" Perinteitä noudattaen " ?

Tuli ostettua

Tuli ostettua eilen Fatzerin "aitoja" karjalanpiirakoita oikein perunatäytteellä.
Täytteen AINEOSAT:
Vesi,perunahiutele (20%) (peruna,emulgointiaine E ( 471),happamuudensäätöainet (E330,E331),hapettumisenestoainet (E304,340),kurkumania,täysjyväruisjahoja (12%) kasvismarkariini(rypsiöljy,vesi,kokonaankovetettu rypsiöljy,suola,emulkointiaine (E447),väri (E160a),vehnäjauho,dekstroosi,maitoproteiini,voi,suola,vehnäproteiini,rypsiöljy ja ruismallas.
Fazser Perunapiirakka leivotaan osaavien piirakkamestareidemme toimesta Lappeenrannan leipomossamme.Fazer Perunapiirakan salaisuus on maistava,perimaistava,periteisellä reseptillä leivottu ohut rukiinen kuori,joka täytetään herkullisella perunamuusilla.
Mitähän Karjalaismummot sanovat tai sanoisivat "piirakan aitoudesta":

5

289

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etsilleen

      Mummot hyppisivät seinille, koska aito perunapiirakka koostuu vain muutamasta aineksesta eli kuori ruisjauhosta (hapatettua taikinaa juuresta tehtynä), suolasta ja vedestä ja sisus perunasta, maidosta, voista, suolasta (ja jos haluaa - pippurista) - jotkut vielä lisäävät kananmunan muussin joukkoon vaikka itseni mielestä se ei ole välttämätöntä.

      Ja tämä piirakka tulee rypyttää pyöreäksi ja paistaa aidossa, koivuhaloilla lämmitetyssä kiviuunissa kauniin ruskeaksi.

      • etsilleen

        Ja tietysti piiras tulee voidella voisudalla.

        Monta ainesosaa tosta tulikaan - 8-9 eikä yhtään Eetä.

        Edesmennyt tätini teki todella niin mainiot perunapiirakat että vielä vuosikymmeniä myöhemmin muistan niiden maun enkä vastaavia ole saanut missään myöhemmin - päälle vähän tuoretta edamia ja oheeen kuppi kuumaa maitokahvia ja johan maistuu.

        Kyse on aina raaka-aineista ja niiden mausta vaikka miten simppeliä kokkaisi.


    • kuiva näre

      Saattaa tulla tököttiä, jos koivulla lämmittää.

    • pirrakkapualikka

      Mummo kääntyy haudassaan, herran tähen

    • muussijauhetta

      Erehdyin itsekin joskus ostamaan fasun pottupiirakoita, pohjat irtosivat piirakoista ja maku oli jotai muuta. Ei enää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      115
      2403
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1453
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      641
      995
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      878
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe