Ruoansulatuksen nopeus

kyselijä

Hei! Mietiskelin palstaa, mihin tämän kysymyksen voisi laittaa, mutta eiköhän se tänne ruokavalioonkin liity.
Ihan siis mielenkiinnosta kysyisin ruoansulatuksenne nopeudesta; kuinka usein käytte isommalla hädällä? Mikä on ruokavalionne/ onko muutoksia tapahtunut ruokavalion muutosten yhteydessä? Mikähän on sellainen normaali väli?
Itsellä toimii vatsa ihan kiitettävästi normaalilla sekaruokavaliolla, syön siis ihan kaikkea. Herkkuja olen vähentänyt, ei aiheuttanut muutosta. Pari kertaa päivässä tulee kakkosella käytyä. Onkohan se liian usein -> auttaisiko erilainen ruokavalio?

7

483

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väärä palsta

      terveyspalstalle, tänne ei kuulu p'''skantamisjutut ja ketä kiinnostaa sun suolesi toiminta

      • kyselijä

        No, mielestäni tämä liittyy ruokavalioon ja ravintoon. Terveysosaston kävin tsekkaamassa, mutten sieltä löytänyt tälle otsikkoa, siellä oli aika paljon sairauksista jne., siitähän ei ole kyse.
        Seuraavaksi kiinnostaisi tietää oletko mies vai nainen ja mihin ikäryhmään kuulut? Sekin nimittäin mietityttää, millaiset ihmiset vastailevat asiallisiin viesteihin noin. Törkeää.


      • maku-lehti
        kyselijä kirjoitti:

        No, mielestäni tämä liittyy ruokavalioon ja ravintoon. Terveysosaston kävin tsekkaamassa, mutten sieltä löytänyt tälle otsikkoa, siellä oli aika paljon sairauksista jne., siitähän ei ole kyse.
        Seuraavaksi kiinnostaisi tietää oletko mies vai nainen ja mihin ikäryhmään kuulut? Sekin nimittäin mietityttää, millaiset ihmiset vastailevat asiallisiin viesteihin noin. Törkeää.

        No sen voisit sinä ite kertoa ensin. Ihmetyttää millaiset ihmiset haluavat kertoa ja kysyä suolensa toiminnasta ruoanlaittopalstalla.


      • kyselijä
        maku-lehti kirjoitti:

        No sen voisit sinä ite kertoa ensin. Ihmetyttää millaiset ihmiset haluavat kertoa ja kysyä suolensa toiminnasta ruoanlaittopalstalla.

        Tämä on ravinto ja ruokavaliot-palsta, ei ruoanlaitto. Kyllä kai ne ruokavalion seurauksetkin kuuluvat palstalle? Voit pyytää viestin poistettavaksi asiattomana.


    • Normaalia on!

      Ruokavalio ja jätöksien tiheys, määrä ja laatu liittyvät ruokavalioon, joten ruoansulatuskin liittyy ravintokysymyksiin. Nimenomaan suolentoiminnan ongelmien vuoksi moni muuttaa ravintotottumuksiaan.

      Normaalia toimintaa on ilmeisesti joka aterian jälkeen - joka kolmas päivä. Itselläni toimii useimmiten kerran pari päivässä, joskus hyvinkin usein (itselläni kuukautiskierto saattaa aiheuttaa vilkastunutta suolentoimintaa). Toisinaan ei ihan joka päivä. Nesteen määrä vaikuttaa asiaan. Helteellä maha toimii huonosti, olen huono juomaan tarpeeksi nesteitä.

      Olen kasvissyöjä, mutta varsin pieniruokainen.

    • Asiallinen aihe

      Vilkastunut toiminta voi liittyä kilpirauhasen liikatoimintaan. Jos suoli toimii useita kertoja päivässä ja uloste on löysää ja alkaa laihtumaan, kannattaa käydä verikokeissa.
      Normaalia on kait että toimii kerran päivässä tai jokatoinen päivä.

    • vatsalihakset kunnos

      Ennen kerran viikossa tai harvemmin (aina lapsuudesta asti). Nykyään n. 3 kertaa viikossa, kiitos kilpirauhaslääkityksen.

      Syön paljon vihanneksia ja jonkin verran hedelmiä ja marjoja (omenaa, sitrushedelmiä, luumuja, kiiviä, persikoita/nektariineja), joka aamu puuroa voisilmällä, juon vettä 1.5- 3 litraa päivässä, juon kahvia, en käytä valkoista sokeria enkä vehnää. Ja liikun suht paljon.

      Ei ole aina sidoksissa ruokavalioon tuo vatsan hyvä toiminta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      59
      1170
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1098
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      114
      1032
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      950
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      96
      920
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      765
    7. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      27
      721
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      192
      666
    9. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      71
      649
    10. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      73
      627
    Aihe