Aina joku tekee tutkimuksen joka kumoaa toisen. esim: omega 6 rasvat ovat terveellisiä. Toinen sanoo, että ne ovat yleinen syy ihmisen kuolleisuuteen/verisuonitauteihin. Ruisleipäkin on terveellistä ja toisen tutkijan mielestä epäterveellistä. Entäs kahvi? huumausaine joka aiheuttaa syöpää mutta ehkäisee syöpää. Yks ongelma on tupakka: sanotaan että lisää kuolleisuutta, ei kuitenkaan kaikilla. Joku joka polttaa 2 askia norttia päivässä, elää 100 vuotiaaksi. . Näin voisi siis olettaa, että se lisää elinaikaa. Tupakoijat kuolevat keuhkosyöpään tai sitten ei.
Vastaukset 1
- täällä taas
Joissain tutkimuksissa on vain niin paljon muuttujia että varmoja tuloksia on vaikea saada. Esimerkiksi ruoka-ainetutkimuksissa vaikuttavia tekijöitä ovat ruokavalion lisäksi, ikä, sukupuoli, liikunnan määrä, unen määrä ja laatu, perinnölliset tekijät ja ympäristön vaikutukset kuten taudinaiheuttajat työstressi ja niin edelleen.
Jos tekisi tutkimuksen yhdellä henkilöllä niin voisi sanoa vain että tällaiset geenit omaavalla henkilöllä, tällaisessa ympäristössä ja tällaisilla elämäntavoilla ravinne x vaikuttaa tällä tavalla.
Mikäli käytetään suurta koehenkilöjoukkoa ja pitkää tutkimusaikaa tulevat tulokset luotettavammiksi mutta niihin jää silti tulkinnanvaraisuutta jo pelkästään siksi että jonkun yksittäisen ravinteen lisääminen ruokavalioon vaikuttaa tyypillisesti aika vähän ja mahdolliset vaikutukset ovat enemmän tai vähemmän subjektiivisia.
Enkä muuten varmaan saanut kaikkia muutujia luoteltua. Listalta jäi ainakin pois placebo efekti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771570
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.103782En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203598- 48546
- 126546
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50528- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510- 25493