Ihmissilmä ei pysty näkemään kaikkia värejä, mitä on olemassa. Kysymys: Miksi ei? Voisiko silmää jotenkin säätää että näkisi infrapunaa ja ultraviolettia? Olisi erittäin mielenkiintoista, sillä en pysty edes kuvittelemaan mielessäni muita värejä kuin mitä olen oppinut. Jotkut värisokeat ei näe niinkään montaa.
Haukat kuulemma näkevät ultaviolettia. Monilla yöeläimillä on vain mustavalko-näkö. Mitä mahtaakaan hyönteiset nähdä verkkosilmillään, ja se on vieläpä yleisin silmätyyppi.
Värien näkemisestä
Valööri
2
273
Vastaukset 2
Väitetään, että joillain (varsinkin naisilla) on nelivärinäkö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.134732Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197690Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!24632Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45627Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars99614- 61609
- 42544
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29521Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59515