Mielen ja aivojen suhde älykkyydessä

mindful1986

Lienette tietoisia mielen ja ruumiin ongelmasta. Lyhyesti sanottuna kyse on siitä, että tuottavatko aivot kaiken kokemuksellisen (mielen tilat) vai onko olemassa jokin aivoihin kytkeytynyt ehkä metafyysinen entiteetti, mieli, joka myös vaikuttaa ruumiiseemme ja ajatteluumme.

Mielen ja aivojen ongelmaa ei ole missään tapauksessa ratkaistu. Esimerkkinä toimikoon lumelääkkeet (placebo). On todistetusti osoitettu voimakkaan jopa irrationaalisen uskon kykenevän parantamaan fyysisen sairauden. Toisin sanoen ajatus kykenee saamaan aivot tuottamaan joko parantavia tai heikentäviä hormoneja ym. riippuen ajatusen laadusta.

Miten tämä vastaava ilmiö toimii älykkyyden suhteen? Voiko pelkästään uskomalla omaan nerouteensa tulla älykkäämmäksi? Onko jopa niin, että mieli (mikä se sitten substanssiltaan onkaan) on todellinen älykkyyden lähde? Älykkäät osaavat siten käyttää mieltään muita ihmisiä paremmin. Kaikissa piilee tämän ajatuksen mukaan sisäinen nerous.

Eräs havainto on todentanut, että esimerkiksi meditointi ja mielen tyhjentäminen kykenevät aktivoimaan soluja, jotka eivät muuten ole aktiivisia. Samoin meditoinnin on osoitettu lisäävän aivojen harmaan alueen määrää.

Lähteenä on tämä taannoin Ylen esittämä dokumentti: Mielen salattu voima.

1

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tavallinen tallaaja

      Tuossa placebo- effektissä ei nyt ollut mitään ihmeellistä, meidän kehomme tuottavat erittäin voimakkaita kipulääkkeitäkin, ehkä voimakkaampia kuin tunnetut kipulääkkeet.

      Uskomalla että on älykäs vääristetään omaa maailmankuvaa itselleen suotuisaksi. En lähtisi sanomaan että tulet älykkääksi ajattelemalla niin, ennemmin tämä vain pahentaisi tilannetta entisestään.

      Veikkaisin näin äkkiseltään että se miten käyttää mieltään ja käyttää vaikka näitä mielikuvaharjoituksia vaikka kolari-tilanne, voidaan luoda itselle uusia tilanteita, mihin ei välttämättä oikeasti joutuisi. Jos tilanne oikeasti tapahtuukin tosielämässä, niin oletettavasti keksit keinoja paljon nopeammin kuin ensikertaa tilanteen kohdatessa, eikä ole samanlaista paniikkia.

      Mieli älykkyyden lähteenä, mielenkiintoinen kysymys. Sanoisin että kyllä, mutta ihmiset ovat rajoittuneet sitä käyttämään (omat eettiset arvot yms. ns. luonteenpiirteet rajoittavat) ja tämä rajoituksen osa voidaan mitata äo:na.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      149
      3730
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      96
      3612
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3153
    4. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      18
      2511
    5. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      181
      2172
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      25
      1367
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      95
      1221
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1061
    9. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      69
      1008
    10. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      989
    Aihe