Miehiä oli kuollut paljon sodassa ja 50-luvulla alkoi miesten markkinat. Teollisuus käynnistyi ja työttömyys alle 3%. Hommia riitti ja kun käveli taloon sisään kysyen "Löytyisikö reippaalle nuorelle miehelle töitä?" Ja vastaus kuului "Ainahan kysyvälle työtä löytyy." Oli se kulta-aikaa. Pulleat tytöt olivat harvassa, koska liikuttiin enemmän. Naisia riitti tavismiehille.
50-luvulla oli miesten markkinat
20
180
Vastaukset
- jhjhjhffcbnmkvccvvbn
No eivätpä miehetkään olleet yhtä nössöjä kuin nykypäivänä.
- suomihuora=15nussima
Eivätkä naiset yli yhden miehen käyttämiä ilmaishuoria.
- Epämies
Aivan, ja muistettava on sekin että jos ne 50-luvun naiset olisivat ajatelleet että tappajan kanssa eivät voi perhettä perustaa, ei meistäkään montaa olisi olemassa.
Kyllä väkivaltaan kykeneminen on erittäin tarpeellinen ominaisuus miehessä, sillä koskaan ei tiedä milloin yllättää tilanne, missä väkivaltaan täytyy kyetä. Sota, järjestäytyneen yhteiskunnan romahtaminen, kaikki nämä odottavat kulman takana vaikka tänään vaikuttaakin rauhalliselta.
Itse olen aivan varma etten olisi sodasta selvinnyt hengissä. - Ikisinkku M
Epämies kirjoitti:
Aivan, ja muistettava on sekin että jos ne 50-luvun naiset olisivat ajatelleet että tappajan kanssa eivät voi perhettä perustaa, ei meistäkään montaa olisi olemassa.
Kyllä väkivaltaan kykeneminen on erittäin tarpeellinen ominaisuus miehessä, sillä koskaan ei tiedä milloin yllättää tilanne, missä väkivaltaan täytyy kyetä. Sota, järjestäytyneen yhteiskunnan romahtaminen, kaikki nämä odottavat kulman takana vaikka tänään vaikuttaakin rauhalliselta.
Itse olen aivan varma etten olisi sodasta selvinnyt hengissä.Toisin kuin ylivaativainen 2000-luvun nainen 50-luvun nainen oli valmis komrpromisseihin, hän ymmärsi että vaikka mies oli joutunut tappamaan sodassa pakosta ja velvollisuudesta ja jos sen seurauksena joskus otti viinaa vähän liikaa katsoi 50-luvun nainen sitä kuitenkin ymmärtäväisesti läpi sormien jos muuten oli tolkun mies. Kun 50-luvun nainen sanoi "tahdon" hän todella tarkoitti sitä eikä miehen tarvinnut alttarilla miettiä että milloinkahan tuo alkaa tekemään lähtöä.
- Ikisinkku M
Erityisesti tulkoon mainituksi että 50-luvin naiset, tosiaan olivat varmasti huikeasti parempia, hoikkia, hyväluonteisia, korkeamoraalisia ja nättejä. Oli silloinkin varmaan yleisiä naisia, yksi tai kaksi per kaupunki, nykyään taitaa olla ylieisiä yhtä tai kahta lukuunottamatta kaikki.
- Gammaromeo
Suomalaisten sotaveteraanien kutsuminen tappajiksi on kyllä satiiria. Vaihtoehdot olivat lähinnä tappaa tai tulla tapetuksi ja monet sotaveteraanit kärsivät sodan jälkeen traumoja, joista saivat osansa heidän perheenjäsenensä.
Yleisesti ottaen elän mieluummin 2010-luvulla kuin 1950-luvulla. Esim. elintaso, terveydenhoito ja se että duunareiden ja maalaisväestön lapsilla - erityisesti naisilla - on parempi mahdollisuus kouluttautua niin pitkälle kuin taidot ja motivaatio riittää ja kansan älyreservi saadaan näin paremmin käyttöön on nyky-yhteiskunnassa hyvää.
Hyviä puolia oli kuitenkin 1950-luvulla toki parempi työllisyys, yhteiskunta oli yhtenäisempi ja se että vaimo/mies löytyi paljon helpommin kuin nykyään. Eivätkä ihmiset varmaankaan silloin olleet yhtään sen vähemmän onnellisia kuin nykyään.- Epämies
No kyllä siellä sodassa tapettiin ihan toisia ihmisiä, turha sitä on kieltää. En tuomitse, koska vaihtoehdot olivat juurikin ne luettelemasi, totean vain faktan.
Ja toinen fakta oli se, että niile naisille se, että ne miehet olivat tappaneet toisia ihmisiä, ei ollut merkityksellistä se että mies oli kenties tappanut kymmeniä ihmisiä, vaan se että hän ja mies olivat itse hengissä. Ja sen takia mekin olemme olemassa.
Eli siis, kun palstalla kerran kärjistetään, niin kärjistetään nyt näin päin: melkein jokaisen isoäidit ovat valinneet väkivaltaan kykenevän "jännämiehen": isoisänne. Niistä liitoista syntyivät vanhempanne, ja lopulta te. Kyllä mä ainakin itse elän nuoruuteni mieluummin 2010-luvulla kun että olisin elänyt joskus 1950-luvulla. Nykyaikana kun on kuitenkin parempi elintaso, terveydenhoito, tasa-arvo ja muutenkin kaikki asiat paremmin kun joskus sota-aikana tai vaikka 50-luvulla.
Toki työtilanne oli 1950-luvulla parempi kun tänä päivänä, mutta kyllä muuten se elämä ja yhteiskunnan asiat ovat mielestäni paljon paremmin nykyaikana.- 8+18
DarkFear kirjoitti:
Kyllä mä ainakin itse elän nuoruuteni mieluummin 2010-luvulla kun että olisin elänyt joskus 1950-luvulla. Nykyaikana kun on kuitenkin parempi elintaso, terveydenhoito, tasa-arvo ja muutenkin kaikki asiat paremmin kun joskus sota-aikana tai vaikka 50-luvulla.
Toki työtilanne oli 1950-luvulla parempi kun tänä päivänä, mutta kyllä muuten se elämä ja yhteiskunnan asiat ovat mielestäni paljon paremmin nykyaikana.Minun isoisäni ratkaisi asian monien muiden tavoin lähtemällä liukkaasti Argentinaan sodan jälkeen. Asiat olivat paljon paremmin.
- Kollaanjoki
8+18 kirjoitti:
Minun isoisäni ratkaisi asian monien muiden tavoin lähtemällä liukkaasti Argentinaan sodan jälkeen. Asiat olivat paljon paremmin.
Ihan vakavan asiallisen uteliaasti kysyn, että oliko isoisäsi ehkä natsi? Oma isoisäni oli pelkkä aliupseeri.
- fuu90
Kyllä olivat onnellisempia 50-luvulla, koska töitä riitti. Ei ollut myöskään mistään masennuksista tai työuupumuksista tietoakaan. Asiat ratkaistiin maalaisjärjellä, eikä nykyajan monimutkaisen turhilla byrokratioilla. Feminismi tuli 70-luvulla jolloin naisten pilaantuminen alkoi. Väitän että nykyajan pilkkutarkka protokollat johtuvat naisista, koska niille se oman perseen suojaaminen on kaikki kaikessa.
- Gammaromeo
Ei minulla sinänsä ole barometria ihmisten koetusta onnellisuudesta. Mutta 1950-luvun ongelmia olivat: että työpäivät oli liiankin pitkiä ja rankkoja ja fyysisessä työssä saattoi pilata vuosien saatossa terveytensä ja onhan nytkin useimmilla niistä töitä, jotka haluavat töitä tehdä ja palkkojen ostovoima on ihan toista luokkaa kuin tuolloin, ei ollut sosiaalivaltion kattavaa järjestelmääkään voimassa. Nykyään perussosiaaliturvallakin elää aineellisesti paremmin kuin 50-luvun keskipalkalla. Harvoin erotettiin vaikka aviliitto ei ollut onnellinen, imeväiskuolleisuus lienee ollut vielä moninkertainen. Byrokratiahan alunperin tarkoittaa asioiden sujumista ja se on sinänsä luotu meidän kaikkien kansalaisten turvaksi ja on pikemmin hyvä kuin huono asia. Ei maalaisjärkikään ole mikään huono asia sinänsä. Keskuudessamme oli 50-luvulla paljon enemmän sodassa pysyvästi fyysisestikin vammautuneita ihmisiä ja sotaleskiä sekä -orpoja. Ja Karjalaa kaivattiin takaisin vielä enemmän kuin nykyään.
Juurikin näin. Tasan ainoa asia, joka 50-luvulla oli paremmin, oli varmaankin se, että kaikille halukkaille löytyi vaimo.
Kyseisessä vaimossa oltiinkin sitten kiinni. Ero oli käytännössä mahdoton, koska "eronnut" oli iso sosiaalinen stigma varsinkin naiselle. Ns. irtosuhteet olivat täyttä fantasiaa; naiset eivät saaneet edes mennä yksin ravintolaan.outsider1 kirjoitti:
Juurikin näin. Tasan ainoa asia, joka 50-luvulla oli paremmin, oli varmaankin se, että kaikille halukkaille löytyi vaimo.
Kyseisessä vaimossa oltiinkin sitten kiinni. Ero oli käytännössä mahdoton, koska "eronnut" oli iso sosiaalinen stigma varsinkin naiselle. Ns. irtosuhteet olivat täyttä fantasiaa; naiset eivät saaneet edes mennä yksin ravintolaan.Nykyaikana sen sijaan miehet eivät voi mennä yksin ravintolaan, kun aina pitäisi olla ne kaverit siellä mukana. Naisten tapauksessa se yksin baareissa käyminen on sen sijaan täysin hyväksyttyä ja jopa ihailtavaa.
- Epämies
outsider1 kirjoitti:
Juurikin näin. Tasan ainoa asia, joka 50-luvulla oli paremmin, oli varmaankin se, että kaikille halukkaille löytyi vaimo.
Kyseisessä vaimossa oltiinkin sitten kiinni. Ero oli käytännössä mahdoton, koska "eronnut" oli iso sosiaalinen stigma varsinkin naiselle. Ns. irtosuhteet olivat täyttä fantasiaa; naiset eivät saaneet edes mennä yksin ravintolaan.Paskapuhetta.
Tunsin erään sotaveteraanin, kaikin puolin HIENON ihmisen. Palstaätminkäiset eivät pääse häntä lähellekään. Hoiti yksin maatilaa ja skitsofreenista siskoaan niin ennen kun jälkeen sodan, osallistui sotaan, tappoi ja myös pelasti ihmisiä, Teki töitä, ja säästeliäästi kun eli, keräsi varallisuutta. Eikä koskaan saanut vaimoa. Oikeasti hieno ihminen. Ja kyseessä ei taatusti ollut se, etteikö olisi halunnut. - 8+9
Epämies kirjoitti:
Paskapuhetta.
Tunsin erään sotaveteraanin, kaikin puolin HIENON ihmisen. Palstaätminkäiset eivät pääse häntä lähellekään. Hoiti yksin maatilaa ja skitsofreenista siskoaan niin ennen kun jälkeen sodan, osallistui sotaan, tappoi ja myös pelasti ihmisiä, Teki töitä, ja säästeliäästi kun eli, keräsi varallisuutta. Eikä koskaan saanut vaimoa. Oikeasti hieno ihminen. Ja kyseessä ei taatusti ollut se, etteikö olisi halunnut.Haluaisin kuulla hänestä enemmän, selvästi läheinen sinulle? Skitso huollettava rajaa kumppaninhakua rajusti. Oma isoisä onnekkaampi (?), lottaisoäitini seurasi perässä sairaalaan eikä antanut vaihtoehtoja .D
- Epämies
8+9 kirjoitti:
Haluaisin kuulla hänestä enemmän, selvästi läheinen sinulle? Skitso huollettava rajaa kumppaninhakua rajusti. Oma isoisä onnekkaampi (?), lottaisoäitini seurasi perässä sairaalaan eikä antanut vaihtoehtoja .D
Ei nyt niin läheinen, mutta elävä esimerkki miehestä joka ei tässä elämässään tainut yhtä ainuttakaan päivää olla itsekäs ja vaatia omiaan, vaan oli aina jakamassa hyvyyttään muille, ja nöyränä teki enemmänkin kuin mitä yhteiskunta vaati. Mitä hänestä nyt pitäisi enempää tietää?
- ÐarkFear
Mitä siitäkin olisi tullut kun tällainen nuori sivari olisi lähtenyt yksin rintamalle ilman kavereita? Varmaan kaikkea negatiivista olisi heti ajateltu, kyllä se on niin että tällaisia yksinäisiä sotilaita katsotaan heti kieroon.
- 2+11
Niinpä, vasta 70 vuotta kulunut ja jo hokasit?
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 646247
- 635639
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1284605- 573909
- 143825
- 323239
- 683019
- 592856
- 712623
- 471970