Surullinen uutinen!

aika näyttää....

Surullinen uutinen kaikille niille maailmanlopun maalareille tulevaisuudesta. Geologit ovat löytäneet noin 700 km syvyydeltä maan sisältä järkyttävän suuren vesivaraston!

Tulevaisuuteemme negatiivisesti suhtautuneille saattaisi olla edes pieni helpotus , tieto siitä että tuo vesi saattaa olla jo saastunutta.

Veden saastuneisuus saattaisi helpottaa ..veden löytymisen tuskaa!

5

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mineralogisen veden olemassaolo on kyllä tunnettu ennen tuotakin uutista, eikä asia nyttemminkään kvantitatiivisesti päivitetympänä makean veden hankintaamme koskevia tulevaisuuden mahdollisia ongelmia miksikään muuta.

      Nimittäin kiviaineksen kidevettä on ihan kotitorppasi pihan kalliopaljastumasikin massoissa, mutta loihdipa nuo hydroksyyliryhmät kivestä jollakin taloudellisesti toimivalla tavalla meille käyttövedeksi, niin olet guru.

      Vulkanismi töräyttelee vesihöyryä kaasukehäämme, mutta suurin osahan siitä sataa suolaveden altaisiin, ja sinne päätyy suoraan kaikki mereisen litosfäärin erkanemisvyöhykkeiden vedenalaiset tuotoksetkin.

      Vesitalouteemmekaan ei taida juuri vaikuttaa tämä juveniilin veden vulkaaninen syöttö hydrologiseen kiertoon, mistä vettä myös poistuu subduktiossa, sekä säteilyyn hajottamana kaasukehässä.

    • 5+5

      Pikkulapsi ymmärsi taas uutisen väärin. Kannattaisi pysyä ehkä siinä Aku Ankan lukemisessa, siinä riittänee älyllistä haastetta tuollaisten juttujen kirjoittajille. Lapsellista kakaraahan se aina itkettää jos joku viisaampi kertoo karuja faktoja maailmasta. Säälittää tuollaiset, mutta jatka itkupotkuraivariasi ja kuvittele että maailma on vaahtokarkkia, kaikilla on kliffaa ja tulevaisuudessa ei ole pahaa on vaan hyvyyttä ja taikaa. Et taida muuta koskaan osatakaan.

    • heti helpotti!

      Onneksi olet huomannut asian negatiivisuuden! Olin jo huolissani.

      • 15+14

        Sehän on vaan hyvä jos sinua helpottaa se että realistejakin on vielä olemassa. Ole hyvä vaan. P.S. lasketko allesi ilosta aina kun kuulet jonkun uutisen ja kallistat sen päässäsi ihan eri muotoon kuin se todellisuudessa oli?

        Varmaan aika hauskaa elämää. Tosin housuja joudut vaihtamaan melko usein? Ja sosiaalinen elämä kärsinee?


    • Saavutettavuuden kannalta tuo vesimäärä voisi yhtä hyvin olla jossain Jupiterin kuussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      153
      13521
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      73
      9800
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      97
      9163
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8149
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6773
    6. 150
      6195
    7. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      56
      3523
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3415
    9. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      39
      2307
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      397
      1275
    Aihe