Hei! Mietiskelin palstaa, mihin tämän kysymyksen voisi laittaa, mutta eiköhän se tänne ruokavalioonkin liity.
Ihan siis mielenkiinnosta kysyisin ruoansulatuksenne nopeudesta; kuinka usein käytte isommalla hädällä? Mikä on ruokavalionne/ onko muutoksia tapahtunut ruokavalion muutosten yhteydessä? Mikähän on sellainen normaali väli?
Itsellä toimii vatsa ihan kiitettävästi normaalilla sekaruokavaliolla, syön siis ihan kaikkea. Herkkuja olen vähentänyt, ei aiheuttanut muutosta. Pari kertaa päivässä tulee kakkosella käytyä. Onkohan se liian usein -> auttaisiko erilainen ruokavalio?
Ruoansulatuksen nopeus
7
420
Vastaukset
- väärä palsta
terveyspalstalle, tänne ei kuulu p'''skantamisjutut ja ketä kiinnostaa sun suolesi toiminta
- kyselijä
No, mielestäni tämä liittyy ruokavalioon ja ravintoon. Terveysosaston kävin tsekkaamassa, mutten sieltä löytänyt tälle otsikkoa, siellä oli aika paljon sairauksista jne., siitähän ei ole kyse.
Seuraavaksi kiinnostaisi tietää oletko mies vai nainen ja mihin ikäryhmään kuulut? Sekin nimittäin mietityttää, millaiset ihmiset vastailevat asiallisiin viesteihin noin. Törkeää. - maku-lehti
kyselijä kirjoitti:
No, mielestäni tämä liittyy ruokavalioon ja ravintoon. Terveysosaston kävin tsekkaamassa, mutten sieltä löytänyt tälle otsikkoa, siellä oli aika paljon sairauksista jne., siitähän ei ole kyse.
Seuraavaksi kiinnostaisi tietää oletko mies vai nainen ja mihin ikäryhmään kuulut? Sekin nimittäin mietityttää, millaiset ihmiset vastailevat asiallisiin viesteihin noin. Törkeää.No sen voisit sinä ite kertoa ensin. Ihmetyttää millaiset ihmiset haluavat kertoa ja kysyä suolensa toiminnasta ruoanlaittopalstalla.
- kyselijä
maku-lehti kirjoitti:
No sen voisit sinä ite kertoa ensin. Ihmetyttää millaiset ihmiset haluavat kertoa ja kysyä suolensa toiminnasta ruoanlaittopalstalla.
Tämä on ravinto ja ruokavaliot-palsta, ei ruoanlaitto. Kyllä kai ne ruokavalion seurauksetkin kuuluvat palstalle? Voit pyytää viestin poistettavaksi asiattomana.
- Normaalia on!
Ruokavalio ja jätöksien tiheys, määrä ja laatu liittyvät ruokavalioon, joten ruoansulatuskin liittyy ravintokysymyksiin. Nimenomaan suolentoiminnan ongelmien vuoksi moni muuttaa ravintotottumuksiaan.
Normaalia toimintaa on ilmeisesti joka aterian jälkeen - joka kolmas päivä. Itselläni toimii useimmiten kerran pari päivässä, joskus hyvinkin usein (itselläni kuukautiskierto saattaa aiheuttaa vilkastunutta suolentoimintaa). Toisinaan ei ihan joka päivä. Nesteen määrä vaikuttaa asiaan. Helteellä maha toimii huonosti, olen huono juomaan tarpeeksi nesteitä.
Olen kasvissyöjä, mutta varsin pieniruokainen. - Asiallinen aihe
Vilkastunut toiminta voi liittyä kilpirauhasen liikatoimintaan. Jos suoli toimii useita kertoja päivässä ja uloste on löysää ja alkaa laihtumaan, kannattaa käydä verikokeissa.
Normaalia on kait että toimii kerran päivässä tai jokatoinen päivä. - vatsalihakset kunnos
Ennen kerran viikossa tai harvemmin (aina lapsuudesta asti). Nykyään n. 3 kertaa viikossa, kiitos kilpirauhaslääkityksen.
Syön paljon vihanneksia ja jonkin verran hedelmiä ja marjoja (omenaa, sitrushedelmiä, luumuja, kiiviä, persikoita/nektariineja), joka aamu puuroa voisilmällä, juon vettä 1.5- 3 litraa päivässä, juon kahvia, en käytä valkoista sokeria enkä vehnää. Ja liikun suht paljon.
Ei ole aina sidoksissa ruokavalioon tuo vatsan hyvä toiminta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1666378Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv952921Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?941816Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am431525Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91236- 131087
- 501049
Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75973Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23968- 17960