Palstalaiset kuntotestiin

Salimake

Moni palstalainen kertoo harrastavansa liikuntaa. Siispä haastan kaikki juoksemaan Cooperin testin ja vastaamaan seuraaviin kysymyksiin:

- sukupuoli
- ikä
- tulos

Ja ei sitten postailla siitä paljonko juoksitte koulussa, armeijassa tai unissanne. Nykyinen tulos, ei muttia.

Ps. neiti ruisleipä mukaan sitten kanssa :)

28

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuntojere

      Mies, 32v, n. 3900m (hieman vajaa 10 kierrosta).

    • Valkoinen Berberi

      Juoksin kuupperin 12 minuutissa. Aika hyvin?

      • 13 minsan varvi

        Perse, mä hävisin, mulla meni 13.


    • Isot istumalihakset

      En jaksa juosta 12 minuuttia. Vaarallistakin sellainen reuhtominen on, saattaa pumppu pettää. Työpaikan virkistyspäivänä keväällä kävelin 1000m Cooperin testissä.

    • neiti ruiskukka

      Saanko ottaa ruislimpun mukaan jos alkaa hiukomaan kesken matkan?

      • Salimake

        "Saanko ottaa ruislimpun mukaan jos alkaa hiukomaan kesken matkan?"

        Totta kai, säännöt eivät kiellä tankkausta kesken suorituksen :p


      • neiti ruiskukka
        Salimake kirjoitti:

        "Saanko ottaa ruislimpun mukaan jos alkaa hiukomaan kesken matkan?"

        Totta kai, säännöt eivät kiellä tankkausta kesken suorituksen :p

        Sori, mutta nyt ei oo kyllä antaa nykyistä tulosta. Pitäs olla joku rata, jota kiertää ympäri, jotta sais tarkkaan laskettua tuon matkan.

        Tätä ei vissiin saanu sanoa, mutta yläasteella juoksin 2100-2200 m luokkaa. Mielikuvitus armeijassa sellasen 5000 m ja unissani juoksin ruislimpun kanssa 50 m ja pysähdyin loppuajaksi piknikin viettoon nurmikolle.


      • Salimake
        neiti ruiskukka kirjoitti:

        Sori, mutta nyt ei oo kyllä antaa nykyistä tulosta. Pitäs olla joku rata, jota kiertää ympäri, jotta sais tarkkaan laskettua tuon matkan.

        Tätä ei vissiin saanu sanoa, mutta yläasteella juoksin 2100-2200 m luokkaa. Mielikuvitus armeijassa sellasen 5000 m ja unissani juoksin ruislimpun kanssa 50 m ja pysähdyin loppuajaksi piknikin viettoon nurmikolle.

        "Tätä ei vissiin saanu sanoa, mutta yläasteella juoksin 2100-2200 m luokkaa. Mielikuvitus armeijassa sellasen 5000 m ja unissani juoksin ruislimpun kanssa 50 m ja pysähdyin loppuajaksi piknikin viettoon nurmikolle."

        Mun kanssani...? :D


    • jäbä

      Mies
      21
      2700-3000. Kesällä tuli siitepöly aikaan juostua 2650m hieman keskinkertasella kunnolla. Ei ole tullut sen jälkeen juostua virallista cooperia, mutta tulos johonkin tuohon väliin. Ihan hyvin astmaatikkolta :)

    • 8+10

      Jaa, Cooperin testiä en ole tehnyt sitten armeijan ja silloin olin surkeassa kunnossa. Kävin juoksemassa 10km Midnight runin muutama viikko sitten ja siihen meni hieman vajaat 57min. 12min ajan kylläkin jaksaisin juosta varmasti nopeammin, pitää testata jonain päivänä.

    • m36

      Suoritin testin laskennallisesti, eli reippaalla kävelyvauhdilla 6 km/h tulee 1200 metriä. Juoksemaan en sentään lähde. A gentleman will walk but never run.

    • 2700 metriä. Olettekos muuten huomanneet, että rimpulat maratoonarit eivät ole yhtä suosittuja naisten keskuudessa kuin lihaksikkaat salillakävijät?

      Ja ikää on 43.

      • timantinkova atm

        Kyse on edelleen statuksesta, ei vartalosta. Huippumaratoonarille on varmasti enemmän naisia tarjolla kuin nobodylle lihasjampalle. Toki joku Usain Bolt taas houkuttelee enemmän naisia kuin kukaan maratoonari, mutta siinä taas on kyse lajin näkyvyydestä ja kiinnostavuudesta. 100m juoksu nostaa statusta enemmän kuin pitkänmatkanjuoksu.


    • Hämärän rajoilta

      Cooperia en ole lukion jälkeen juossut. Laskin kuitenkin huvikseni vähän yli kymmenen kilometrin juoksulenkkiini kuluneesta ajasta, mikä olisi testitulos tuon lenkin keskinopeudella. Lenkkini vauhdilla 12 minuutin tulokseksi olisi tullut 2650 metriä.

      Kolmekymppinen mies (tai "mies") olen.

    • En juokse. Edes miesten perässä.

      • Salimake

        "En juokse. Edes miesten perässä."

        Kamoon...tän kerran! Mun vuokseni? :)


      • 11+16

        Juoksin viime keväänä. Bussi oli juuri tulossa pysäkille....


    • kiltti atm

      kuukausi sitten juoksin 2600 metrii juoksumatolla. Sen jälkeen en ole salilla käynytkään. Vois kai sitä ensi kuussa taas alkaa salilla käymään.

    • ohjelmistosuunnittel

      15 leukaa menee, eli revi salihousus blösö

      Kymppikilsa 39 minuuttiin...

    • SekaSikiö

      Eipä ole tullut juostua cooperia sitten kouluaikojen.
      Vois kokeilla kun flunssa lopulta lähtee.
      Jos ei kuulu mitään vähään aikaan niin olen saanut sydänkohtauksen lenkkipolulla.

    • 6565656565

      Meikä ei käskystä juokse tana.

    • Kympin Nainen

      En ole kans cooperia pitkään aikaan juossut, mutta 10km aikaani suhteutettuna sanoisin about 2800m, ehkä jopa lähemmäs 3000m.

    • scrg

      Ekalla yrityksellä meni 4100m, mutta jäi sen verran huono tulos korpeamaan että laitoin lenkkarit jalkaan ja heitin puvun takin pois niin toisella yrityksellä 4400m.

      Aika hyväkuntoista porukkaa tällä palstalla, eiks vaan. Pururadalla ja salien juoksumatoilla näkee vaan yleensä kaikenlaista puuskuttajaa ja löntystelijää.

    • atm.

      Saan 36 punnerrusta minuutis. En tiedä paljonko juoksen mutta fillarilla 23 km lenkki menee 52 minuuttiin.

    • luonnontieteilijä

      viime syksynä juoksin juoksumatolla 3000m. Tosin sukkasilteen juoksumatolla.


      Olin kyllä niin kaput, että se oli jo hengenvaarallista. Juoksun jälkeen mä tipahdin alas, hyvä että en loukkaantunut siinä.

    • mies 86

      En ole vielä käynyt Cooperia tekemässä mutta tähtään tulokseen 2800m.

    • No on viimesestä kyllä yli vuosi aikaa, mutta taisi olla 2570m. Ei tule mitenkään kovin paljoa juostua nykyään, vaan liikuttua enempi muilla tavoin.

    • En varmaan jaksaisi minuuttiakaan juosta, en jaksa nykyisin juosta edes bussille enkä selkäkivun takia edes uskalla juosta.
      Hyvä jos kilsan pystyisin kävelemään 12 minuutissa. Hyvä puoli olevinaan tässä on se, että kuntopuolella on "the only way is up" vaikka voisihan sitä huonommassakin kunnossa vielä olla. Siihen tähdäten :-D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      181
      1508
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      195
      1136
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1101
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      765
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      700
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      691
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      680
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      673
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      19
      621
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe