Miksi syrjäisillä valtamerten saarilla

Todiste evoluutiosta

on eläimiä ja kasveja, joita ei tavata missään muualla?

Nämä saaret ovat syntyneet tuliperäisen toiminnan vaikutuksesta.

Miksi niillä ei kuitenkaan ole nisäkkäitä, sammakkoeläimiä eikä makean veden kaloja. Syynä näiden eläinten poissaoloon on tietenkin se, ettei mikään nisäkäs ole voinut selvitä hengissä tuhansien kilometrien uintimatkasta. Makean veden kalat menehtyvät merivedessä, samoin sammakot ja niiden kutu.

Linnut, hyönteiset ja kasvit sen sijaan ovat tulleet saarille miljoonia vuosia sitten lentämällä ja ajelehtivien puiden mukana. Niistä on kehittynyt ajansaatossa uusia lajeja.

6

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei sinne päinkään

      Ei tuo kyllä mitään evoluutiota todista.

      • ...vaan sitä, että enkelit eivät vedenpaisumuksen jälkeen kuljettaneet noille saarille noita eläimiä samalla tavalla kuin ne reppuselässä kantoivat kiivejä ja laiskiaisia ja muita sellaisia... Vai mitä?


      • Endemismi on vahva todiste evoluutiosta. Sehän on kuin malliesimerkki isolaation vaikutuksesta lajiutumiseen. Saarten lisäksi useat pitkään eristyksessä olleet järvet, kuten Baikal ovat tunnettuja lajeistaan, joita ei tavata missään muualla.


    • Juuri sitähän tuo Charles Darwinkin Galápagossaarilla ihmetteli.

      Ja loppu onkin historiaa...

    • Jumalan on täytynyt manipuloida aika-avaruutta, energiaa ja ainetta koskevia muutoin johdonmukaisia lainalaisuuksia. Mitään ristiriitaa ei siis ole ;D

      PS. Anteeksi tuo "täytynyt" - enhän minä Hänen tutkimattomista teistään voi mitään ymmärtää, kyetäksi hänen paradoksaalista kaikkivoipaisuuttaan kyseenalaistaa.

      • Jotta kreationismi ja varsinkin nuoren maan kreationismi olisi totta, pitäisi useissa fysiikan kaavoissa olla salaperäinen "J" parametri, joka voisi saada arvoja limes miinusääretön -> limes plus ääretön. Niin monin toisistaan riippumattomin tavoin maan vanha ikä on osoitettu.
        Kommentoin vain fysiikan osalta, koska pidän sitä tarkimpana tieteen osa-alueena, mutta toki kemian, biologian, geologian, paleontologiean, astronomian, kosmologian ja monen muunkin tieteenalan "totuuksien" pitäisi olla "J" tekijällä kumottavissa. Muuten nuoren maan kreationismi ei voi olla totta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      87
      6042
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      330
      5281
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      21
      2676
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1875
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      104
      1692
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      113
      1556
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      122
      1443
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1403
    Aihe