http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014061618411838_uu.shtml
Haluan lisäksi huomauttaa että ilmastotiedemiesten yksimielinen tutkimustulos on että pohjoisessa lämpeneminen on voimakkainta.
Haluan lisäksi huomauttaa että ilmastotiedemiesten yksimielinen tutkimustulos on että pohjoisessa lämpeneminen on voimakkainta.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kyllä kyseessä on vielä takatalvi, ensilumi on luvassa vasta ensi viikolla.
Sitäpaitsi ilmastotiedemiesten yksimielinen tutkimustulos on ettei lastemme enään pitänyt nähdä lunta.
Niin onko tuo Juhannus rajapyykkinä, milloin puhutaan takatalvesta tai ensilumesta?
Jos ilmasto kylmenee ennustetulla tavalla, niin 40 vuoden kuluttua ei lapissa tarvitse sitä enää pohtia, kun maa käy sulana vain muutaman viikon.
Joku rajapyykkihän sille on laitettava ettei takatalvet ja ensilumet mene sekaisin vuodenaikojen myötä, kun lumisateiden määrästä ei voi eroittaa ollaanko alku vai loppukesässä..
Tällanenha se taas tais olla: https://www.youtube.com/watch?v=-aSxSUy34HU
Ei ole kesätkään niinkuin ennen, silloinhan joka toinen juhannus sateli lunta. Nykyään enää ehkä joka kahdeskymmenes.
koskettavasti Lapin kesän lyhyydestä. Alkaa olla ajat vaihtaa sävellaji mollista duuriin ja laulaa Lapin talven pituudesta, kun ei enää lopu ollenkaan.
Aloittaja on täsmälleen oikeassa. Pohjoisessa lämpeneminen on voimakkainta. Faktaa ja nyt sitä ei meille anna Kaisa Niemi, koska se aiheuttaa närästystä ja ripulointia hörhölle. Vaan fakta on Sodankylän mittausasemalta, Lapista, sieltä pohjoisesta: viimeisen 14 kk:n aikana on Sodankylässä ollut yksi kuukausi, jonka kuukausikeskilämpötila on ollut vertailukauden vastaavaa alempi. Kyseessä on viime tammikuu. Sitä edellinen normia kylmempi kuukausi on ollut maaliskuu 2013. Kaikki muut ovat olleet lämmöltään vertailukauden kuukausikeskiarvoa korkeampia. Eelis rehellisenä toteaa, että parikin kuukautta on ollut vain asteen kymmenyksen normaalia lämpimämpiä, mutta on kuitenkin. Siis 13-1. Järkyttävä suhde. Pohjoinen lämpenee - huolimatta tämän hetkisestä vähän vilakammasta säätilanteesta. Voi hörhöä voi.
http://ilmatieteenlaitos.fi/kuukausitilastot
joka kertoo että siellä(kin) kylmenee. Lämpenemissadut haihtuivat horisonttiin.
Ahdistavia asioita tämmöiset ihmisen aiheuttamat ilmastonmuutokset toki ovat ja pelko ja kieltäminen on täysin ymmärrettävää.
Nyyhkiminen, itkuinen kiukuttelu, jalan polkeminen ja peiton veto korville ei vaan auta mitään. Mutta kukin tavallaan...
Kun päästiin Sodankylään, niin siellä näkyy erityisen hyvin tuo luonnollinen ilmaston vaihtelu.
Katsopas Eelis Sodankylän vuosikeskilämpöjen käppyrää ja piirräpäs mielessäsi keskiarvokäyrää, niin huomaat siinä saman aaltomaisuuden kuin me normaalit ihmiset:
http://ilmatieteenlaitos.fi/vuositilastot
Eikö kylmäsää hörhöä yhtään hävetä linkittää tuollaista mikä osoittaa selkeästi nuo 2000-luvun kuumuudet. Molemmat asemat, 7 18:sta noita kuumia vuosia....siis 2000-luvulla. No mukava kun hölmöyttäs linkitit....
Kerrotko vielä suomeksi mikä kertoo. Etkö ymmärtänyt, neljästätoista viime kuukaudesta vain yksi on ollut normaalia kylmempi. Hurjaa on kylmeneminen, juu!
Niin rajusti on tuolla pohjoisessa ilmeisesti 'lämmennyt', että asteikko ei enää riitä.
Nimittäin Kilpisjärvellä lumensyvyysmittarista uhkasivat viime talvena senttimetrit loppua kesken, kun lunta saatiiin yli 150 cm. Niinpä uudeksi mittayksiköksi ehdotettaneen 'aslakkia'. Yksi aslakki = 150 cm. Täten esim. 1.2 aslakkia olisi vanhalla asteikolla 180 cm.
Pierurewa ketterästi siirtyi, kun ei muuta keksinyt, lämpötilasta lumimäärään. Mikä on ihan pikkuisen eri asia.
Onneksi meillä on Helsingin Sanomat! Tänään se julkaisi lehdessään jutun USAn hurrikaaneista. Juttu ilisi ollut hyvä, ellei siinä olisi annettu ymmärtää, että hurrikaanit johtuvat ilmastonmuutoksesta, jota ei vielä ole juurikaan ollut, mutta jobnka on ennustettu 50-100 vuoden kuluttua tulevan. Jotta juttu olisi ollut asiallinen, siihen olisi voinut laittaa kuvaajan siitä, millainen on ollut hurrikaanien lukumääräinen historia vaikkapa eri presidenttien aikakaudella. Siitä olisi nähty, että vähenemään päin ovat hurtikaanitkin.
Se on jotenkin kumma juttu, että kaikki ilmastotiedemiehet ovat yhtä mieltä siitä, ettäilmasto lämpenee 50-100 vuoden kuluttua, mutta nyt jo HS ja muut yrittävät tieteen vastaisesti löytää muutoksia ilmastossa, vaikka se ei ole 18 vuoteen lämmennyt, eikä ennen sitäkään kuin n. 0, 7 astetta.
Kun ikkunasta katselee keskikesän räntäsateita, toivoo sydämestään, että ilmasto lämpenesi edes sen 4 astetta, jota tietokoneilla on ennustettu. Tosin sitä mistä lämpö pimeään Suomeen tulee, ei ole kerrottu. Ei näytä edes tuo hiilidioksidi lämmittävän.
Hölmö, 13-1 lämpimät kuukaudet vs. kylmät kuukaudet. Ja käypä joskus muuten ulkona! Esimerkkinä ihan viime ajoilta, kaikkien aikojen aikaisin 30 asteen huippuhelle koettu.... Miksi siis möliset tilapäisestä kylmyydestä?