Kaikki mahdolliset indikaattorit kertovat planeettamme lämpenevän kiihtyvällä vauhdilla ihmiskunnan hiilidioksiditupruttelujen takia.
Denialistit poimivat tällä hetkellä näistä indikaattoreista kaksi, luullen niiden osoittavan kylmenemistä, vaikka nekin osoittavat lämpenemistä:
- Eteläisen merijään pienoinen lisääntyminen, joka johtuu globaalin lämpenemisen voimistamista tuulista sillä alueella. Myös Antarktiksen mannerjäätikön sulaminen vaikuttaa asiaan, tuomalla normaalia enemmän makeaa ja siis helpommin jäätyvää vettä ympäröivälle merialueelle.
- Pohjois-Euroopan kesäkuun lopun kylmä sää, joka oli juurikin globaalin lämpenemisen aiheuttama ääri-ilmiö, joka johtui lämpenemisen aiheuttamasta napapyörteen sekoamisesta.
Kaiken lisäksi denialistit toistelevat samaa roskaansa loputtomasti. Keksisitte denialistit välillä jotain uutta.
Denialistit poimivat tällä hetkellä näistä indikaattoreista kaksi, luullen niiden osoittavan kylmenemistä, vaikka nekin osoittavat lämpenemistä:
- Eteläisen merijään pienoinen lisääntyminen, joka johtuu globaalin lämpenemisen voimistamista tuulista sillä alueella. Myös Antarktiksen mannerjäätikön sulaminen vaikuttaa asiaan, tuomalla normaalia enemmän makeaa ja siis helpommin jäätyvää vettä ympäröivälle merialueelle.
- Pohjois-Euroopan kesäkuun lopun kylmä sää, joka oli juurikin globaalin lämpenemisen aiheuttama ääri-ilmiö, joka johtui lämpenemisen aiheuttamasta napapyörteen sekoamisesta.
Kaiken lisäksi denialistit toistelevat samaa roskaansa loputtomasti. Keksisitte denialistit välillä jotain uutta.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Mitä väliä mitä joku mielenterveyseläkeläinen ja pari muuta umpikahjoa näpyttelee haisevassa läävässään suoli24:n mätäliejuämpäriin.
Pahaa oloaan ne vain oireilevat...
Mitä tarkoittaa kiihtyvä lämpeneminen?
Missä se on osoitettu?
Mikä on lämpenemisen vauhti ja mikä on kiihtyvyyden suuruus?
Missä jamiten nämä on mitattu?
Miten joku voi nähdä tässä kiihtyvää lämpenemistä: http://bobtisdale.files.wordpress.com/2014/05/10-comparison-2001-start.png
No ei sinun kirsikanpoiminnassasi tietenkään. Tuossa se näkyy paremmin:
http://sks.to/escalator
Ja tuo alailmakehän lämpeneminen edustaa vain paria prosenttia koko globaalista lämpenemisestä, kuten palstalla on kerrottu jo useaan kertaan.
Siinäkin näkyy tällä vuosisadalla pelkkää viilenemistä.
"Huhtikuun globaalit lämpötilat mittaushistorian ennätystasolla"
http://yle.fi/uutiset/huhtikuun_globaalit_lampotilat_mittaushistorian_ennatystasolla/7255974
Toukokuu oli globaalisti yli 130-vuotisen mittaushistorian lämpimin toukokuu!
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/tabledata_v3/GLB.Ts dSST.txt
http://www.ncdc.noaa.gov/sotc/global/2014/5
"Kesäkuu oli maailman mittaushistorian kuumin - Maailman keskimääräisistä lämpötiloista on pidetty kirjaa vuodesta 1880. Nyt rikkoutui vuoden 2010 kesäkuussa tehty ennätys."
http://yle.fi/uutiset/kesakuu_oli_maailman_mittaushistorian_kuumin/7368210
Asioita kannattaa yleensä tarkastella monelta suunnalta - myös ilmastonmuutosta.
http://www.ilmastofoorumi.fi/ilmastonmuutos/yleisia-harhaluuloja/#agw
Miksi toista mieltä olevat halutaan leimata denialisteiksi?
Laitetaanpas denialistiblogin vastapainoksi esille näitä asiallisempia ihan suomenkielisiä tiedon lähteitä:
http://ilmatieteenlaitos.fi/ilmastonmuutoskysymyksia
http://www.ilmasto-opas.fi/
http://ec.europa.eu/clima/sites/campaign/index_fi.htm
puoleen vuoteen en ole lukenut Suomi24:n ilmastonmuutoskeskustelua. Lukiessani keskustelua voin todeta, etten ole menettänyt yhtään mitään. Toistatte ihan samoja asioita kuin vaikka kaksi vuotta sitten, eikä keskustelut mene eteenpäin.
Katsokaa ihan mitä tahansa muuta tiedepalstan keskustelua. Voitte havaita, että ilmastonmuutos keskustelun taso on kaikkein huonointa tiedepalsta keskustelua.
Tavallaan se on sääli. Trollit, hörhöt, pellet ja hullut valtaavat areenan. Oikeasti ilmastonmuutos keskustelu on aiheen yksi mielenkiintoisimpia nykypäivän keskusteluja tieteessä.
Nyt pitäisikin keskustella tästä: http://www.euanmearns.com/wp-content/uploads/2014/06/CMIP5-90-models-global-Tsfc-vs-obs-thru-2013.png
Kuinka kauan me vieä uskomme IPCC:n valheita?
Mitä ihmeen valheita?
Ihan niitä kaikkia.
Niitä, että maapallon keskilämpötila nousee, vaikka se ei nousekaan, kuten mittaustulokset selkeästi osoittavat.
Niin, onhan se varmasti tuskallista kun et enään pysty poistamaan
muiden viestejä.
Ein tällä palstalla ole mitään tekemistä tieteen eikä varsinkaan ilmastonmuutoksen kanssa.
Täällä vain vedellään urakalla sähköpuliukkoa kölin ali, tyhmä ja yksinkertainen kun hän on niin ei edes älyä joutuvansa koko ajan höynäytetyksi.
Kun se joutuu naurunalaiseksi niin silloin se kaivaa pää täristen vielä yhden ääliömäisen ääripunaniskalinkin röhönaurujen kohteeksi - ja taas nauretaan ukko lyttyyn.
Ja sama kierros alkaa yhä uudelleen ja uudelleen...
Korjaus yllä olevaan väitteeseen. FMI:n ja IPCC:n poppamiesten ilmastoennusteilla ei ole pitkään aikaan enää ollut mitään tekemistä oikean tieteen kanssa. Heidän säälittävä ilmastopoliittisesti korrekti räpellyksensä kuuluu tieteen roskatunkiolle.
Jaaha, multinikki-denialistihihhuli vaihtoi taas päälle "Pierre Review":in.
Miksi et vastaa noihin kysymyksiin:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12393540
Vastaappas hohheli näihin kysymyksiin.
Miksi asut tällä palstalla häiriköimässä 24/7/365?
Miksi sinulla ei ole mitään muuta elämää?
Onko sinulla jokin fyysinen vamma, joka estää sinua menemästä näillä hurjilla helteillä vaikkapa uimaan lähes ennätyslämpimiin järviin/mereen? Tai käymään välillä edes ulkona? Siksikö olet niin katkera, kun joudut kitumaan siellä kuumassa yksiössäsi näillä helteillä?
Vai mistä ihmeestä oikein on kyse?