69ers - But 25.7 Velo

JVM

Eilisessä pelissä lähes täysin sama juoni kuin sitä edellisessä ahma koitoksessa eli det samma på svenska. Lähes samat onnistujat ja palkinnot (kuin edellisessä), sen verran muutosta että seba vetäisi loistavalla tavalla yli 100y ja teki maalin sekä puolustuksessa rafa ja roiko ottivat intterit mieheen ja olivat taklaustilaston ykkösiä. Juoksu toimii, jabbarin heittotaito ei edelleenkään vakuuta eli pieni petraus lyhempiin heittoihin, mutta se kentän näkeminen, tapa heittää palloa jne. ei hurraa huutoja juuri ääneen saa kiljumaan.

By the way punainen ottaa juuri nyt pahasti köniin, fumblea, inttereitä, blocked puntteja spessuissa ja valtavasti vääriä aloituksia. Tämä Suomi jefu vaan loistaa tai himmenee täysin jenkkien pelin perusteella, vaihda joukkueen aloittava QB ja RB ja sen jälkeen ei mihinkään….surullista, mutta totta. Puoliaika 31-0, en olisi silti uskonut selkärangan noin napsahtavan poikki. No toinen puoliaika pelaamatta, ei nuolaista lopullisesti ennen kuin tipahtaa. Ihmeitä on ennekin tapahtunut, varsinkin jos toinen alkaa luulla ja jättää haalarit pukusuojaan.

Toisessa pelissä taftin Kelly näyttää heittävän inkkarit nurin eli tässä mennään kovin odotetulla tavalla. Näyttäisi olevan enää taftin ja but. käsissä tuo neljäs pleijaripaikka.

Täältä tähän; merivesi on lämmintä ja kalja kylmää.

5

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nuin on

      Indians laittoi Taftin yllättävän koville. Hetkellisesti peli kulkee aivan komeasti, mutta vastustajan pikkumuutoksiinkaan ei pystytä reagoimaan mitenkään, vaikka valmennus on hemmetin kovasti äänessä koko ajan. Myös OC / QB -yhteistyö ei ole aivan saumatonta, olisiko siinä osasyy tähän Dixonin omituiseen poistumiseen maasta: http://www.sajl.fi/?x167512=2703969

      Roosters = surullista. QB RB pois, ja jäljellä on ihan korkeintaan divaritason varakuuppa, sekä munaton lauma vaihtopenkillä mitallia kiimassa kaulaan odottavia junnuja, joista ei ole vastuuta kantamaan. Eikä edes pelaamaan "rutiinitasolla". Takas sinne Sedulaan pyörimään siideripissisten kanssa, moi ja hyvää yötä. Jarmo (nuoremmat junnut) maksaa, palataan sit kun kivekset on laskeutunu...

      69ersin hyökkäys on heittopelin varassa, juoksussa ei ole edes yritystä. Syy: hyökkäyksen linja. Heittopelissä linja QB = yhteensä liian paljon virheitä, mutta kuitenkin ihan hyvää tulosta. Puolustus suorittaa tasaisemmin kuin hyökkäys, mutta ei pysty urotekoihin - lähinnä vaan jarruttamaan vastustajaa ja toivomaan naapurin epäonnistumista. Liian paljon on LB Bellin varassa, samoin kuin hyökkäyksen puolella RJ Longin. Buthcersin Jabbari Harris ei ole kuin korkeitaan keskinkertainen VL-kuuppa, ei mitään asiaa finaaliin tuolla miehellä. Sen sijaan juoksuhyökkäys toimii yhtenäisesti toimvan linjan oikean vahvistuksen RJ Jacksonin kanssa. Ehkä kaikien VL-joukkueiden arvoikkain pelaaja, omalle joukkueelleen - nyt kun Roon loukkaantumiset lasketaan.

      • JVM

        Niin Kouvolassa oli kaikenlaisia ongelmia jo viime vuonna ja niitä näyttää olevan riittävästi tällekin vuodelle. Dixon oli loistava pelintekijä, tuskin parempaa ainakaan helposti löytävät tähän hätään. Ongelma taisi olla myös se, että aika kovia iskuja sai äijä ottaa vastaan, kun linja ei pitänyt ja hyökkäys jäi melko yksipuoliseksi (eli juoksi usein vähän niin kuin henkensä kaupalla). Sääli, sillä kyllä tuolla porukalla olisi vielä ollut mahdollisuus taistella putoamista vastaan ihan tosissaan.

        Vähän kyllä hassusti tuolla gridin puolella tehdään juttua ja otsikkoa Einosta? Totuushan on kuitenkin, että kaveri on saanut jo toista vuotta olla organisaatiossa, parempaa opastusta sekä kehitysympäristöä ei olisi voinut ehkä kuvitellakaan ja saanut jopa vastuuta eli ei ihan täysin penkillä ole tarvinnut istua. Rojo näytti, että tuolla kalustolla tehdään Euroopassa täystuhoa ja yhtään heikommin ei mennyt kotimaassa. Sikäli vastaanottava kalusto oli ainakin kunnossa, mutta kyllä mielestäni mahdollisuus näyttää oli vielä liian iso saapas täyttää ja Einon panos meni ns. ”reisille”. Sikäli kyllä organisaatiolla on melko kova työ vielä jäljellä nostaa kyseinen kaveri vaahteraliigan johtavaksi pelinrakentajaksi. Riippuu tietysti mihin aina verrataan, mutta kenestä vaan ja asiasta kuin asiasta voi sanoa, että kovalla työllä ”helmi”. Ehkä taktiikkaa olisi pitänyt säätää enemmän Einolle sopivaksi ja sitä asiaa ei tietenkään yhtään parantanut Spearsin loukkaantuminen.

        Jotenkin tässä tulee sellainen fiilis, että punainen sai mahansa liian täyteen ja enemmänkin aivan liian nopeasti ja vauhtisokeus ja voittamisen pakko ja halu iski koko organisaatioon, joka sitten näkyy monenlaisena ilmiönä ympäristöön. Täytyy kuitenkin muistaa, että joukkueessa on talentti jäljellä, ei se mihinkään ole hävinnyt ja jos uusi kaveri on yhtään samalla aaltopituudella (Spearshan palaa muutaman viikon kuluttaa) niin kaikki palaa taas entisiin uomiinsa. Minun mielestä Spears sekö rojo ovat kuitenkin vaahteraliigan parhaat pelaajat ja näin ollen palatessaan (Spears/Shelton), tuo kaksikko repii joukkueen kuin joukkueen puolustukset taas rikki (näin ainakin minä uskon).

        Kyllä Porvoollakin on hyvä yritys meneillään, aika paljon riippuu siitä miten jabbar saa suorituksiinsa varmuutta ja valmennus loihdittua hyvän taktiikan ja edesauttaa jabbaria saamaan ns. rytmin päälle siihen hyökkäykseen (nyt olisi saatava vastustaja pois mukavuusalueeltaan ja omista taktisista nauhoilta luetuista vastaharjoitteistaan).

        Sitten vielä valmennuksesta, viikonloppunahan pelattiin divarin kärkiottelu ja ennen eilistä olisin varmasti lyönyt rahani Vaasan puolesta, mutta niin vaan sieltä Hyvinkää punnersi lopussa potkumaalilla voittoon. Hyvää duunia on Hyvinkääläisvalmennus saanut aikaiseksi tuolla kehän ulkopuolella. Hyvään valmennukseen satsaaminen kannattaa aina.


    • 19+14

      Jos "Nuin on "nimimerkki tietäisi jotain, ne nk vaihtopenkillä istuvat junnut olivat kaukana vaihtopenkistä. Olivat kaikki kentällä..mukana rotaatiossa tai pelasivat kaikki downit jos vaihtomiehiä ei ollut. Tieto löytyy SAJL tilastoista.
      Kyllä ne vastuuta ottaa, kaikki eivät vielä ole Crokojen miestenjoukkueen tasolla vielä. Olisikin huolestuttavaa että Roosters B junnut pieksisivät Crokojen miehet.

      • 12+9

        Miksi se olisi huolestuttavaa?


      • 9+12

        Mun mielestä huolestuttavaa on se että pitää käyttää B-junnuja kun ei ole miehiä tarpeeksi. Eikö se ole aika edesvastuutonta pistää lapsia pelaamaan aikuisten sarjaan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      158
      9935
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      3
      9523
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      136
      8024
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      261
      7548
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      125
      6204
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      87
      5987
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      56
      5797
    8. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      94
      4861
    9. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      14
      3937
    10. Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!

      Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist
      Vain elämää
      56
      1495
    Aihe