Jupiterkin tulee kohta näkyviin

Jupiter on vielä liian lähellä aurinkoa, mutta viikon kuluttua se jo näkyy ennen auringonnousua ja ohittaa Venuksen marraskuun 4 päivän tienoilla.
2336
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ja yleensä silloin ei koko maan kattavaan ensilumeen ole kuin päivä taikka pari. Joka tapauksessa se on lähellä.

Äänestä
  • ja katoaa lopulta tänä syksynä eteläiselle pallonpuoliskolle, joten nyt on vimpat hetket tutkailla Jupiteria pitkään aikaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rilli kirjoitti:

Jupiter on vielä liian lähellä aurinkoa, mutta viikon kuluttua se jo näkyy ennen auringonnousua ja ohittaa Venuksen marraskuun 4 päivän tienoilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu