Usein mainitaan, että Kreikka on länsimaisen kulttuurin kehto. Mutta ainakin Simo Parpola esittää, että sivistys on saanut ylivoimaisesti alkunsa Mesopotamiassa. Muun muassa juutalaisuuden alku ei ollutkaan zarathustralaisuudessa, vaan lähes kaikki kristinuskon keskeiset opinkappaleet historiallista Jeesusta lukuun ottamatta löytyvät jo Assyrian uskonnosta, uusplatonilaisen filosofian auktoriteetteina olivat kaldealaiset oraakkelit, matematiikasta löytyivät nolla, pii, käänteisluvut, potenssit, logaritmit,.... Jo sävelasteikko keksittiin ennen Pythagorasta.
Uskotteko tähän viestiin? Itse olen usein lukenut, että Mesopotamiassa on kulttuurin synty.
Mesopotamia kultturin länsimaisen kulttuurin sieluna
3
436
Vastaukset 3
- mette.soderman
Paitsi, että olet melkoisen oikeassa, antamasi tieto on lisäksi ollut hyvin kauan selvillä. Sen verran korjaisin, että Sumeri ja Babylon ovat ne kulttuurilähteet, Assyria oli lähinnä sotilasmahti. Zarathustralaisuus oli eri uskonto kuin juutalaisuus, sen pääpaikka oli Persia Zarasthustran synty arvioidaan jonnekin 1000-600 eaa, eli samoihin aikoihin kuin juutalaisuus.
- Elenthil.
Sivistyksen juuret saattavat mennä pitemmällekin. Stephen Oppenheimerin mielenkiintoisessa kirjassa East of Eden väitettiin että kaakkois-aasian Sundamaa (http://en.wikipedia.org/wiki/Sundaland) asutettiin paljon luultua varhaisemmin ja asukkaat joutuivat pakenemaan sieltä jäätiköiden sulamisen aiheuttaman vedenpaisumuksen takia noin 12000 vuotta sitten.
Sumerilaisilla oli todistetusti kauppayhteyksiä Intiaan jo varhain ja sumerilaisten legendojen mukaan viisaat miehet tulivat sinne (toistaiseksi tuntemattomasta paikasta) ja opettivat heitä, kenties pakolaiset kaakkois-aasiasta?. Intian länsirannikolla Cambaynlahdessa meren alla olevat rauniot voivat myös olla Sumerilaista kulttuuria vanhemmat.
Ennen Kreikkaa euroopassakin oli jo korkea-tasoinen sivistys Kreetalla (Kuningas Minos yms.) joka hallitsi välimerta laivastonsa avulla ja oli Atlantis-myytin esikuva alueeseensa kuuluneen Santorinin saaren takia. Mykeneläisillä oli myös oma korkeakulttuurinsa samaan aikaan mutta se sai valta-aseman vasta Kreetalaisten jouduttua valtavan tuhon kohteeksi. Atlantis myytissäkin mainittiin ateenalaisten taistelleen Atlantiksen valtiaita vastaan (Mykene ja Kreeta).
Eikä saa unohtaa Turkin ikivanhoja kulttuureja. 11 500 vuotta vanha Göbekli Tepen lukuisat temppelit olivat uskomaton suoritus aikana jolloin kivikautisten ihmisten olisi pitänyt olla vielä täysin metsästäjä-keräilijöitä. Luulen että tuosta kulttuurista kuullaan vielä lisää jatkossa. - Anonyymi
EGYPTILÄISELLÄ SUKUA MESOPOTAMIASTA
https://www.hs.fi/tiede/art-2000011368397.html
Geneetikot ovat avanneet muinaisessa Egyptissä eläneen henkilön koko perimän ensi kertaa.
Miehen dna:sta 80 % yhdisti hänet Pohjois-Afrikkaan ja 20 % muinaisen Mesopotamian alueelle.
Loput 20% perimästä paljasti, että hänen suvullaan oli yhteyksiä itään muinaisen Mesopotamian alueelle, aina 1 500 kilometrin päähän. Seutu on suunnilleen nykyistä Irakia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251818- 126841
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123647- 54578
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv89551Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 65531
- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko62495Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267470Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463- 8436
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31425- 58422
- 41416
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51415Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9409Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27396S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6395