Homonidifossiileista

Jaakob on useaan kertaan väittänyt, että neandertalinihmisiä ei ole ollut olemassakaan ja että kaikki hominidifossiilit ovat joko nykyihmisiä tai apinoita.

Jaakob, miten selität sen, että fossiloituneissa kalloissa on valtavat määrät sellaisia, jotka eivät vastaa sen enempää nykyihmistä kuin mitään nykyisin elävää apinaa? Ja sen, että nykyihmisen ja nykyisin elävien apinalajien kalloja on fossiloitunut olemattoman vähän jos ollenkaan?

6

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jaa ota koppi

      Jaakobilaisen logiikan mukaan kaikki ovat tehneet vääriä johtopäätöksiä.
      Ajanmääritys on virheellinen,geologia perustuu virheelisiin olettamuksiin,osa tieteilijöistä jopa valehtelee säilyttääkseen "hyväpalkkaisen" työnsä.

    • xxxxx Jaakob, miten selität sen, että fossiloituneissa kalloissa on valtavat määrät sellaisia, jotka eivät vastaa sen enempää nykyihmistä kuin mitään nykyisin elävää apinaa? Ja sen, että nykyihmisen ja nykyisin elävien apinalajien kalloja on fossiloitunut olemattoman vähän jos ollenkaan? xxxxxx

      Ihmisten ja apinoiden kallojen muoto ja koko vaihtelevat eri ihmisillä ja apinoilla tänäkin päivänä. Jos jollain ihmisellä on vähän eri muotoinen kallo kuin toisella, niin ei se ole todiste mistään välimuodosta. Muistan kun aikoinaan koulussa luokallani oli eräs poika, jonka pää oli hyvin litteä sivuilta. Jotkut kiusasivat häntä haukkumalla häntä lättäpääksi..

      Ihmisen ja apinan kallot muistuttavat tänäkin päivänä toisiaan niin paljon, että ilman pehmytkudoksia niitä ei välttämättä pysty aina erottamaan toisistaan.

      Varmaa syytä ihmisten ja apinoiden fossiilien vähyyteen en tiedä. Voimme vain tehdä oletuksia. Ihmiset ja apinat ovat saattaneet paeta vedenpaisumusta korkeammille paikoille ja huuhtoutuneet veteen, missä ne ovat mädäntyneet ja joutuneet lopulta pieneliöiden ruuaksi. Muut nisäkkäät ovat paenneet todennäköisesti luoliin, johon ne ovat suurin joukoin hautuneet ja fossiloituneet. Tällaisia nisäkkäiden suuria joukkohautoja onkin löydetty eri puolilta maailmaa.

      • tieteenharrastaja

        Itsekin pystyisit, ellet olisi tästä ymmärryksestä täysin heittäyksissä:

        "Ihmisen ja apinan kallot muistuttavat tänäkin päivänä toisiaan niin paljon, että ilman pehmytkudoksia niitä ei välttämättä pysty aina erottamaan toisistaan."

        Ja vaikka et pystyisikään, ratkaisevaa on, että paleontologit pystyvät helposti ja erehtymättä.


      • "Ihmisen ja apinan kallot muistuttavat tänäkin päivänä toisiaan niin paljon, että ilman pehmytkudoksia niitä ei välttämättä pysty aina erottamaan toisistaan."

        Siteeraan tuntematonta ajattelijaa: ei uskois ellei näkis ja vaikeeta on sittenkin.


      • "Ihmisten ja apinoiden kallojen muoto ja koko vaihtelevat eri ihmisillä ja apinoilla tänäkin päivänä. Jos jollain ihmisellä on vähän eri muotoinen kallo kuin toisella, niin ei se ole todiste mistään välimuodosta."

        Päätit sitten myöntää, ettei sinulla ole harmainta aavistustakaan miten suuresti monet kallot poikkeavat sekä nykyihmisestä että nykyapinoista.

        "Varmaa syytä ihmisten ja apinoiden fossiilien vähyyteen en tiedä. Voimme vain tehdä oletuksia. Ihmiset ja apinat ovat saattaneet paeta vedenpaisumusta korkeammille paikoille ja huuhtoutuneet veteen, missä ne ovat mädäntyneet ja joutuneet lopulta pieneliöiden ruuaksi. Muut nisäkkäät ovat paenneet todennäköisesti luoliin, johon ne ovat suurin joukoin hautuneet ja fossiloituneet. Tällaisia nisäkkäiden suuria joukkohautoja onkin löydetty eri puolilta maailmaa."

        Kreationisti ei saa tehdä oletuksia. Pitää todistaa Raamatulla tai sanoa ettei tiedä. Olettaminen kuuluu atte-evokkien keinoihin ja kretuilta se on ehdottomasti kielletty.

        Tuo "hautuminen" on kyllä hauska lipsahdus.


    • tjdhbgvfdsfdsf

      jaakobin houreet ovat aina yhtä naurettavia..uskot edelleen isomies satuihin..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      174
      1941
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      56
      1407
    3. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      199
      1212
    4. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      56
      1142
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      78
      1092
    6. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      38
      1027
    7. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      67
      947
    8. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      62
      946
    9. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      212
      883
    10. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      156
      846
    Aihe