaretta tehdessäni ruokaa monipuolisesti enkä mitään sähköistä värkkiä kaipaa."Sama koskee ns. sousvide-kypsennystä eli kädellä ilmat pois pussista ja pussi suljetaan ilmatiivisti, pussi vedellä täytettyyn kattilaan haluamaasi lämpötilaan eli noin 60-65 asteeseen puoleksi/tunniksi lihasta ja kypsyysasteesta riippuen."
Heh .. taas. Onpa tietämätöntä porukkaa täällä taas. Miten on - luuletko että 60 asteisessa vedessä lihasta tulee 70 asteista vaikka sitä pitäisi siellä 2 tuntia? ;)
- turhake.vai.ei
Samaa ehdottanut jo vuosia sitten sen imurin suhteen. Ostin vakuumikoneen mutta vielä en ole päässyt käyttämään. Sienestysaikaan saattaa tulla tarvetta. Lisäksi pitäisi ostaa erikseen ne lisäkipot joita olisi tarkoitus kyllä käytellä säännöllisesti. Kalaan ei ole nyt päässyt, että hyödyt ovat jääneet käyttämättä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2143146Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3002728Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751788Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e501687Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?401562- 1221356
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171250- 1051239
Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4141239MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,101220