Hampurilaismestoissa näkyy usein olevan valmiiksi tehtyjä purilaisia. Mitenköhän pitkään niitä säilytetään, jos käy vaikka niin, ettei juuri sitä burgerimallia osta kukaan muutamaan tuntiin?
Hamppareitten säilytysaika
mace21
17701
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Veikkaan, että menee sitten roskiin eli tekevät valmiiksi sitä hampparia, jolla on todettu olevan hyvä menekki.
Meillä isossa ketjussa hamppareiden säilytysaika on noin 15-20min, jonka jälkeen menee hävikkiin. Todella tarkkaa nuo ajat, sillä liian pitkä säilytysaika voi johtaa syöjän ruokamyrkytykseen. Joten jos asioit isoimmissa ketjuissa, ajan valvonta on tarkkaa eikä hampparit loju tunteja odottamassa syöjäänsä :)
Olen kerran saanut ruokamyrkytyksen lappeenrannan mäkkäristä ! En suosittele , ilmeisesti sielä ei ko valvontaa !
Kyllä kaikissa paikoissa (ketjuravintoloissa) valvotaan sitä aikaa, jonka hampurilaiset tai kanapihvit (kanapurilaisiin) jne ovat ns. valmiina/kypsinä odottelemassa ostavaa asiakasta. Todennäköisesti niissä paikoissa, joissa on tullut ruokamyrkytys, tuota säilytysaikaa ei ole vain muistettu /huomattu sen yhden purilaan kohdalla noudattaa. Sinänsä typerää, koska ajan seuraaminen on tehty noissa paikoissa äärimmäisen loogiseksi ja sekä keittiön että kassojen pitäisi pystyä seuraamaan aikoja helposti ( ts. vähintään kaksi henkeä vahtii aikaa, jos vain viitsii. ) Ainakin tämä on oma kokemukseni omilta ajoiltani eräässä ketjussa.
Tietysti tämä vaatii sitä, että työntekijät noudattavat omistajan/ravintolan sääntöjä tätähän sääntelee ihan terveysviranomaiset. Paha virhe tuo ruokamyrkytys, mitä ei saisi koskaan sattua, koska valvonta ei ole vaikeaa, mutta minkäs tekee. Ihminen on erehtyväinen.
Jos pelkää saavansa ruokamyrkytyksen, voi aina tiskillä pyytää, voisivatko tehdä täysin tuoreen uuden tuotteen eikä sitä mikä hyllyssä valmiina. Keittiöhenkilökunta oppii tietysti vihaamaan sitä henkilöä nopeasti jos käy usein, mutta ainakin voi olla varma, että saa tuoretta. :D Itse suosittelisin tuota ainakin hiljaisina hetkinä vainoharhaisille/huonoja kokemuksia saaneille. Ruuhkassa tuotteet ovat pääsääntöisen varmasti tuoreita, koska vaihtuvat niin tiheästi.
etkö itse urpo ole koskaan vahingossa mokannut mitään?
Tukehdu paskaan olisi oikea sanonta tähän mutta jätän enempiä mainitsematta...
En tietenkään kun en ole urpo. Ainoastaan älyltään vajaat mokaa, koskaan.
muuten totta paitsi öisin autokaistoilla, jolloin grillit ja muu kyökki pestään. Älkää koskaan ostako autokaistalta jos huomaatte että sisällä on grillien jne pesu käynnissä! Saattaa tulla aika random settiä lautaselle ;)
Tuo hävikki on ihan helvetillisen väärin! Upeaa ruokaa roskikseen... Joku nälkäinen voisi olla oikeestikin onnellinen niistä!
Ihan helvetin väärin!
samaa mieltä että heittää roskiin hyvää tavaraa roskiin härskisti joku oisi onnellinen niistä ilmasista ruuista perhana! ei haittais 15 minuutin "pilaantunu" purilainen. huh huh..
Hesellä säilytys oli vielä 2009 (kun kesätöissä olin) niin 12min ranskalaisilla sekä hampurilaisilla. Kun meni tuon yli, niin roskiin lähtivät.
Missä se okaro nysvää, kun ei ole lässyttämässä euron hampurilaisista. HEH HEH
BTW... sain 20l säkillisen , kaverin lopettaessa burger-paikan, hampurilaissämpylöitä elukoilleni.
Unohtuivat 3v kaappiin rojujen sekaan
.
Olivat löydettäessä pehmeitä, homeettomia, herkullisen näköisiä ja hajuttomia.
Vastaavia pistellään naamaan - ilman 12min sääntöä :)
Hampurilaisia, vaikea sanoa miten kauan ne säilyvät?
Tehkää testi, tarjotkaa aamuviideltä känninälkiölle vanhoja hamppeja.
Veikkaan että 12h vanhat syödään heti, 24h vanhat hieman hitaammin.
Jatkakaa testiä kunnes aika vakiintuu, pilaantuneen syöjät karsiutuu pois.
sinuna olisin huolissani siitä missä niitä säilytetään ennen "valmistusta". jätehuonissa..kyllä noissa roskaruokaläävissä on rajalliset säilytys mahdollisuudet ja niitä "ruokia" löytyy usein myös jätehuoneista roska-astioiden vierestä.
olen töissä hampparipaikassa ja hampparit maistuu ihan parhailta kun ovat n. tunnin seisoneet. Ei niistä mitään ruokamyrkytystä kyllä saa:D näyttävät vain hieman epähoukuttelevilta :D
Tuollaiset hampurilaiset saa eurolla.