Neuronien välittäjä-aineet

Montako näistä oikeasti tunnetaan? En usko että täällä liikkuu asiantuntijoita - wiki kertoo jotakin ja toinen wiki jotakin muuta. Luulen, että näistä tunnetaan paremmin vain serotoniini ja dopamiini 1-2 muuta vähemmän tunnettua.

Mutta kas kas. Vain parin kemikaalin tuntemuksella (noin sadasta?) tehdään silti lääkkeitä! Ovatko siis serotoniini ja dopamiini aivojen reseptoreissa niin suuressa painoarvossa, että loput 60-100 välittäjäainetta voidaan unohtaa - koska niitä ei tunneta.
Täytyy olla paskaa aivojen tilalla jos tällaista uskoo. Kliiniset tutkimukset näiden lääkkeiden saajilla ovat samaa luokkaa kuin placebo -lääkkeen saajilla. Mutta kun kukaan ei niihin lääkkeisiin kuolekaan ja koska niistä saa rahaa kuin laillisesta huumeesta, niin antaa mennä?

Ihan oikeasti uskon, että lääkefirmojen lobbaajat/myyntimiehet ovat saaneet suuren osan maailmasta syömään tarpeettomia lääkkeitä. (Kuka kuoli 1700 -luvulla masennukseen?)

1

55

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tapani3

      Totta puhut. Nykypäivän tiedemiehet ovat 95-% huijareita ja paskanpuhujia. Noobeli vain mielessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      80
      2047
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1259
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      27
      1105
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1038
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      95
      804
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      133
      799
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      727
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      62
      706
    9. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      672
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      61
      666
    Aihe