Tiedeuskovainen on henkilö joka herjaa Jumalaa uskomalla tieteeseen Jumalan sijaan.
Tiedeuskovainen
11
228
Vastaukset
- Mitä se on?
Tiedeuskovainen-sana on vain jumaluskovaisten tyhjänpäiväinen herja.
- kyllästyttää
Onko tämäkin palsta hihhulien valtaama?
- Uskomaton
Pysyisivät tuolla uskonnot ja uskomukset -palstalla soimaamassa väärään jumalaan tai väärällä tavalla oikeaan jumalaan uskovia. Senhän he parhaiten osaavat.
Määrittelisin tiedeuskovaisuuden pikemminkin kritiikittömäksi uskomiseksi ilmoitettuihin tieteen saavutuksiin ja mahdollisuuksiin ilman perehtymistä asiaan.
Toisin sanoen uskomista tieteen nimelliseen auktoriteettiin.
Esimerkki: "Ilmasto lämpenee ihmisen toiminnan vuoksi lisääntyneen ilmakehän hiilidioksidin vuoksi, koska jonkun-alan-tiedemies Senjanen näin sanoo".- ortodoksi
Mihin niistä lukemattomista Jumalista pitäisi uskoa? Jumala on yhteiskunnallinen ilmiö, joka maassa omanlaisensa. Kysytäänpä Iranissa mikä on oikea Jumala.
- Tomster
Itse uskon ja hyväksyn vain aatteen nimeltä [u]empiirinen filosofointi[/u].
Aatteen mukaan kaikki, mitä ei voi todistaa empiirisillä kokeilla, on perätöntä.
Näin ajatellen Jumala yms. yliluonnolliset käsitteet eivät ole olemassa, ainakaan ennen kuin olemassaolo voidaan todeta empiirisesti.- niin se on.
Kyllä Jumala on olemassa vaikkei Hänen olemassaoloaan ihminen voikaan todistaa. Jumala on luonut kaiken, ja Hänessä me elämme, liikumme ja olemme.
- Juuripa niinkökö
niin se on. kirjoitti:
Kyllä Jumala on olemassa vaikkei Hänen olemassaoloaan ihminen voikaan todistaa. Jumala on luonut kaiken, ja Hänessä me elämme, liikumme ja olemme.
Jos me kaikki olemme Jumalan luomia... niin sillä täytyy olla aika iso kroppa?
- 0pöhkö
Anteeksi, haluan vain kokeilla näitä väkäsiä.
Entäs värit? (Ei saa nauraa.) HTML-koodaus ei Suomi24:n keskustelusivuilla toimi, ja hyvä niin. On edes yksi asia, joka on toteutettu oikein.
- kirjaskorpioni
Ihmisen tekaisi Linnunradan paikallinen Jumala, joka halusi lisää tavaraa taivaskanavilleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495607Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042066Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241717
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään33998