Lauantaina yli +31

voi hyvinkin mennä rikki. Se olisi kaikkien aikojen Suomen ennätys toukokuulle.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288692521216.html
1281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ai hörhöä ai! Miten tämä jääkausi nyt näin menee?

Äänestä

Taas paikallisia säätietoja väärällä palstalla. Miksi?

Äänestä
  • Jos olisi hiemankin normaalia kylmempää säätä, tekisit sinä siitä palstalle lukuisia aloituksia, joissa lässyttäisit jotain ilmaston "kylmenemistä" ja ihan juuri alkavaa "jääkautta".

    Äänestä

  • hohhoijaaaa kirjoitti:

    Jos olisi hiemankin normaalia kylmempää säätä, tekisit sinä siitä palstalle lukuisia aloituksia, joissa lässyttäisit jotain ilmaston "kylmenemistä" ja ihan juuri alkavaa "jääkautta".

    En tekisi, koska en ole lapsellinen pelle, niin kuin sinä.

    Äänestä

Normaali ihminen menee ulos tämmösellä ilamalla mutta hihhuli vaan selaa iltasanomia ja tolojttaa lämpöjä netistä. Idiootti

Äänestä

Mikkeli 30,5 astetta. Sanottiin just YLE:n uutisissa. Jäätiin vain 0,5 astetta kaikkien aikojen ennätyksestä. Varmaan jossakin on ylitettykin 31,1 astetta.

Huh, huh, on se KUUMAA, KUUMAA...

Äänestä
  • Tämän kuun keskilämpötila ei silti yllä edes parin viime vuoden tasolle ainkaan helsngissä, mutta sinä tietty poimit kirskikat eli ne kuun ainota lämpimät päivät.

    Ensiviikolla taas normalisoituu tilanne, eli 4 viikosta 1 on lämmin. Mutta sehän ei ole kirsikointia titenekään?

    Ei helvetti tuota kakaraa joka ei vaan tajua mitään laajempaa kokonaisuutta. Mutta idiootti ei sitä tajua vaan tämänkin alle laittaa tyypillistä paskaansa. Mutta minä en sitä tule lukemaan kutiebkaan joten yks hailee.

    Äänestä

Eipä löytynyt mitään lööppiä, että lämmöt olisi nousseet 31 asteeseen

Äänestä
  • Ei noussut. Nousi vaan tosi kuumaan 30,5 asteeseen. Mikä on puolen asteen päässä kaikkien aikojen toukokuun ennätyksestä. Ja huom. ei olla vielä toukokuun lopussa.

    Äänestä

  • Eelis Permanen kirjoitti:

    Ei noussut. Nousi vaan tosi kuumaan 30,5 asteeseen. Mikä on puolen asteen päässä kaikkien aikojen toukokuun ennätyksestä. Ja huom. ei olla vielä toukokuun lopussa.

    Jos ilmasto olisi lämmennyt AGW-oppien mukaan, niin vanhat ennätykset pitäisi nyt rikkoa kahdella asteella.

    Nyt on viime hetkiä tehdä lämpöennätyksiä, koska luonnollinen ilmastonsykli on kääntynyt kylmenevään päin.

    Äänestä

  • Ei voi mitään kirjoitti:

    Jos ilmasto olisi lämmennyt AGW-oppien mukaan, niin vanhat ennätykset pitäisi nyt rikkoa kahdella asteella.

    Nyt on viime hetkiä tehdä lämpöennätyksiä, koska luonnollinen ilmastonsykli on kääntynyt kylmenevään päin.

    Tuo ensimmäinen lause on puhtaasti denialistien keksimä ja sitä toitotetaan täällä mielipuolisella tavalla. Miksi vanhat ennätykset pitäisi rikkoa nyt kahdella asteella? Ja miksi juuri kahdella. Ilmasto on monimutkainen mekanismi ja ilmaston lämpeneminen ei etene suoraviivaisesti. Onneksi, niin paha tilanne ei ole. Kylmiä kausiakin saadaan vielä lähitulevaisuudessa, se on sitä luonnollista vaihtelua.

    Äänestä

Jos niitä mittareita voisi siirtää vähän kuumemmille paikoille

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hohhoijaa! kirjoitti:

voi hyvinkin mennä rikki. Se olisi kaikkien aikojen Suomen ennätys toukokuulle.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288692521216.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu