Olen yrittänyt etsiä suolan painoa per teelusikallinen internetistä, mutta arvot vaihtelevat kokkikoulun 5:stä grammasta Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen 6,5:een grammaan. Joku ulkomaalainen väittää painoksi 5,7 grammaa.
Hajontaa on siis melkoisesti, kun isoimman ja pienimmän välinen ero on kokoluokaltaan 30%. Sen huomaa kyllä jo maussa (ja verenpaineessa).
Wikipedian mukaan millilitra suolaa painaa 2,164 grammaa, joten 5:n millilitran teelusikallinen olisi sillä perusteella lähes 11 grammaa. Eli ero vaan kasvaa.
Jos jollain on käytössä tarkkuuspainometri, niin olisi mielenkiintoista tietää mitä tavallinen ruokasuola oikeasti painaa.
Kiinteät ruoka-aineet myydään kuitenkin yleensä painon perusteella. Tuskin mistään saa vaikkapa jauhelihaa litroittain? Aika vaikea saada lihamurekkeen suolapitoisuus 1,6:een prosenttiin, kun ei ole tarkkaa vaakaa.
Paljon painaa teelusikallinen suolaa?
2
10496
Vastaukset
- kiteilläänkö
Ongelma tässä on se, että mitä tarkoitetaan teelusikallisella - lusikalla rouhaistu kukkurallinen, sormella lusikan reunojen tasalle vetäisty vaiko mittalusikallinen.
Kuten kaikissa kiinteissä aineissa niiden tiheys tilavuutta kohden vaikuttaa niiden painoon. Suolaa on erilaista kidemuodoiltaan - toiset tiheämpiä ja toiset ilmavampia., joten teelusikallinen voi painaa eri määriä. Ainoastaan hyvällä elektronisella vaa'alla saat tarkan tuloksen.
Joten ei muuta kuin kauppaan ostamaan hyvä vaaka - ei ne nyt niin paljon maksa. - maalaisjärjetyksellä
Et tartte mitään kummoista tarkkuusvaakaa, kun teet näin. Mittaa vaa'alle 20-100 lusikallista suolaa (just sellasia, kuin yleensä kauhaiset). Jaa paino lusikallisten määrällä, niin saat hyvän, joka lähtöön käypäisen arvon lusikallisen painosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1221701
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup161402Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA
Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR329982- 61980
J miehestä oikeaa
Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen81833- 66831
- 1770
- 46741
Kysyit firman bileissä..
.. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta9671Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin
Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta62658