Keitän usein isomman määrän haudutettua teetä, jota sitten lämmitän seuraavana päivänä. Tiedän, että se voi kitkeröityä, senhän maistan myös mausta. Mutta onko se lämmitettynä terveydelle haitallista? Onko mielipiteitä tai tietoa?
Entä miten toimi ennen vanhaan samovaari, lämmitettiinkö siinä myös jo kertaalleen kuumentunut/kiehutettu tee uudelleen?
Teeasiaa
Mummo, teen ystävä!
1
169
Vastaukset
- täti
Samovaarissa lämmitetään vettä. Haudutettu vahva tee on erillisessä pannussa samovaarin päällä, josta sitä sitten "laimennetaan" sopivaksi kuumalla vedellä. Hanki vedenkeitin niin ei tartte vanhaa teetä juoda.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä14811347- 288092
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565854Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1594539Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai314312Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas834169- 93934
- 843467
- 803230
- 481721