Syntyvyys vs älykkyys

5+2

Eilisessä Hesarissa oli tilasto syntyvyydestä eri maissa. Syntyvyystilaston kärjessä oli joukko Afrikan maita: Niger, Mali, Burundi, Somalia... 6,08-6,89 lasta naista kohden. Häntäpäässä oli vastaavasti Kauko-Idän maita: Singapore,Taiwan, Hongkong, Etelä-Korea... 0,80-1,25 lasta naista kohden.

Vähän niin kuin tilasto eri kansojen älykkyydestä käänteisesti

7

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yjfhtdfhg

      Kannatta lukea loppuun asti se uutinen... Köyhyys, koulutus (myös naisten), terveydenhuolto,...

      Hae Nigeristä vauva itsellesi kotiin kasvatettavaks omies joukkoon, niin ei sen älykkyys poikkea suomalaisista.

      Älykkyyteen vaikuttaa niin monta asiaa.

      • 20+14

        USAssa on tehty noita adoptiotutkimuksia ja tulos on yleensä että kyllä valkoisiin perheisiin adoptoitujen mustien lasten älykkyys jää jonkin verran alemmaksi.


      • jfkghf
        20+14 kirjoitti:

        USAssa on tehty noita adoptiotutkimuksia ja tulos on yleensä että kyllä valkoisiin perheisiin adoptoitujen mustien lasten älykkyys jää jonkin verran alemmaksi.

        Kiintoisaa. Tiedä sitten minkä ikäisenä ovat adoptoitu. Laita linkkiä, jos vielä muistat...


      • rththth

      • 9+14
        rththth kirjoitti:

        no perskele

        http://en.wikipedia.org/wiki/Minnesota_Transracial_Adoption_Study

        Onhan se saletti asia että älykkyys on aika lailla perinnöllistä eikä kasvatuksella voi siihen kovin paljon vaikuttaa. Entisessä Neuvostoliitossa uskottiin Lysenkolaisessa hengessä että kun kaikki lapset saavat samanlaisen päiväkoti- ja koulukasvatuksen, kaikista tulee yhtä älykkäitä. Tuolla opilla taitaa olla vieläkin kannatusta.


      • dyrydh
        9+14 kirjoitti:

        Onhan se saletti asia että älykkyys on aika lailla perinnöllistä eikä kasvatuksella voi siihen kovin paljon vaikuttaa. Entisessä Neuvostoliitossa uskottiin Lysenkolaisessa hengessä että kun kaikki lapset saavat samanlaisen päiväkoti- ja koulukasvatuksen, kaikista tulee yhtä älykkäitä. Tuolla opilla taitaa olla vieläkin kannatusta.

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Rotu_ja_älykkyys#Rotujen_v.C3.A4liset_erot_.C3.A4lykkyystutkimuksissa

        "Kehitysmaissa tehtyjen ÄO-mittausten alhaisten tulosten katsotaan suurelta osin perustuvan köyhyyteen ja muihin kehitysmaille tyypillisiin ongelmiin kuten väestön matalaan koulutustasoon, aliravitsemukseen ja sairauksien (esim. HIV, anemia, loiset) kielteiseen vaikutukseen."

        "Yhdysvalloissa on esitetty myös näkemyksiä, että mustien heikko menestys ÄO-testeissä olisi seurausta muun muassa siitä, että afroamerikkalainen kulttuuri ei perinteisesti arvosta akateemista ja älyllistä menestystä ja vaalii kasvuympäristöä, joka vaikuttaa haitallisesti älykkyysosamäärää nostaviin tekijöihin."

        "Samoin on myös katsottu, että rasismi vahvistaa kielteisiä vaikutuksia. John Ogbu[18] on kehittänyt oletuksen, jonka mukaan musta vähemmistö on Yhdysvalloissa hieman vastaavanlaisessa asemassa kuin muun muassa alemmat kastit Intian järjestelmässä."

        "On myös katsottu olevan perintötekijöistä riippumattomia biologisia seikkoja, joilla on vaikutusta asiaan. Näitä ovat esimerkiksi alipainoisina syntyneiden lapsien määrän kasvu ja rintaruokinnan harvinaisuus mustien keskuudessa verrattuna valkoiseen väestöön. Näillä on katsottu olevan vaikutusta ÄO-eroihin."


    • 20+14

      Älyä ei nykypäivänä tartvitse juuri missään. Nykyään kun kaupassakin maksetaan kortilla, unohtuu se vähäkin laskutaito.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      111
      4377
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      57
      2508
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      78
      1650
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      6
      1113
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      854
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      843
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      118
      823
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      39
      802
    9. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      779
    10. Tiedät sen

      Esitän välinpitämätöntä, mutta en ole sitä oikeasti.
      Ikävä
      62
      768
    Aihe