http://www.uusisuomi.fi/comment/602801#comment-602801
"Oikeasti kiltit ja kohteliaat miehet joilla ei ole ilmiselviä luonnevikoja kuten sairaalloista ujoutta, epäsosiaalisuutta, outoja pakkomielteitä, käsittämättömiä hygieniaongelmia jne., saavat kyllä itselleen naisia ilman suurempia ongelmia.
Tunnen muutamia miehiä joilla on oikeasti vaikeuksia tutustua vastakkaiseen sukupuoleen, mutta jokaisessa tapauksessa syy on ilmiselvä, eikä koskaan ongelmana ole "liiallinen kiltteys"."
Kiltti mies saa kyllä naista
13
273
Vastaukset
- Jii007
Kiltti ja rauhallinen mies on yleensä myös tylsä. Tylsä, kiltti ja rauhallinen mies saa samanlaisen naisen, mutta ongelmana onkin sitten se kun yleensä tälläiset kiltit ja rauhalliset ihmiset ovat myös ihan hemmetin ujoja eivätkä käy juuri baareissa. Kilttejä ihmisiä tapaa kaupoissa jne, mutta eihän ne siellä uskalla lähestyä toisiaan kun ovat selvinpäin. Yleensä tuollaiset kiltit tapaukset saavat kumppanin ystävien kautta.
Itse olen tylsä, raitis, savuton, köyhä, ruma, sosiaalisesti kömpelö jne jne. Eli olen ihan toivoton tapaus.
Ehkä joskus harvoin joku nainen saattaa olla jollain ihan vitun kierolla tavalla kiinnostunut, mutta se kiinnostus katoaa samantien kun avaan suuni. - Kiltit ovat yleensä
ujoja eli muiden mielestä sairaanloisen ujoja
- Puupää puhunut
" ilmiselviä luonnevikoja kuten sairaalloista ujoutta, epäsosiaalisuutta, outoja pakkomielteitä,"
Onpas tosi "hienosti" sanottu. - lopullinen ratkaisu
Natsisaksassa ujot luonnevikaiset ätmit tapettiin!
Tuo kommentti nyt edustaa aika tyypillistä arkiajattelua, jossa kuvitellaan, että oma tuttujen piiri ("tunnen muutamia...") on kattava otos ja läpileikkaus koko Suomesta.
- kiltti mies.
Ei varmaan saa naista. Ei pääse treffeille eikä pääse lähelle naista ellei nainen satu tulemaan kaupan kassajonossa taakse. Minä en ole ujo enkä epäsosiaalinen eikä ole hygienia ongelmia. Käyn suihkus kaks kertaa päivässä. Olen pyytänyt kymmeniä naisia treffeille mutta aina tulee pakit. Nainen ei voi tietää olenko tylsä jos ei edes puhu minulle mitään. Naiset ovat itse tylsiä eivätkä keksi muuta tekemistä kuin palvelua jännämiesten keittiössä
- Analyysiä...
Olettaen että et ole trollivastailija. Oletko koskaan kysynyt keneltäkään ystävältäsi tai kaveriltasi, miten hän ulkopuolisena näkee sinut. Olisiko sinussa ehkä jotain mitä voisi vähän parantaa tai fiksata. Voi olla, että itse ei ehkä näe kaikkia "ominaisuuksiasi" mitkä voisivat olla esteitä pariutumiselle. Tällöin ulkopuolinen informaatio, jos se on annettu rakentavassa hengessä, saattaisi olla yksi ratkaiu sinun ongelmaasi.
Pyydä joitain kavereitasi seuraamaan treffailuyrityksiäsi. Käykää sitten yhdessä läpi mitä heidän mielestä voisi muuttaa hyvään lopputulokseen pääsemiseksi :) Tästä se lähtee... - kiltti mies.
Analyysiä... kirjoitti:
Olettaen että et ole trollivastailija. Oletko koskaan kysynyt keneltäkään ystävältäsi tai kaveriltasi, miten hän ulkopuolisena näkee sinut. Olisiko sinussa ehkä jotain mitä voisi vähän parantaa tai fiksata. Voi olla, että itse ei ehkä näe kaikkia "ominaisuuksiasi" mitkä voisivat olla esteitä pariutumiselle. Tällöin ulkopuolinen informaatio, jos se on annettu rakentavassa hengessä, saattaisi olla yksi ratkaiu sinun ongelmaasi.
Pyydä joitain kavereitasi seuraamaan treffailuyrityksiäsi. Käykää sitten yhdessä läpi mitä heidän mielestä voisi muuttaa hyvään lopputulokseen pääsemiseksi :) Tästä se lähtee...Keneltä kaverilta, ei minulla ole kavereita. Jos on ruma niin on mahdotonta treffailla ketään.
- kummitus
kiltti mies. kirjoitti:
Keneltä kaverilta, ei minulla ole kavereita. Jos on ruma niin on mahdotonta treffailla ketään.
Eli myönnät itse, että olet ruma ja sinulla ei ole kavereita (= todennäköisesti puutteelliset sosiaaliset taidot) - ja silti pidät sinkkuutesi syynä kiltteyttä..?
- 3 tapaa saada nainen
1) suostuttelu
2) rahalla tai muulla maksulla
3) väkisin
=> helppoa saada nainen! - sairaat hoitoon
Typerää niputtaa jollain tavalla sairaat ihmiset samaan joukkoon terveiden naista saamattomien kanssa. Ei keskustelussa silloin päästä eteenpäin.
Sairaan ihmisen ongelmat ratkeavat asianmukaisella hoidolla. Terveiden ihmisten ongelmat ratkeavat yhteiskunnallisen keskustelun, rakenteiden ja asenteiden muutoksen kautta. No siinä on oikeassa että ei sellaista asiaa ole kuin liiallinen kiltteys.
Mutta yli-kiltti luonne kulkee aika usein käsi kädessa monen muun luonteenpiirteen kanssa mitkä ei naisia miellytä. (Ujous, tylsyys, epäitsevarmuus, ...)
Eli, liian kiltit ovat helposti sellaisia joilta puuttuu ne "alfauroksen" ominaisuudet. Pyrkivät seuraamaan ja miellyttämään muita sen sijaan että itsevarmasti dominoisivat. Ja miehessä sellainen luonne on melko ei-haluttava, vaikka naisessa ne ei haittaisi. Siihen jos yhdistää yhtään mitään muita fyysisiä- tai luonnevikoja, niin onkin aika kelvoton.- kummitus
Samaa mieltä. Tässäkin ketjussa useampi vastaaja on pitänyt omaa epäonnistumistaan todisteena kiltteyden karkottavasta vaikutuksesta, ja heti seuraavassa lauseessa on mainittu sosiaalisesta kömpelyydestä, rumasta ulkonäöstä ym. piirteistä jotka selittävät huonon naisonnen kiltteydestä riippumatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset25917445Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"18412399Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El706170MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny265017Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään694975Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.524120Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja503712Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta1003672NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun483194Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463129