Hedelmäkakku

-mari

Haluaisin tehdä ystävilleni "joululahjaksi" hedelmäkakkuja. Nyt tarvitsisin ohjeita kakkuihin jotka voisi leipoa jo hyvissä ajoin ennen joulua. Mieluiten sellaisia joissa maku paranee säilytyksessä. Tiedän, että ainakin 1-2 viikkoa ennen voi leipoa, mutta onko kestävänpiäkin kakkuja? Maku on tietenkin ykkösasia.

1

382

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jouluksi

      Hedelmäinen joulukakku

      200 gr voita tai margariinia
      2 dl sokeria
      3 munaa
      3 dl vehnäjauhoja
      1 tl vanilliinisokeria
      2 tl leivinjauhetta
      n. 20 kpl punaisia ja vihreitä kirsikoita
      1 dl rusinoita
      2 rkl konjakkia tai madeiraa
      50-65 gr sukaatteja ja/tai kuivattuja hedelmäpaloja
      ja/tai pilkottuja marmeladikaramellejä
      1,5 dl manteli- tai pähkinärouhetta
      2 riviä rouhittua taloussuklaata
      1 tl kardemummaa
      0,5 tl kanelia
      ripaus jauhettua inkivääriä ja pomeranssinkuorta

      1. Sekoittele rusinat ja hedelmäpalat maustumaan konjakkiin muutamaksi tunniksi tai yön yli. Paloittele kirsikat. Sekoita vehnäjauhoihin leivinjauhe, rusinat, kirsikat, hedelmät ja mantelirouhe sekä suklaa ja mausteet.
      2. Vaahdota rasva ja sokeri. Lisää munat yksitellen välillä voimakkaasti vatkaten. Lisää vanilliinisokeri ja jauhot kaikkine mausteineen. Sekoita hyvin.
      3. Nostele taikina lusikalla hyvin voideltuun ja korppujauhotettuun suureen rengasvuokaan (1,5-2 l) tai kahteen pieneen. Paista 175 asteessa uunin alaosassa runsas tunti. Pienten kakkujen paistoaika on hieman lyhyempi. Kokeile kypsyyttä tikulla.
      4. Kumoa kakku hiukan jäähtyneenä. Kääri se kylmänä alumiinifolioon ja pidä kylmässä. Se säilyy hyvin neljäkin viikkoa.


      http://www.santaclausplaza.com/valio/kalenteri_8.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      186
      13767
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      158
      5493
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4960
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      156
      3734
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      40
      2873
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      128
      2042
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      120
      1811
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      373
      1714
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      137
      1525
    Aihe