fotosynteesin ja ihmisen toiminnan dualismi

Jalpo Saastamoinen

Kerran kuulin, että kasvin fotosynteesi ja ihmisen biologinen toimintaa ovat biologisesti/kemiallisesti/samoja asioita, mutta kääntäen:

-fotosynteesissä kasvi saa hiilidioksidia, vettä ja auringon valoenergiaa, ja tästä syntyy glukoosia eli rypälesokeria eli hiilihydraattia sekä happea.
-ihminen taas tarvitsee energian kannalta hiilihydraattia ja happea, ja tästä syntyy uloshengityksen kautta hiilidioksidia ja (hikoilunko tai vesihöyrynkö takia?) vettä, ja mahdollisuus liike-energiaan.

Onko tässä jokin tieteellinen yhteys, ja jos on, voiko tätä tarkemmin selostaa?

8

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdfsfssfsf

      Tulevan geenitekniikan avulla voidaan kehittää sellainen "ikiliikkujaihminen" jolla on kyky fotosynteesiin eli toimii auringonvalolla (valokenno olis kyllä parempi varmaan) ja sitten hengittää ulos hiilidioksidia ja samalla tuottaa happea.

      (edellinen oli jonkinlaiseksi vitsiksi tarkoitettu koska ikiliikkuja lienee mahdoton....)


      Ihmistä eikä muitakaan eläimiä ei voisi olla olemassa ilman kasvikuntaa eli tottakai siellä on tieteellinen yhteys.

      • asfdfh

        Olisi kyllä kätevä tuo fotosynteesi meillekkin. Aminohapot, rasvat ja kivennäisaineet saisikin sitten napsimalla jotain ravintolisiä. Haittapuolena se, että se toimisi oikeastaan vain keväisin ja kesäisin täällä pohjolassa. Talvella pitäisikin sitten hankkia ihan itse. Suosisiko valinta tätä ominaisuutta?


      • sitroen.
        asfdfh kirjoitti:

        Olisi kyllä kätevä tuo fotosynteesi meillekkin. Aminohapot, rasvat ja kivennäisaineet saisikin sitten napsimalla jotain ravintolisiä. Haittapuolena se, että se toimisi oikeastaan vain keväisin ja kesäisin täällä pohjolassa. Talvella pitäisikin sitten hankkia ihan itse. Suosisiko valinta tätä ominaisuutta?

        Tuota olen joskus arvaillut itsekin jo useita vuosikymmeniä sitten.


      • asfdfh kirjoitti:

        Olisi kyllä kätevä tuo fotosynteesi meillekkin. Aminohapot, rasvat ja kivennäisaineet saisikin sitten napsimalla jotain ravintolisiä. Haittapuolena se, että se toimisi oikeastaan vain keväisin ja kesäisin täällä pohjolassa. Talvella pitäisikin sitten hankkia ihan itse. Suosisiko valinta tätä ominaisuutta?

        Sopisi ehkä parhaiten linnuile, ne kun pääsee muuttamaan, ja siivissä olisi tilaa aurinkokennoille tms.


    • Kirjastosta löytynee kirjoja joissa asia selvitetään, jos lukion oppikirjoista ei löydy.

    • gloriasabme

      Viherkasvien fotosynteesi ja eläinten soluhengitys ovat vastakkaisia reaktioita.Siksi kasvit ovat tuottajia (tuottavat hapen ja sokerin=peruspolttoaine soluille), eläimet kuluttajia, tarvitsemme happea polttaaksemme ravintoa (käytännössä sokeria) ja henkäilemme uloshengityksessä ulos hiilidioksidia ja vettä...toki monimutkaisempaa, mutta pääpiirteissään näin.Kasvit tarvitsevat yhteyttämiseen vettä ja hiilidioksidia ja valoa.

      Kasvien tuottama sokeri (glukoosi) on perusaine, josta kasvi muodostaa esim kasvirasvoja, kasviproteiineja ja vaikkapa selluloosaa.Glukoosissa on paljon alkuainetta vety, eipä ihme, että puunjalostustuote paperi palaa herkästi.Itsessämmekin tapahtuu hapen ja ravinnon palamisrektio, joka aiheuttaa tutun lämpötilan 37...

      Niinpä voidaan sanoa, että ihminenkin taapertaa aurinkoenergialla, käytännössä aurinkoenergia on siis sidottu sokerin muotoon.Aivot reagoivat hyvin herkästi veren glukoosin määriin.

      Sokeri on yleismaailmallinen eläinten polttoaine, sitä hinkuvat niin karhut kuin ihmiset.Ihmisen kohdalla sokerin ylitarjonta on kuitenkin johtanut ongelmiin.

      Näin lyhyesti ja yksinkertaisesti.

    • VoiHurja
    • Yhteyttävät kasvitkin hengittää, ei vain toisenvaraiset eliöt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      190
      5130
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      19
      1860
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1646
    4. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      11
      1561
    5. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1537
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      53
      1220
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1094
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      310
      995
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      196
      955
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      880
    Aihe