Pistin kysymyksen tähän palstalle, koska haluan vastauksia ihmisiltä, jotka ainakin kuvittelevat olevansa fiksumpia.
Itseäni ärsyttää eniten ihmiset, jotka eivät tajua omia vikojaan ja eivät siten edes koeta hallita niitä.
Edellinen työpaikkani oli sellainen, jossa esimieheni ansiosta kaikki ihmiset koettivat hallita omia huonoja taipumuksiaan, minkä takia työpaikassa viihtyi ja kahvitauolla riitti juteltavaa sekä oli hauskaa. Toki tiedän, että vapaa-ajalla emme tulisi toimeen jo erilaisen taustan takia, mutta näin.
Itse olen kantapään kautta oppinut sen, että pohdin vähemmän ja olen edes näennäisesti kiinnostunut muiden asioista. Lisäksi koetan olla vähemmän kriittinen eli kommentoin negatiivisia asioita. Vapaa-ajalla tämä puoli paljastuu minusta ja arvaa onko samankaltainen ihminen todella rasittava. Puolisoni on samanlainen, mutta kohdistaa taipumuksensa eri asioihin kuin minä, joten varmaan sen takia tulemme toimeen. Hän ei siis juuri ole kiinnostunut muista ihmisistä.
Mikä ihmisissä ärsyttää?
9
495
Vastaukset
- Tavallinen tallaaja
Jaa a... Onneksi on vapaus valita kenen kanssa keskustelee tai kaveeraa, ei ne kaikkien kemiat kohtaa.
Tosin jos aina ja kaikkialla tuntuu että kukaan ei ymmärrä yms. emoskeidaa, niin silloin ehkä kannattaa tutkailla syyn alkuperää. - 5+11
Omaa mielipidettä pidetään ainoana oikeana, siitä ei suostuta edes keskustelemaan.
Omaa mielipidettä pidetään ainoana oikeana, ei edes haluta itse perustella mitään.
Sellainen henkilö, joka tulkitsee muiden esittämiä epäileviä näkökulmia siten, että tuo henkilö alkaa keksimään perusteluja muiden epäileville näkökulmille.
Tuo henkilö joka pitää omaa käsitystään ainoana oikeana, alkaa keksimään perusteluja miksi muut epäilevät hänen käsitystään.
Tuo henkilö joka pitää omaa käsitystään ainoana oikeana, hän ei halua kuulla perusteltuja epäilyjä, vaan tuo henkilö alkaa keksimään epäilijöille epäilijöiden "oikeita" perusteluja.
Toistan edellä samaa asiaa useampaan kertaan, koska kyseessä monimutkainen asia - LadyYes
Minä inhoan besserwissereitä, joilla on perusvastaus kaikkeen.
Tai sitten se viimeinen sana........ olen jo lopettanut yrittämisen ja hymyilen sisäänpäin näiden ihmisten kanssa.... - ei laatua.
..minua ärsyttää joidenkin ihmisten tekopyhyys. Ovat puheissaan hyvinkin opettavaisia toisille ja paheksuvat huonoja tapoja. Itse tekevät juuri ne virheet joista itse varoittavat. Ovat juoruilijoita, pahansuopia, juonikkaita, täynnä sitä ihteään.
Yleensäkin. Ovat epärehellisiä. - mikä ärsyttää
- Laumasieluisuus, eli täytyy olla samanlainen kuin muut ja juosta lyhytaikaisten trendien perässä. Ei tajuta käyttää omia aivoja, vaan hankitaan niitä lyhytkestoisia asioita, mitä kaverillakin on. Maailma hukkuu krääsään ja saasteisiin tämän ansiosta.
- Vaatimattomuus ("Enhän minä tuota osaa, turha edes opetella..."). Ei voida kuvitellakaan, että voitaisiin luoda jotain omaa ja kenties merkittävääkin.
- Liiallinen usko painettuun sanaan, vailla mitään krittisyyttä.- Älä katso ulkokuoreen
Ennakkoluulot ärsyttävät. Olen ns nätti tyttö mutta priimus koulussa ja ammattiopinnoissa olin. Muistan kun aloitin yliopiston en saanut edes vastauksia mihinkään vaan alta ripsien kattomista! Mutta muutaman tentin jälkeen ensin kaikki pelmahtivat seuraan kun olivat nähneet tulokseni taululta ja ensin oltiin muka kavereita sitten valtavan kateellisia kaikesta eli alettiin ruotia joka kohtaa joka minussa oli pielessä! En välittänyt vaan sinnittelin niitten kanssa loppuun:)!
no töissä sitten sama rumba alusta saakka mutta respektiä tuli kuitenkin joiltain aidosti! Se riittää ja näillä mennään !
Mutta opin ennakkoluuloista jotain tärkeää!
- Anonyymi
Itseäni ärsyttää, kun ihmiset kritisoivat ja haukkuvat muiden mielipiteitä päin seinää, mutta itse eivät perustele mielipidettään ja sanovat vain ”no mä vaan haluun”, ”no mä vaan tiiän” tai ”no mut mun mielestä”… ei mitään perusteluja tai suostumusta keskustella, että tehtäisiinkö nyt noin vai näin.
Varsinkin jos kyse on silkasta faktasta, ja he silti väittävät että asia on väärin, vaikka se on vaan todistetusti oikein. - Anonyymi
Jos ärsyttää, niin voi ainakin unohtaa kuvitelmat älykkyydestä.
Viisas ei anna mielen kiduttaa itseään eikä tartu ärhäkästi jokaiseen nousevaan ajatukseen. Kovin vähän on kuitenkin asioita joihin voit oikeasti vaikuttaa. Elämä etenee ihan samalla tavalla vaikka sinua ei edes olisi ja niin siinä myös joku kaunis päivä käy, joten tämän voi myös helposti todistaa.- Anonyymi
Katsopa Marilyn Vos Savantin viimeisin haastattelu ja pohdi, että ärsyttääkö/loukkaako häntä haastattelijan tapa käyttää sanaa "genious". Muistaakseni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?6438683Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3603346Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi4612377- 1281383
- 341375
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl151305Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091241- 941157
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h651095Hyvät valeet myllyistä
Tuuliviirit valehtelee myllyjen vaikutusta. Äänet kuuluu jopa kilometrien päähän. Se ei pidä paikkaansa. Eläimet häviää66969