Eesti Päevaleht: taivutus

Miten taipuu suomen kielessä lehden nimi "Eesti Päevaleht"?
199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ohjeiden mukaan sitä taivutetaan kuten täysin vierasta nimeä, esimerkiksi "Eesti Päevalehtissä". Ohjeet muutettiin tällaisiksi vuonna 2004. Ks.
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/kielenopas/8.4.html#vironk-taiv

Käytännössä on paljon tavallisempaa taivuttaa ikään kuin viimeinen osa oli suomen sana "lehti", esimerkiksi "Eesti Päevalehdessä".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


................ kirjoitti:

Miten taipuu suomen kielessä lehden nimi "Eesti Päevaleht"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu