Miksi sanotaan "samalla aaltopituudella"?

eitajuu

Olen vähän aikaa miettinyt erästä asiaa. Olen aina sanonut "samalla aallonpituudella", mutta yleensä ihmiset tuntuvat sanovan "samalla aaltopituudella". Googlekin on sitä mieltä, että jälkimmäinen on sanonnan oikeampi kirjoitusasu. Osaako joku selittää, miksi asia on näin?

(Sanonta luonnollisesti on napattu fysiikasta, jossa säteilyllä (aaltoliikkeellä) on aallonpituus. En ole fysiikassa kuullut puhuttavan aaltopituudesta.)

9

2729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • radiomafia

      Itselleni tulee aallonpituudesta mieleen aallon pituus, mutta aaltopituudesta pelkästään aaltojen välinen etäisyys.

      Amplitudi vaikuttaa aallon pituuteen, mutta ei aaltopituuteen.

    • Puhekielessä genetiivi- ja akkusatiivialkuiset yhdyssanat pyrkivät muuttumaan nominatiivialkuisiksi. Aaltopituus on yksi esimerkki tästä, mutta vastaavia tapauksia on lukemattomia.

      Pari kolme päivää sitten HS esitteli opiskelijoiden kehittämän laitteen, jolla on tarkoitus tuhota luteita. Artikkelissa käytettiin järjestelmällisesti termiä "ludetappaja". Nettilehdessä tämä on sittemmin korjattu "luteentappajaksi" paitsi kuvatekstissä, jossa "ludetappaja" yhä kummittelee.

      • yksimonista

        Vesikeitin ja tuulilasipyyhkijä?

        Tappolaitteella lienee tarkoitus murhata useampikin lude, joten kutsuisin värkkiä luteidentappajaksi.


      • yksimonista kirjoitti:

        Vesikeitin ja tuulilasipyyhkijä?

        Tappolaitteella lienee tarkoitus murhata useampikin lude, joten kutsuisin värkkiä luteidentappajaksi.

        Turhan pitkä sana. Luteet kuolevat kuitenkin yksi kerrallaan.

        Sairaanhoitaja hoitaa useita sairaita mutta yleensä yhtä kerrallaan. Sanoisitko "sairaidenhoitajaksi"?

        Panssarintorjuntatykki voi torjua useita panssareita, kuitenkin vain yhtä kerrallaan. Oletko kuullut "panssarientorjuntatykeistä"?

        Tämäntyyppisissä sanoissa on siis tapana käyttää yksikköä, vaikka kohteita olisi useita.


      • kirjaskorpioni
        Hakro kirjoitti:

        Turhan pitkä sana. Luteet kuolevat kuitenkin yksi kerrallaan.

        Sairaanhoitaja hoitaa useita sairaita mutta yleensä yhtä kerrallaan. Sanoisitko "sairaidenhoitajaksi"?

        Panssarintorjuntatykki voi torjua useita panssareita, kuitenkin vain yhtä kerrallaan. Oletko kuullut "panssarientorjuntatykeistä"?

        Tämäntyyppisissä sanoissa on siis tapana käyttää yksikköä, vaikka kohteita olisi useita.

        Amplitudilla tarkoitetaan aallon heilahduslaajuutta, ts. korkeutta, ei pituutta.


      • Tässä tapauksessa nominatiivialkuinen ”aaltopituus” on kuitenkin vanhempi. Sitä käyttää muun muassa noin sadan vuoden takainen ”Tietosanakirja” (s.v. Aaltoliike): http://runeberg.org/tieto/1/0013.html

        1930-luvun ”Pienessä tietosanakirjassa” on kuitenkin ”aallonpituus”: http://runeberg.org/pieni/1/0012.html

        Muutoksen lienee aiheuttanut joidenkin kielimiesten harjoittama kielenparantelu, jossa nominatiivialkuisia sanoja on yritetty vaihtaa genetiivialkuisiksi, ks. katsausta ”Nominatiivi vai genetiivi yhdyssanan alussa?”
        http://www.kielikello.fi/index.php?mid=2&pid=11&aid=2370

        Muutospyrkimysten menestys on vaihdellut. Useimmat ovat epäonnistuneet, mutta osa on onnistunut ainakin puoliksi, niin että kieleen on luotu pysyvä epävakaus. Tämä onkin kielenmestaroinnille tyypillistä.

        Nykyisissä sanakirjoissa ”aallonpituus” ja ”aaltopituus” mainitaan rinnakkaissanoina ilman normatiivista kannanottoa, enempää kuin se yhdenlainen kannanotto, joka sisältyy siihen, että ”aallonpituus” on päähakusanana. Ja tokihan se onkin loogisempi. Aallonpituus on aallon pituus (aaltoliikkeen yhden aallon pituus, ei vain jokin aaltoon liittyvä pituus), ja vain ilmauksen termiluonteen takia se kirjoitetaan yhdyssanaksi.

        Google-vertailut ovat entistäkin epäluotettavampia, muttta jotain kertonee se, että "aallonpituus" antaa noin 45 000 osumaa, "aaltopituus" vain vajaat 6 000. (Ilman lainausmerkkejä tulos on erilainen, koska silloin Googlen tekemä haku on väljempi.)

        Toisaalta ilmauksessa ”samalla aaltopituudella” nominatiivialkuisuus on varsin tavallinen. Syynä lienee, että tämä metaforinen ilmaus syntyi samoihin aikoihin kuin radio yleistyi, ja silloin ”aaltopituus” oli vielä tavallinen. Myöhemmin fysiikassa ym. otettiin yleisesti käyttöön kielenhuoltajien tyrkyttämä ”aallonpituus”, mutta yleiskielisessä sanonnassa muutos löi itsensä läpi heikommin. Metaforan alkuperäinen merkitys hämärtyi, ja se jäi ”vain sanonnaksi” eikä enää kuvaannolliseksi ilmaukseksi, joka viittaa yhteisen tai oikean aallonpituuden löytämiseen radiovastaanottimesta tai -lähettimestä. Hämärtymiseen ehkä vaikutti vähän sekin, että radioiden säätimissä ei ole aallonpituuden (yksikkö metri, m) asteikkoja vaan taajuuden (yksikkö hertsi, Hz) asteikkoja – siis valitaan taajuus, ja aallonpituus määräytyy sen mukaan.


    • laineenkorkeus

      Eiköhän tuo ole peräisin radioaalloista, samoilla aalloilla, samalla aallonpituudella.

    • gtrrgvncghj

      Joskus jokin radioasema mainosti itseään omassa lähetyksessään tyyliin "kuuntelet Radio Perheensutia aallonpituudella 9X.X megahertsiä."

      Vähänkin jos tajuaisi peruskoulufysiikasta, ei sanoisi noin. X edellä = jokin numero.

      • gtrrgvncghj

        Saattoi olla "aaltopituudellakin".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1064
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      804
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      262
      586
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      15
      563
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      92
      499
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      492
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    10. Haluatko vain sitä

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      30
      416
    Aihe