Elämän määritelmä

piruharakka

Mikä se on nykyään? Kouluaikoina se oli jotakin tyyliin: itseään monistava aineenvaihdunta "olio".
Ei se noin ollut, en muista miten se määriteltiin... Mutta miten se nykyään määritellään?

5

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdfsgsdfasfwef

      Tarkkoja määritelmiähän ei taida olla. Minimivaatimus taitaa olla, että omistaa vähintään yhden solun. Yleisiä tuntomerkkejä elämästä ovat lisääntyminen/monistuminen, aineenvaihdunta, ulkoisiin ärsykkeisiin reagointi ...

    • valistunut

      NUO OVAT fyysisen ja biologisen elämän merkkejä, mutta mikä on se joka pttää tämän koneiston hengissä kehdosta hautaan.

      Se on ajaton ääretön, koskaan syntymätön ja kuolematon elämä jonka osa mekin olemme.
      Se tulee meihin syntymässä, ja poistuu kuolemassa

      Fyysinen elämä on rajallista, joten tuo ajaton voi ilmetä vain,
      fyysisten elämien ketjuna
      Elämä alkaa esiasteelta ja jatkuu syyn ja seuraksen alaisena sukupolvesta toiseen kehittyen täydellisyyttä kohti
      Me olemme yksi lenkki tuossa ketjussa.

      Emme vain ole tietoisia tästä, koska, menneisyydessä tehtyistä, valinnoista olemme itse synnyttäneet ajallisen egon sielun jonka vangiksi olemme joutuneet ja seuraksena on ollut tämä kaaosmainen ja kärsimysten täyttämä yhteiskunta.

      IHMISEN MIELI ON PALJON ENEMMÄN KUIN SISÄLTÖNSÄ SUMMA.
      Olemmehan osa tuota ääretöntä yhtä elämää,joka on kaiken energia summa sekä ajattoman että ajallisen

    • apis1

      Elämä on samojen kemiallisten lakien alainen kuin epäorgaaninenkin kemia. Ei siis ole luonnosta itsestään johtuvaa määritelmää. Eri aikoina ihmiset ovat pyrkineet määrittelemään elämää eri tavoin.

      Minusta eräs määritelmä olisi lisääntyminen. Tällöin myös eräät tietokoneohjelmat tulisivat elämän piiriin. Toisille taas vain hiilen kemiaan perustuvat ilmiöt voivat olla elämää.

      Joka tapauksessa hiileen perustuva elämä täydellisesti redusoituu kemiaksi, kemia fysiikaksi ja fysiikka hiukkasfysiikaksi.

    • Elämä itsessään on vaikea määritellä, mutta kaikille eliöille yhteisten ominaisuuksien listaaminen on helpompaa:

      -aineenvaihdunta
      -lisääntyminen
      -kasvu
      -kuolema
      -perinnöllisyys
      -evoluutio
      -reagointi ärsykkeisiin
      -itsesäätelykyky (esim. hikoilu tai ruuanhankinta)

    • Xenia Onatop

      Elämä hieman monimutkaisemmalla kuin solutasolla on fyysisluontoinen - ei välttämättä yksikäsitteisesti luonnon hiukkasfysiikkaan liittyvä - ominaisuus, jonka taustalla on itse itseään ylläpitävä (esim. ruokkiva, uhkiin reagoiva) ja itsestään kopioita tekevä sekä mahdollisesti palautemekanismeilla varustettu viestittävä organismi. Nämä palautemekanismit säätelevät elävän organismin tasapainoa, joka on vastakohta sille, että systeemi ikään kuin "räjähtäisi" samaan tapaan kuin jotkin matemaattisetkin epästabiilit systeemit. Elävällä organismilla on kyky kasvaa aineenvaihdunnan kautta, jossa joko rakennetaan monimutkaisempia osia yksinkertaisista rakennusaineista (anabolinen prosessi) tai monimutkaisemmat yhdisteet hajotetaan pienemmiksi, jolloin vapautuu energiaa (katabolia). Tästä energiasta organismi tarvitsee osan elintoimintoihinsa ja jäljelle jäävän osan eliö voi hyödyntää esimerkiksi kasvuun tai liikuntaan. Elävä organismi kykenee vastaamaan ärsykkeisiin ja adaptoitumaan evoluution kautta ympäristöön kasvattaen toleranssia erilaisia uhkia vastaan. Elävä organismi on valmis uhraamaan omana olemassaolonsa lisääntymisen puolesta. Periaatteessa älyllä, mielikuvituksella ja suurella tietokonekapasiteetilla tämä kaikki voitaisiin toteuttaa synteettisessä maailmassa. Onhan jo 1990-luvulla kehitetty tietokoneohjelma, joka kykenee tekemään itsestään kopion.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      67
      2483
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      105
      2147
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2127
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      97
      2097
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      8
      2026
    6. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1875
    7. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      581
      1826
    8. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      1743
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      17
      1657
    10. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      61
      1609
    Aihe