Veden pinta voi nousta 30 senttiä seuraavan sadan vuoden aikana!
No hohhoijaa todellakin. Ihanhan siinä varmaan Kauppatorin veteen johtavista portaista melkein yksi porrasaskelma lisää olisi veden vallassa. Jos joku tampio on rakentanut merenrantaresidenssinsä 30cm päähän nykyisestä vedenpinnasta niin lycka till sitten vaan.
Kovin ohuessa ovat jo Petskun putiikin pelon aiheet. Eikä ole kritiikin kynnys toimittajallakaan korkealla kun moinen puolentoista vaaksan mittainen pinnan nousu on vallan oikein hurjaa. Hurjaa se olisi korkeintaan siittimen pituutena. Mutta
mihin katosikaan se alkuaikojen kuusi metriä?
No hohhoijaa todellakin. Ihanhan siinä varmaan Kauppatorin veteen johtavista portaista melkein yksi porrasaskelma lisää olisi veden vallassa. Jos joku tampio on rakentanut merenrantaresidenssinsä 30cm päähän nykyisestä vedenpinnasta niin lycka till sitten vaan.
Kovin ohuessa ovat jo Petskun putiikin pelon aiheet. Eikä ole kritiikin kynnys toimittajallakaan korkealla kun moinen puolentoista vaaksan mittainen pinnan nousu on vallan oikein hurjaa. Hurjaa se olisi korkeintaan siittimen pituutena. Mutta
mihin katosikaan se alkuaikojen kuusi metriä?
Vastaukset 7
Vanhimmat
No voihan se olla vieläpä nousemattakin, kun petteri voivottelee hukkaan kaatuneita aiempia ennusteliemiä jotka alkoivat jo haista.
Onkohan tämä 30 cm nyt kanonisoitu ilmastototuus josta mediakin
olisi syytä pitää kiinni, vai montako päivää kestää ennenkuin saamme kettutyttömediasta seuraavan 10 metriä ylittävän nousualaarmin?
noin 35 senttiä normaalia matalammalla. Kärsimys huipussaan? ja onni ja autuus vastaavasti kun nousee sen 30cm normaalitasolleen? Aivan niin, ei kukaan edes huomaa.
YLE uutisoi katastrofaalisesta merenpinnan noususta peittääksen sen että valopää petteri on laskenut nousuarvionsa 6 metristä 30 senttiin, ja
luodakseen mielikuvaa että merenpinta nousee kiihtyvästi, kuten kettutyttöuutimissa loitsuttiin kerta toisensa jälkeen.
Eikö kukaan huomannut että merenpinnan nousuarvio on laskenut valopää petterin vuosi sitten petterin todistamasta 90 sentistä 30 senttiin, mikä aiheutti tämän raivokkaan alarmisoinnin kiihtyvästä merenpinnan noususta.
Historia siis tuli tältä osin kirjoitettua uudelleen että merenpinta nousee
tänään nopeammin, kuin aiemmin on todistettu, eli mallinnettu.
Göebbelskin vihertyisi kateudesta ylen stalinistisen median edessä-
Tänään tuli radiosta, että alle 3 metrin ei saa rakentaa meren rannalla ja esimerkiksi Haminassa suunnitellaan tulvavalleja tulevan merennousun vuoksi. On näköjään pelottelu mennyt perille.
No Helsinkikin viime tietojen mukaan käyttää 20 miljoonaa egeä vuodessa
katastrofaalisen merenpinnan nousuun varautumiseen, ja on jo ollut puheita
50 000 rakennuksen siirtämisestä turvaan.
Nämä toimet johtuvat uskosta IPCC,n toimimattomaksi todettuihin mallinnuksiin, joihin FMI,n johto on valanut uskoa.
Pikkulinnut lauloivat että petteri on pallkannut oikein PR toimiston muuttamaan
mustan valkoiseksi eli 30 cm merenpinnan nousu on suurempi uhka kuin petterin aiemmin todistama 6 metrin nousu ihmiskunnan tuhoutumisineen.
Ministeriöilla on ohjeet sekä budjetissa momentti kustantaa PR toimistoja
kärjistämään enemmin ilmastokeskustelua valheellisilla uutisilla ilmastonmuutoskauhun ylläpitämiseksi.
http://ilmastotiede.wordpress.com/2014/06/11/ministerion-ohje-ilmastoviestintaan-karjistakaa-enemman/
Sitten kun meren pinnat nousevat alkaa sama sätkänkäärijöiden ja lattialleräkijöiden porukka jumalattoman parkumisen siitä miksei kukaan varoittanut, kaupungin maksaman räkäluukun lattialla kun kiljupönttö kastuu...
Höpö höpö, ilmastonlämpenemiset ovat kiljuen nostaneet merenpintaa 30 vuotta, eikä se ole siintä noussut mihinkään vaikka maailman johtavimman ilmastotieteen mukaan sen piti tänä aikana nousta vajaa metri ja milliäkään ei ole näkynyt.