Eli tuli mieleen kun nyt olen muutamassa tiekirkossa käynyt, keskiaikaisissa ja rannikkoseudulla. Niissähän nyt on näitä kaupankäynnin merkkejä, eli siis ihminen käy kauppaa Jumalansa kanssa, esim. votiivilaivat - niitähän on tehty hädässa annetun lupauksen takia tai pyydetty suojelusta jollekin merimatkalle - toisaalta on sitten muitakin lahjoituksia annettu seurakunnalle esineinä.
Mutta onko tämä tyypillistä vain näille rannikkoseudun kirkoille? En ole kierrellyt ympäri maata, mutta kotiseudullani on yksi vanhempi kirkko (ei keskiaikainen kuitenkaan, 1700-luvulta kuitenkin) niin siellä ei minun mielestäni tällaisia kansan lahjoituksia ole. Ei kyllä ole rannikolla tämä kyseinen kirkko.
Jotenkin tullut tässä lounaisella rannikkoseudulla asuessa sellainen mielikuva ihmisistä nykyäänkin, että tavaralla ja sen määrällä on merkitystä, ihmistä arvostetaan sen perusteella kuinka iso talo, asunto, auto tms. on. Että onko tämä nyt sitten aina ollut näin, ja toisaalta tällainen kaupankäynti Jumalankin kanssa kuvastaa sitä.
Mutta onko näitä kaupankäyntiesineitä vain näillä rannikkoseudun keskiaikaisilla kirkoilla?
Tiedän kyllä, että ihmisillä yleensä esim. surutyössä on vaihe, jossa käydään kauppaa kohtalon tai jumalan, tai mikä se kellekin on, kanssa.
Kaupankäynti
2
124
Vastaukset
- Luulen, että
sisämaassa ja idässä lahjat olivat useimmiten kulutustavaraa, koska ihmiset olivat köyhempiä.
- kiitos.
Lahjat!
No jaa. Kyllä sitä on kauppiaita ja rikkaampia talonpoikia ollut sisämaassakin.
Näistä votiivilaivoista, rakentaja on ollut vaikkapa rakuuna - onko rakuuna rikas entisajan mittapuun mukaan? Aloittajana en nyt tarkoittanutkaan mitään sellaista, että joku kartanonomistaja tai hänen rouvansa lahjoitti rahaa kirkon kunnostamiseen.
Ja jos tämä luulen, että -juttu on totta, niin sittenhän pitää paikkansa myös se aloittajan olettamus, että lounaisessa osassa maata ihmisten perusluonne on erilainen kuin muualla, ollut siis aina.
Nämä laivat ja kaappikellot ne kuitenkin ovat siis myöhäisemmältä ajalta, kuin itse kirkkojen rakentaminen, 1700—1800-luvulta, eli ei oikeastaan ole kyse siitäkään, että kristinuskon tulo lännestä päin olisi syynä, ensimmäisiä kirkkoja siis lounaassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1866221Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa614703Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu564467Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa674296Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa682692En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.622205Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1331672odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1381599- 531525
- 341338