Hei!
Ajattelin huomenna tekevani mustikkapiirakkaa suomalasittain, mutta suurin osassa ohjeissa laitetaan kermaviilia piirakoihin mukaan. Maistuuko se happamelta? En ole koskaan maistanut , meilla aina tehtiin tavalliseen sokerivaahto pohjaan ja marjat/omenat mita vaan paalle, mutta haluaisin kokeilla jotain uutta ja nyt tuo kermaviili tuntuu olevan hyvin suosittu, tosin en voi kuvitella, milta piiras maistuu sen kanssa.
Kysymykseni kuuluukin, etta mika vastaa kermaviilia Australiassa, olisiko creme fraiche? Sour cream? Jos joku on kokeillut niin olisin kovin kiitollinen neuvosta ja jos viela loytyy loistavaa ohjetta niin antaa tulla (= Pakkasesta loytyy myos mansikkaa..
Milla korvata kermaviili ulkomailla? Mustikkapiirakkaa tekemassa
piirakkaposki
3
3555
Vastaukset
- äiti leipoo
Creme faiche käy, samoin piimä tai siihen verrattavat tuotteet sekä jogurtti.
- andrei fismaster
maustamaton yogurt is best.
voit maustaa kalalle lihalle paras neutraali
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2195973
Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m263754- 822597
- 392121
- 331902
- 451868
- 1071775
- 211656
- 271502
Tappajamanne kiinni
Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!331468