kivikirves

lapiohomma

Löysin kaivutöiden yhteydessä maasta kivikirveen. Vaan kun katselin kuvia kivikirveistä, en löytänyt vastaavaa. Tuo kirves on jotenkin haurastunut maassa ollessaan. Kirves on noin 14 cm yläreunastaan. Yläreuna on suora. Terä on sisäänpäin kaareva ja kirveen alalaidassa. Nyky kirveen mukaan hamarapuolella on korvake, alunperin varmaan kaksi, sitten ura ja vielä korvake, varmaan varren kiinnitystä varten? Onko tuo kirves aito muinaislöytö?

7

1137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -mh-

      Voitko laittaa kuvan? -- en saa sun selityksestä selvää, menee mutuksi.

      Lisäksi oletko varma että on kiveä? Eli kivikautiset kirveet yms. olisi vähän tämän näköisiä:

      http://www.nba.fi/fi/kansallismuseo/opetus/opetuspaketit/esihistoria/tietoa/kivikausi/15

      http://www.nba.fi/fi/kansallismuseo/opetus/opetuspaketit/esihistoria/tietoa/kivikausi/4

      Mutta jos onkin pronssia, jossa päällä korroosiota eli näyttää kuten sanoit "haurastuneelta"?

      Onko mainitsemasi korvake vain nypy vai todellakin kuten kahvikupin korva? Viimeksimainittua ei löydy kivikirveestä vaan enemmänkin pronssikautisten kirveiden tyyliä:
      http://www.nba.fi/fi/kansallismuseo/opetus/opetuspaketit/esihistoria/tietoa/pronssikausi/8

    • -mh-

      Kiitos kuvasta - mutta ei tuosta oikein mitään osaa sanoa, paitsi alustava vaikutelma on että voisi ollakin metallia (eikä kiveä), tuo pinnassa voisi olla korroosiokerros. Parhaimillaan jotain pronssia tai rautaa. Tai sitten joku Eino-enosi juhannuksena 1959 maahan hukkaama taskumatti :-)

      Varmuuden vuoksi ottaisin yhteyden Museovirastoon ja laittaisin esineestä useamman kuvan sinne. He voivat sitten kertoa kannattaako esine lähettää sinne vai ei. Tässä ohjeet:

      www.nba.fi/fi/tietopalvelut/esinekokoelmat/arkeologiset_esinekokoelmat/mita_teen

      • lapiohomma

    • lapiohomma

      Kiitos, rautaa esine ei ole, magneetilla koettelin.

    • -mh-

      Esineen tarkkaa muotoa on vaikea arvioda kerrostumien alta, eikä ainakaan mulle nyt hahmotu tuosta suoraan mitään tiettyä esinettä, mutta tuo kolmiomainen poikkileikkaus ja terävät kulmat vaikuttaa ihmisen käden työltä.

      Jos esine on sen painoinen että metallia tai kiveä voisi olla, eikä vaikuta modernilta rakennusjätteeltä tms., niin laitapa kuvat Museovirastoon.

      Kerro myös tarkkaan heille mistä maantieetellisestä paiksta, kuinka syvältä ja minkälaisesta maastosta ja kerroksesta mokkulan löysit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      170
      3349
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      373
      2151
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      49
      2068
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      41
      1971
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1471
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1241
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1203
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      385
      1075
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      114
      1003
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      46
      879
    Aihe