Äännä oikein:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=413V0bmjvBg
Myös nämä tulivuoret äännä oikein:
Eyafjallajökull:
https://www.youtube.com/watch?v=M00rXsOBGWM
Grímsvötn:
https://www.youtube.com/watch?v=Ru72GtkRhaw
Bárðarbunga
1
80
Vastaukset
Tuohon YouTube-äänitteeseen liittyy ”tekstitys”, jossa ääntäminen kuvataan toisenlaiseksi kuin äänitteen mukainen. Mikä siis on mielestäsi ”oikea ääntämys”?
Islannin mukainen ääntämys on suunnilleen ”Paurðarpunka”, kun ääntämys kuvataan suomen kielen mukaan käyttäen eth-kirjainta merkitsemään samaa äännettä kuin englannin soinnillinen th (esimerkiksi sanassa ”the”). Islannissa b-kirjain ääntyy suunnilleen kuten suomen p (tai b-kirjain useimmiten suomessa arkiääntämyksessä, jossa puhutaan panaaneista), kun taas p-kirjain ääntyisi aspiroituneena (karkeasti merkittynä: ph). Ks. esim.
http://en.wikipedia.org/wiki/Icelandic_language
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101074
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82814Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264596Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede17585- 65531
- 93521
- 26502
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 43476
- 47427