Miksi Venäjällä, miksei Venäjässä?

venskuli

Miksi sanotaan esim. että joku asuu Ruotsissa, mutta jos joku asuukin itänaapurissa, hän asuu Venäjällä eikä Venäjässä?

27

5002

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....,,,,

      Mietipä näitä:
      Pohja-Pohjassa Lohja-Lohjalla
      Lavia-Laviassa Luvia-Luvialla
      Alastaro-Alastarolla Ylistaro-Ylistarossa

      • puuroutunut

        Ja mieti näitäkin:
        Olen kusella / Olen kusessa


    • 2+2+2+2+2+22+

      Osoitus suomen kielen alkeellisuudesta.

      • Русь -- Россия

        Ja venäjän kielen.

        Venäjäksi sanotaan на Руси, mutta käytettäessä maan nykyistä nimeä, sanotaan в России.

        Venäjäksi sanotaan myös на Украине. Itsenäistyttyään Ukraina on siirtynyt käyttämään в-prepositiota, koska sen kuvitellaan korostavan enemmän maan itsenäisyyttä ja sitä, että ollaan selkeiden rajojen sisällä. Venäläiset eivät ole muuttaneet käytäntöään, eivätkä he näköjään noita rajoja kunnioitakaan.

        Viroksi "Venäjällä" on "Venemaal" (tai "Venes": Kiievi-Venes ym.).


    • 17+7

      Jatkokysymyksenä kysyttäköön miksi sanotaan Isossakyrössä eikä Iso-Kyrössä. Tai Uudellakadulla eikä Uusikadulla? Näistä varsinkin edellinen kuulostaa minun korvaani lähes vammaiselta. Ja nyt minut kivitettäköön koska menin moittimaan tätä muotoa. Sitten kun vastaavasti tulee eteen täysin kielisääntöjen vastaista tekstiä niin sitä puolustellaan ja selitellään kielen elämisellä.

    • kansanmiekkonen

      Riippuu siitä, mikä muoto on aikanaan sattunut vakiintumaan. Tätä kielenhuoltoahan ei ole kovin kauan ollut, joten muodot ovat eläneet alkuaan kansan suussa. Ja sehän ei ole kovin vakaa säilytyspaikka.

    • varför det?

      Ja miksi sanotaan Oulaisissa ja Paraisissa, eikä Oulaisessa ja Paraisessa?

    • Suomalainen5

      En tiedä miksi niin on, mutta niin on. Jotenkin kuulostaisi hassulta jos sanottaisi että asun Pohjankadussa. Tulee mieleen että hän on kadun sisällä. On tapana sanoa että asutaan Rovaniemellä, mutta ei se kuulostaisi niin omituiselta jos sanottaisi Rovaniemessä. Sanotaanhan että Asun Helsingissä, eikä Helsingillä. Tällainen tämä meidän kieli on, outo ja hankala. :) Tuollaisia asioita ei ulkomaalainen välttämättä helposti opi. Sanojen päätteet saattaa mennä miten sattuu.

      • ulko-olento

        Ei suomalainenkaan tiedä kaikkien paikkakuntien käytäntöä. Usein saa kuulla muotoja "Laukaalla" ja "Suolahdella", jotka ovat väärin. Sitä taas eivät muut kuin keskisuomalaiset välttämättä tiedä.


    • 7+12

      Osa noista selittynee paikannimissä mukanaolevien yleisnimien merkityksistä. Esimerkiksi olisi todella outoa sanoa asuvansa "Pyhäsalmessa" eikä "Pyhäsalmella", tai "Vantaassa" (joki) eikä "Vantaalla". Ja arvelisin, että osassa oudolta tuntuvista muodoista on juuri tämä tekijä mukana, vaikka asiaan vaikuttavan yleisnimen merkitys on jo unohtunut arkikielestä.

      • Lahdessa

        Mutta ei ole outoa sanoa asuvansa Suolahdessa. (Nykyään Äänekoskeen kuuluva entinen kauppala Keski-Suomessa).


    • Ulkosijojen käyttö Venäjä-nimestä on yksittäinen poikkeus, jolle ei liene muuta selitystä kuin että niin nimeä on totuttu taivuttamaan.

      Vrt.
      http://www.kysy.fi/kysymys/miksi-suurin-osa-maiden-nimista-suomenkielisista-taivutetaan-adessiivissa
      joka sanoo vain, että ”Venäjä on niitä harvoja maita, joiden nimi taivutetaan ulkopaikallissijoissa”. Siinä ei edes korosteta, että muut sellaiset maannimet ovat joko samalla saarten nimiä tai monikollisia tai maa-loppuisia, ja niitäkin osittain taivutetaan myös sisäsijoissa.

      Iso suomen kielioppi tyytyy vain toteamaan nimen poikkeukselliseksi:
      http://scripta.kotus.fi/visk/sisallys.php?p=1242

      Eräs selitysyritys voisi olla taivutuksen Venäjänmaa : Venäjänmaalla vaikutus. Mutta sekin on aika kaukaa haettu, eikä sille olisi rinnakkaisilmiöitä. Vrt. Saksanmaalla, mutta Saksassa, Tšekinmaalla t. Tšekinmaassa, mutta Tšekissä.

      Toinen yritelmä voisi lähteä siitä, että Venäjä-nimen jä-loppu on vailla tyydyttävää selitystä – sillehän ei ole vastinetta esimerkiksi virossa (Vene) eikä esimerkiksi johdoksessa ”venäläinen”. Jos kyse on alkujaan jä-loppuisesta johdoksesta, joka viitannut maan asukkaaseen, niin aluksi olisi ehkä sanottu ”venäjillä” ’venäläisten luona, venäläisten keskuudessa’, ja tämä olisi jossain vaiheessa vaihtunut yksikkömuotoon, ja sitten ”Venäjä” olisi hahmotettu maan nimeksi. Tässäkin on kuitenkin lähinnä vain spekulaatiota spekulaation päällä.

    • Vanajassako

      Miten taipuu entinen kunta Vanaja?

    • Ines Adessiivi

      Asutko mahdollisesti Espoolla tai Vantaassa?

    • Sudeettisavolainen

      Savolaisena olen kiinnittänyt huomiota lehdissä usein esiintyviin sikäläisten paikannimien vääriin taivutuksiin.

      Ei Nilsiällä, vaan Nilsiässä.
      Ei Rautavaarassa, vaan Rautavaaralla.
      Ei Kaavissa, vaan Kaavilla.
      Ei Tuusniemessä, vaan Tuusniemellä.
      Jne.

      • Että näin

        Onhan aivan selvä ero, onko mökki niemessä vai niemellä, ainakin minun kielitajuni mukaan. Niemessä oleva on joko niemen kärjessä tai ainakin lähellä sitä. Niemellä oleva on taas lähempänä niemen tyveä.


      • Outokielitaju
        Että näin kirjoitti:

        Onhan aivan selvä ero, onko mökki niemessä vai niemellä, ainakin minun kielitajuni mukaan. Niemessä oleva on joko niemen kärjessä tai ainakin lähellä sitä. Niemellä oleva on taas lähempänä niemen tyveä.

        Minun kielitajuni mukaan "niemellä" tarkoittaa 'niemen lähettyvillä'. Esimerkiksi "Kalastelee niemellä = niemen rannassa".


      • Että näin
        Outokielitaju kirjoitti:

        Minun kielitajuni mukaan "niemellä" tarkoittaa 'niemen lähettyvillä'. Esimerkiksi "Kalastelee niemellä = niemen rannassa".

        Minä kyllä kalastelisin pelkästään nimen lähettyvillä. Niemellä ei pysty kalastamaan, mikäli siellä ei satu olemaan lampea.


      • Vekkulia on sekin, että ollaan Joensuussa, vaikka itse kaupunki onkin joen suulla, eikö vain?


      • 6+2
        Että näin kirjoitti:

        Minä kyllä kalastelisin pelkästään nimen lähettyvillä. Niemellä ei pysty kalastamaan, mikäli siellä ei satu olemaan lampea.

        Ja vene on kalastamisessa aivan turha kapine. Veneestä kun ei kannata kalastaa, ja jos kalastaa veneen lähellä, mihin sitä venettä tarvitsee.


    • Suomen kielessä nyt vaan nämä muodot ovat satunnaisesti vakiintuneet ilman mitään sitovaa sääntöä. Erittäin hankalaa ulkolaiselle suomen kielen opiskelijalle.

      • laalaalaa

        Kyllä nykyään satunnaisuudet ovat hankalia myös kotilaiselle suomen kielen opiskelijalle.


      • Larinlukija
        laalaalaa kirjoitti:

        Kyllä nykyään satunnaisuudet ovat hankalia myös kotilaiselle suomen kielen opiskelijalle.

        Kotilainen taitaa olla suomen kielen kannalta jo varttunut tieteenharjoittaja eikä niinkään opiskelija, mutta niinhän sitä sanotaan, että ”oppia ikä kaikki”.

        http://www.suomensuojelija.fi/about/

        Pointtisi toki tajusin ☺


      • Nettitaituri

    • Llä

      No, olin minä kyllä kalassa Rovaniemellä! Ihan pätevää.

    • Torneå

      En ole koskaan päässyt ymmärtämään logiikkaa, miksi sanotaan Torniossa mutta Ylitorniolla, vaikka paikkakunnat ovat vierekkäin. Toisaalta taas Alatorniossa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18224
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      56
      5102
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4747
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      27
      4660
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      36
      4480
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      74
      4377
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      3943
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      3595
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      40
      2874
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      2589
    Aihe