Munien ja pekonin paistaminen

hekke

Kauanko munia ja pekonia pitää paistaa?

1

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etsilleen

      Rippuu siitä millaisena ne haluat ja millaisella lämmöllä ne paistat - pekonit kylmälle pannulle ja lämpö päälle, annat niiden saada väriä ja rapeutta, kun pekonit ovat melkein valmiit riko muna niiden väliin ja anna valkuaisen hyytyä ja keltuaisen saavan lämpöä ruskistamatta kumpaakaan.

      Aikaa voisi sanoa noin 4-5 minsaa vaikka vanha kansa haluaakin munansa rapealla pitsireunuksella, joka taas vaatii pitempää aikaa ja korkeampaa lämpöä.

      Kyse on mausta ja lämmönsäädöstä miten kypsää tai raakaa haluaa - kokeile ja löydä oma suosikkisi eri kypsyysasteista.

      Itse pidän rapsakasta pekonista ja läpikypsästä munasta vaikka jotkut sanovat sen olevan piloilla kiinteän keltuaisen takia - jotenkin en vain voi syödä puoliraakaa ruokaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      134
      3616
    2. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      75
      2356
    3. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      261
      2245
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      141
      2000
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      69
      1572
    6. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      101
      1470
    7. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      61
      1343
    8. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      93
      1317
    9. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      61
      1290
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      72
      1182
    Aihe