Yritän perehtyä vegaaniruokavalioon tavoitteena siirtyä kokonaan vegaaniksi terveydellisten ja eettisten syiden takia. Mitä proteiinin lähteitä vegaaniruokavaliossa on soijapapu pohjaisten ruokien ja pavut/linssit viljatuote pähkinät yhdistelmän lisäksi? Siis sellaisia ruokia tai yhdistelmiä mistä saa kaikki tarvittavat aminohapot. Nyt rupeaa käymään pavut ja tofu vähän yksitoikkoiseksi.
Proteeinin lähteet
10
190
Vastaukset
- Animal-Lover
Tässä sinulle muutama nyrkkisääntö, joilla saavutat oikean prot. koostumuksen:
soija yksistään on hyvä
palkokasvit siemenet / pähkinät
palkokasvit täysjyvävilja (muista etenkin TUMMA RIISI, TATTARI ja KVINOA, niissä on eniten proteiinia!!)
Ja täysipainoisen prot. koostumuksen kannalta huonompi yhdistelmä:
täysjyvävilja siemenet / pähkinät
Ravitsemusterapeutin mukaan riittää, että näitä yhdistelmiä syö samana päivänä, toisaalta ravitsemustieteellisissä teksteissä sanotaan, että elimistö varastoi välttämättömiä proteiineja vain muutaman tunnin, joten yhdistelmät pitäisi syödä viimeistään peräkkäisillä aterioilla. - Sedä
Myös hampussa on täydellinen proteiinikoostumus. Kannattaa varioida mitä papuja syö, mutta erityisesti valmistustapaa, koska on ihan eri asia syödä papusosekeittoa, pihvejä kuin paistosta. Ja mausteet ratkaisee paljon!
- muistatämä!
Seitania ruisleivän päälle!!
- poollll
Itsekin käytän nykyisin paljon hamppua. Lounaaksi yleensä teen proteiinipirtelön jossa runsaasti kaloreita.
Tuo ravitsemustieteellinen teksti on varmaan vanhempi, joitakin vuosia sitten kumottiin käsitys aminohappopoolista.- ........
Hampunsiemenet ovat oivallisia, mutta täytyy muistaa, että ovat lähes yhtä rasvaisia kuin meetvursti. Tosin rasva on hyvälaatuista.
- Sedä
........ kirjoitti:
Hampunsiemenet ovat oivallisia, mutta täytyy muistaa, että ovat lähes yhtä rasvaisia kuin meetvursti. Tosin rasva on hyvälaatuista.
Hampun öljy on erinomainen omega3:n lähde, joten sitä kannattaa syödä ihan senkin takia! :)
- Tosi protskusta
Levät kannattaa myös huomioida ravintolisinä: spirulina, chlorella.
- x grammaa / paino-kg
Omalla kohdalla toistaiseksi liian yksipuolisen ruokailun vuoksi mitä ilmeisemmin proteiinista puutosta.
Lisäraviteina Omega3, B-vitamiinit, hieman rautaa tosinaan, magnesium pikolinaatti, sinkki, sekä nivelhoitoon clukosamiinia, chonroitinia,MSM.
Koen hieman haastavaksi valita oikeat tuotteet, niiden valmistus ja arvioida annoskoot, eli riittävä päivittäinen proteiinin saanti.
Varsinaisesti vegaaniksi en itse koe tavetta alkaa, vaikka tavoitteena onkin pikku hiljaa alkaa panottaa vahvemmin kasvisruokailun suuntaan. Ilmeisestikin profiiliksi sopisi sekaruokaa valikoidusti syövä, kalaa, kanaa, meren antimia, ehkä harvoin punaista lihaa, mutta kokonaisuus vihennesruokaan painottaen hedelmiä unohtamatta.
Proteiini: http://fi.wikipedia.org/wiki/Proteiini
"Urheiluravitsemuksen olennaiset asiat (vieraskirjoitus)"
"Yhdysvaltain maatalousministeriö USDA suosittelee terveille aikuisille 0,8 grammaa proteiinia painokiloa kohden. Urheilijan kohdalla määrä voi kuitenkin olla riittämätön. USDA:n suositus onkin kyseenalaistettu useissa kokeissa. Tutkimusten perusteella näyttäisi siltä, että enemmän proteiinia on parempi kuin vähemmän."[9–13]
"Urheilijan olisi ihanteellista saada päivittäin 1,2–1,8 grammaa proteiinia jokaista painokiloaan kohden. 70-kiloiselle se tarkoittaa 84–126 grammaa. Jos oletetaan, että urheilija syö päivässä neljä ateriaa, niin yhdellä aterialla tulisi nauttia 20–30 grammaa proteiinia."
"Käytännössä tämä tarkoittaa purkillista maitorahkaa, raejuustoa tai sardiineja, puolikasta tofupakettia tai neljäsosaa jauhelihapakettia. Kannattaa kuitenkin huomioida, että myös lisukkeet, kuten viljavalmisteet, sisältävät proteiinia."
- http://ruohikolla.blogspot.fi/search/label/Proteiini
"Soijamyytit tyrmätään"
- http://ruohikolla.blogspot.fi/2010/07/soijamyytit-tyrmataan.html
Soijahiutaleissakin http://bot.fi/rbr tulisi osata / voida valita se vähemmän teollistettu versio jos sellaisia on GM-versioita karttaen (ei niin helppo asia kuitenkaan,ellei pelkkää luomua valitse). Itselleni toistaiseksi vieras alue, mutta kiinnostaa.
Tofu: http://fi.wikipedia.org/wiki/Tofu
Soijarouhe: http://fi.wikipedia.org/wiki/Soijarouhe - tietämättömätlihaasyö
Kaikissa kasviksissa on proteiinia, esim parsakaalia 100g sisältää puolet enemmän proteiinia kuin lihapihvi
- täti
Mistähän olet tuollaisen höpöhöpön keksinyt? Parsakaalissa on proteiinia 4,6g/100g, naudan fileessä 21.1g/100g
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2343992Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232307Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411461
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61756