Kuka arvaa lähimmäs oikein tulevan maksimi jäälaajuuden ennätyksen?
Paljonko menee vanha ennätys rikki?
Paljonko eroa syntyy keskiarvoon?
Paljonko menee vanha ennätys rikki?
Paljonko eroa syntyy keskiarvoon?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tuossa apuja ennustajille.
http://www.iup.uni-bremen.de:8084/amsr2/extent_s_running_mean_amsr2_previous.png
Konitohtorin talli ennustaa, että uutta ennätystä ei tule mutta vanhaa ennätystä sivutaan hyvin läheltä. Perusteluna veikkaukselle on ns. "Antarctic climate anomaly", jonka mukaan pallomme navat jäähtyvät ja lämpenevät eri tahtiin. Kun pohjoinen puolisko näkyy nyt kylmenevän, seuraa siitä eteläisen navan lämpeneminen, joka ennen pitkää tullee näkymään myös merijäiden määrissä.
http://cds.cern.ch/record/1005723?ln=en
"jonka mukaan pallomme navat jäähtyvät ja lämpenevät eri tahtiin. Kun pohjoinen puolisko näkyy nyt kylmenevän, seuraa siitä eteläisen navan lämpeneminen,"
Joo tuohan on totta, mutta ei ne ihan välttämättä samalle vuodelle osu.
Tuo jään reuna tuolla etelässä on nyt aika tasainen, joten jos ei mitään ihmeellisiä tuulen myräköitä satu, niin veikkaan, että hitusen menee ennätys rikki.
Eikös Greenmanilta löydy analyysiä etelän jääennätyksestä?
Vai ei etelän jäät AGW-uskovaista kiinnosta?
Hehehb
IPPC agenda 6.0 varmaan kumoaa eteläisen pallonpuoliskon denialismi alueena, joten siellä tapahtuvia sääilmiöitä ei lasketa ; )
Paitsi Australia jos sattuu olemaan lämmintä ; ))
Niin ja Arheniushan väitti CO2:n nousevan ylöspäin, ja pohjoinen on ylhäällä ja etelä alhaalla : (
Tunnen myötähäpeää : ((
http://talkingabouttheweather.wordpress.com/2014/07/01/antarctic-sea-ice-hits-second-all-time-record-in-a-week/
En nyt kuitenkaa puhuisi salaliitosta, joukoissa vain tyhmyys tiivistyy : ((
Eihän Arrhenius edes tiennyt hiilidioksidia olevan olemassa.
Se teoretisoi enemmin hiilihaposta jota väitti olevan ilmakehässä.
Arhenius tunnetaan paremmin kallojen mittuksistaan ja rotuopistaan.
Jokohan AGW-hemmoilla on pää raksuttanut korvat sauhuten analyysiä etelän jäistä?
Millainen maksimi-ennätys tulee näiden kaikkien muiden jääennätysten lisäksi?
Onko millaiset sääennusteet alueelle?
Hiljaista on AGW-uskovien suunnalta!?!
Joko usko on koetuksella?
Eipä tule mielipiteitä, kun Hohhelikin keskittyy yöllä siihen omaan lapselliseen lässytykseensä. Ei taida enää muistaakaan, että etelässä on jäätikkö?