Mitä järkeä on lähettää ihmisiä kuuhun, marsiin tai edes avaruusasemalle? Robotit hoitavat tutkimustyöt tehokkaammin ja paljon halvemmalla.
Mitä ihminen tekee avaruudessa?
ihmetellä pitää
8135
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Siksi ei kuuhun ole ihmistä lähetettykään.
Kiinalaiset nyt sinne robotin saivat ammuttua mutta ovatkin maailman viisainta rotua japanilaisten kanssa. Sen jälkeen tulevat vasta arjalaiset. Arvatkaa mikä rotu laahustaa viimeisenä?
arvaan sinun rotuasi
Surullinen sairaus?
ihmetellä pitää
Nimittäin tietojasi. Olit ainakin kirjoitushetkelläsi avaruudessa.
Pitkällä tähtäimellä sinne on pakko mennä jossain välissä, parasta harjoitella hyvissä ajoin. Maapallolle kosahtaa jossain vaiheessa niin iso asteroidi että täällä käy eläminen kuumaksi, tai parit supertulivuoret purkautuvat ja ydintalvi pakastaa maan. Siinä vaiheessa olisi kiva olla elämiseen sopiva rengasmaailma siellä avaruudessa pyörimässä. Maapallon väkiluvun kasvaessa muutamakertaiseksi moinen on pakollinen ruuantuotannon ja elintilan takia.
Lyhyemmällä tähtäimellä sinne mennään hakemaan metallipitoisia asteroideja kun täältä alkavat monet mineraalit pian loppua.
Asteroidia todennäköisempää on metaanikaasujen purkaus. Kun napajäätiköt sulavat se voi olla mahdollista. Silloin se on lorun loppu kaikilta.
Tieteen mukaan ihmisten ja robottien välillä ei ole eroa. Molemmat koostuvat samanlaisista atomeista.
Niin, kivetkin koostuvat atomeista, on jo kaikkialla.