Jätin yön yli vahingossa ilmakuivatun kinkun (avaamaton paketti) huoneenlämpöön ja mietein että pitäisikö nyt heittää roskiin koko paketti. Lidlistä ostettua ja näyttivät kaupassa ainakin säilyttävän kylmä osastolla.
Ilmakuivatun kinkun säilytys
sligipoh
3
667
Vastaukset
- maalaisjärkeä
Älä heitä, vaan pistä kylmään ja tarkista tilanne aistinvaraisesti (tuoksu & maku) sitten avatessasi. Siltä varalta, että ei enää maistu sinulle, varaa tuota hetkä varten suunnitelma B, ettet jää nälkäiseksi.
- Patanegroa
Ilmakuivattua kinkkua voi säilyttää kuukausikaupalla huoneenlämmössä kinkkuna. Sellaisen lapakinkun kun ostaa Espanjasta, niin se säilyy uuninpankolla kuukausia. Siitä sitten vuolee siivua ja liina vain päälle.
- heitä vaan
siihen nenänalla olevaan roskaluukkuun
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 561288
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1571232Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601115Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu541093Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo1031087Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä56873Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä56853Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54785- 32782
- 51777