50-metrinen tsunami

Plumpsista!

Islannissa Askja-tulivuoren kraaterijärvessä maanvyörymän seurauksena.
50-60 miljoonaa kuutiometriä vuorta valui järveen ja hieman loiskautti.

Paikka on täysin asumaton ja tapahtumaa voi päätellä vain jäljistä.

Viime viikot Islannissa ovat olleet hyvin sateisia ja maanvyörymistä on varoiteltu.

Alue on suljettu retkeilijöiltä vyörymävaaran vuoksi.

http://www.jonfr.com/volcano/?p=4633

3

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suurin vuosisatoihin

      Vähän suomalaistakin uutisointia asiasta:
      Tiistain ja keskiviikon välisenä yönä sattunut jättimäinen maanvyöry muutti Islannin syvimmän järven, tulivuoren kraatterissa sijaitsevan Askjan, rantamaisemaa huomattavasti. Tutkijat pyrkivät nyt selvittämään, mikä aiheutti kraatterin kaakkoisreunassa tapahtuneen maanvyöryn.

      Maanvyöryn suuruudesta on esitetty erilaisia arvioita. Maltillisimpien arvioiden mukaan vyöryssä liikkui vähän yli 20 miljoonaa kuutiometriä maata, mutta joidenkin arvioiden mukaan jopa noin 60 miljoonaa kuutiometriä. Vertailun vuoksi Helsingin Areenan tilavuus on vähän yli 350 000 kuutiometriä. Vyöryalue on noin kilometrin levyinen.

      Askja-järveen syöksyneet maamassat olivat niin suuret, että järven pinta on vyöryn jälkeen kaksi metriä aiempaa korkeammalla. Silminnäkijät arvioivat maanvyöryn aiheuttamien hyökyaaltojen olleen jopa 50 metriä korkeita ja ne ylsivät aina kraatterijärven rinteellä sijaitsevaan pienempään kraatteriin saakka.

      Paikallinen turistiopas pitää onnekkaana, että vyöry tapahtui yöllä.

      – Puolenpäivän jälkeen kraatterin reunoilla on yleensä paljon turisteja. Jos vyöry ja sen aiheuttamat hyökyaallot olisivat sattuneet silloin, ainakin 50 ihmistä olisi todennäköisesti jäänyt alle, matkailuopas Bergthóra Kristjánsdóttir sanoi Islannin yleisradioyhtiö RUV:lle.
      Suurin vyöry vuosisatoihin

      Maanvyöry oli todennäköisesti suurin Islannissa sattunut vuosisatoihin. Alustavien tutkimustulosten mukaan vyöryn syynä oli eroosio tai lisääntynyt geoterminen lämpö. RUV:n haastatteleman geologi Thorsteinn Saemundssonin mukaan lumi- ja maanvyöryt ovat kuitenkin aivan normaaleja luonnontapahtumia.

      – Kyse on vain painovoimasta. Alueella on paljon lunta ja viime aikoina on ollut lämmintä, joten lumi on sulanut melko nopeasti ja muodostanut puroja, jotka virtaavat kraatterin rinnettä alas ja aiheuttavat eroosiota, Saemundsson sanoi.

      Saemundssonin mukaan ei ole vielä varmaa, oliko vyöryn osasyynä jonkinlainen geoterminen tapahtuma, vai johtuiko se vain eroosiosta. Useimpien arvioiden mukaan vyöry on seurausta pitkään jatkuneesta kehityksestä, jossa maaperä on vähitellen haurastunut. Vulkaaninen toiminta alueella ei myöskään ole ilmeisesti lisääntynyt.

      Vyöryn aikaansaamat hyökyaallot aiheuttivat huomattavaa eroosiota kraatterin rinteille, minkä vuoksi kraatterin pohjalle johtavat ulkoilupolut jouduttiin sulkemaan. Vyöryn syyhyn perehtyvät tutkijat päättävät myös, milloin ne voidaan mahdollisesti avata.

      Keski-Islannin ylängöllä sijaitseva Askja on kerrostulivuori, jonka kraatterissa myös järvi sijaitsee. Viimeksi vuonna 1961 purkautunut tulivuori järvineen on suosittu turistikohde. >

    • Dille & Jönssi

      Legendaarista!

    • isot tuhot

      Alaskassa on mitattu kauan sitten 68 metrinen tsunamiaalto. Löytyy netistä. Ei se suurin ole, iso kuitenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      34
      3484
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      2848
    3. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2615
    4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      73
      2577
    5. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      126
      2509
    6. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1418
    7. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      394
      1127
    8. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      1058
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      50
      1003
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      850
    Aihe