Mitä hiton kesää tälläset kelit on?
Sataa ja sataa. Lämpötilat kun syksyllä tai keväällä. HELLETTÄ ja pian.
Sataa ja sataa. Lämpötilat kun syksyllä tai keväällä. HELLETTÄ ja pian.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ei vielä viikkoon. sen jälkeen on toiveita päästä päälle 20 asteen, ei kuitenkaan helteisiin
Sitten kun tuuli kääntyy pysyvästi etelän puolelle.
Etelä-tuuli=lämmintä
Pohjois-tuuli=kylmää
Ensi viikolla ne loppuu. Hellettä ei näillä näkymin ole vielä ensi viikolla tulossa, mutta 20 asteen lämpötiloja Lappia myöten.
Tänään oli viikon kylmin päivä ja nyt on suuntaus ylöspäin. Sunnuntaina lämpenee jo reilummin ja ensi viikolla sitten on jo niitä 20 asteen päiviä.
Mitä helvattia niitä helteitä hehkutatte,hikoiluko kivaa muka..ei jumalauta sais kylmetä vieläkin
haista paska ja muuta sinä sitten grönlantiin! mene sinne
minä haluan kesän ja lämmön, 20.. 30 astetta. siltä väliltä. ihanaa oli viime kesänä Italiassa, lämpömittari illallakin 35
ihanaa lämpöä
Ja toisaalta ei tarvis olla kovin helteistä, vaan 15-23 asteen seutuvilla. Vaihtelevaa pilvisyyttä ja välillä sataisi vettä ja välillä aurinko kurkistaisi pilvien raoista. Se olisi nam säätä.
Ei kyllä kukaan mieleltään terve ihminen helleitä halua, kesän lämpö on aivan eri asia kuin kauheat helteet. Tämä kesäkuun koleuskin on parempi säänä, kuin ne helteet, joita jotkut haluaa. Noh, ne on niitä koululaisia vaan, jotka tykkää uimarannalla kelliä, kuin hylkeet.
Kesäsää kun on 18-22 astetta, niin jaksaa tehdä lomahommia. Silloin jaksaa painaa raivaussahalla 3-4 tankillista yhtä soittoa ja saa jotain aikaseksikin.
nauttikaa vielä kun voitte, ilmastonmuutos tuo suomeen super kuumat kesät
Sinähän vielä kun voit niin, hakeutua niille superkuumille maille käristymään esimerkiksi: Saudi-arabiaan.
http://www.wunderground.com/data/images/world_highs24.gif
Niinpä joo. Pahintahan tässä on se että kesä on armoton. Kestää tietyn aikaa ja sitten se on ohi oli ilmat olleet millaisia hyvänsä. Ei siis ole mikään tae että jos nyt sataa 2 viikkoo niin sitten tulee lämmin jakso. Lopulta loppuu aika ja mahdollisuus niihin lämpimiin keleihin.
Nooh eiköhän ne paremmat kelit sieltä vielä tule : )
Nuo keskenkasvuiset aina niitä helteitä vinkuu, vaikka niistä ei ole mitään tietoa, eikä takeita. Voi hyvin olla, että ne tämän kesän helteet tuli vietettyä jo keväällä.
Tällaiset vähän alla kahdenkympin kelit on jo ihan jees, mukavaa kesäkeliä.
Ensi viikon sateet onkin sitten jo toinen juttu.
Jos minä noita helteitä noin haluisin, niin ottaisin aina äkkilähdön sinne, missä ne on varmoja joka päivän säitä. En jäisi niitä tänne ruikuttamaan. Säät kun ei ole meidän päätettävissä.
No tänään olikin Hesarissa juttua heinäkuusta. Yleisilme säälle on normaalia koleammat kelit, tämä on nähtävissä suursäätilasta. Nyt heinäkuun alussa olisi jokunen lämmin päivä, joten niistä kannattaa nauttia, koska loput onkin kylmää.
Väliin voi mahtua muutama lämminkin päivä, mutta helteitä on turha edes osotella.
Nyt eletään pohjoisen maan kesää, tällaisia kesiä oli kun itse olin pikkupoika, kesästä nautittiin, vaikka hampaat irvessä.
Ilmat olleet mitä parhaimmat, ei helteistä tietoakaan, aah ihanaa 8-) Nyt voi nauttia täysillä kesästä ilman helteen aiheuttamaa "horrosta".
Onneksi on kesäloma ei tarvi hikoilla töissä.
Niin, ilmoissa ei mitään vikaa, kunhan ei ole sitä hellettä, sellaista säätyyppiä ei kyllä kukaan kaipaa. Vaikka joku provoilija niin väittäisikin. Haluaa vain tingata meidän normaalien kanssa.
Kyllä minä sitä helletä kaipaan ja sinäkin kun ikä rupee painamaan,kakskymenttä astetta nyt ei tunnu vielä mistään nykyisin,eikä pitäis verisuonet olla kalkeentunut vielä ?
kysyn samaa kuin aloittaja koska nää *****kelit loppuu !
Samaa *****a jo heinäkuun 6.sta päivästä kohta kuukausi täynnä ja loppua ei näy.
Kettuttaa niin vietävästi ja _ihan_oikeasti
onneks nää vtun helteet loppuu torstaina