Britit+Sakut sijoittaa 106 milj € Lappiin

Tuulivoimaan,
näin HS:n etusivulla tänään.

Itsekkäiden denialistien ei pitäisi tästä rahavirrasta valittaa :D
1282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

kyllä pitää

Äänestä

Eikös ne ulkomaiset sijoittajat pystytä tuulimyllyjä Suomeen talouidellisia voittoja tavoitellakseen. Eli myyvät kallista verovaroin subventoitua sähköä suomalaisille kuluttajille ja kotiuttavat tuet ja voittonsa kotimaihinsa. Rahavirtojen suunta on kyllä tässä tapauksessa suomalaisilta veronmaksajilta saksalaisille ja brittiläisille sijoittajille.

Äänestä
  • ei pysty

    Äänestä

  • höbö höbö kirjoitti:

    ei pysty

    Juu ei tosiaan pysty meikäläiset poliitikot ajattelemaan nokkaansa pidemmälle kun mahdollistavat moisen verorahojen kuppaamisen ulkomaisten pääomasijoittajien taskuun.

    Äänestä

Unohdin tietysti sen että köyhä denialistirassu aina löytää murinan aihetta katsoessaan sivusta miten rikkaat maksaa uusrikastuville..

Teille on varmaan sekin tuntematonta miten saa moporahoja poimitta metsästä, että semmosta rikkautta täällä pohojalassa :D

Äänestä

Kysymys on siintä että onko Ranskalainen tuulirupelli työllistänyt suomalaisia,
ja miten ulkomaille maksetut syöttötariffit kasvattavat suomen kansantuloa.

Suomalaisilla on vain maksumiehen rooli.

Äänestä
  • Höpö höpö, ei ole.

    Äänestä

Monenlaisia elinkeinotukia on ollut ja on. Miksi tästä helvetinmoinen huuto hörhöltä?

Äänestä

Kyse on vain siintä että Saksa kuittaa ruskohiilen lisääntyneet CO2 päästöt
Lapin tuntureilla suomalaisten sähkönkuluttajien kuitatessa syöttötariffeilla
Saksan veriruskean ruskohiilienergian päästömaksut lumivalkeaksi Saksan uudistuvan energian osuudeksi joka näkyy Suomalaisen kuluttajan sähkölaskussa.

Sijoittajan ollessa Deutche Bank ja sen yhteistyökumppani WWF.

Olisihan tuon pöljemmänkin jo pitänyt tajuta.

Äänestä

Eli monet lappalaiset rikastuu..

käypkö katteeks ?

Äänestä
  • Miten ne rikastuu, jos metsähallitus huorraa Lapin alueet Saksalaisille,
    käy samalla tavella kuin Saksalaiset edellisen kerran vierailivat
    Lapissa, Lappilaiset rikastuivat vain palaneilla taloilla ,kupalla ja tippurilla.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


KATin haamu kirjoitti:

Tuulivoimaan,
näin HS:n etusivulla tänään.

Itsekkäiden denialistien ei pitäisi tästä rahavirrasta valittaa :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu