Hei!
Ajattelin huomenna tekevani mustikkapiirakkaa suomalasittain, mutta suurin osassa ohjeissa laitetaan kermaviilia piirakoihin mukaan. Maistuuko se happamelta? En ole koskaan maistanut , meilla aina tehtiin tavalliseen sokerivaahto pohjaan ja marjat/omenat mita vaan paalle, mutta haluaisin kokeilla jotain uutta ja nyt tuo kermaviili tuntuu olevan hyvin suosittu, tosin en voi kuvitella, milta piiras maistuu sen kanssa.
Kysymykseni kuuluukin, etta mika vastaa kermaviilia Australiassa, olisiko creme fraiche? Sour cream? Jos joku on kokeillut niin olisin kovin kiitollinen neuvosta ja jos viela loytyy loistavaa ohjetta niin antaa tulla (= Pakkasesta loytyy myos mansikkaa..
Milla korvata kermaviili ulkomailla? Mustikkapiirakkaa tekemassa
piirakkaposki
3
4116
Vastaukset
- äiti leipoo
Creme faiche käy, samoin piimä tai siihen verrattavat tuotteet sekä jogurtti.
- andrei fismaster
maustamaton yogurt is best.
voit maustaa kalalle lihalle paras neutraali
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1672602Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait209714Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668