Montako näistä oikeasti tunnetaan? En usko että täällä liikkuu asiantuntijoita - wiki kertoo jotakin ja toinen wiki jotakin muuta. Luulen, että näistä tunnetaan paremmin vain serotoniini ja dopamiini 1-2 muuta vähemmän tunnettua.
Mutta kas kas. Vain parin kemikaalin tuntemuksella (noin sadasta?) tehdään silti lääkkeitä! Ovatko siis serotoniini ja dopamiini aivojen reseptoreissa niin suuressa painoarvossa, että loput 60-100 välittäjäainetta voidaan unohtaa - koska niitä ei tunneta.
Täytyy olla paskaa aivojen tilalla jos tällaista uskoo. Kliiniset tutkimukset näiden lääkkeiden saajilla ovat samaa luokkaa kuin placebo -lääkkeen saajilla. Mutta kun kukaan ei niihin lääkkeisiin kuolekaan ja koska niistä saa rahaa kuin laillisesta huumeesta, niin antaa mennä?
Ihan oikeasti uskon, että lääkefirmojen lobbaajat/myyntimiehet ovat saaneet suuren osan maailmasta syömään tarpeettomia lääkkeitä. (Kuka kuoli 1700 -luvulla masennukseen?)
Neuronien välittäjä-aineet
1
55
Vastaukset
- Tapani3
Totta puhut. Nykypäivän tiedemiehet ovat 95-% huijareita ja paskanpuhujia. Noobeli vain mielessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1851559
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2081530Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä441154Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad44846- 14730
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30721Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21710- 36691
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20656Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617