Mitä teen lehtikaalista?

kaalipää

Lehtikaalia on jääkaapissa odottamassa että siitä jotain teen. Olisiko joku kasvismuhennos hyvää? En ole vielä koskaan laittanut lehtikaalia ja luin jostakin että se on aika voimakkaan makuista? Onko vinkkejä miten tuota kannattaa käyttää?

12

1152

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasper kasvinen

      lehtikaali on yski terveellisimmista mitä kotipuolelta saa

      tee aamusmoothie

      kokki koulu on sitä, että osaa maustaa

      laita hunajaa sekaan ja muutenkin kaikkialle, maku paranee

      • aimösoulmään

        Jos se on niin terveellistä niin miksiköhän se ei kelpaa etanoille?

        Etanathan syövät lähes kaikkea - joskus jopa raparperin lehteä oksaalihaposta huolimatta.

        Tää kasvis ei kyllä ole ihmisen ruokaa vaikkakin on soul foodin perusta.


    • Sedä

      Lehtikaalisipsit on hyviä. Pilko pieniksi ja paista uunissa rapeaksi. Smoothieenkin olen laittanut, siellä se menee aika huomaamatta alas. Raakana olen ylipäätään aika laiska syömään kasviksia, ja lähinnä tulee ostettua lehtikaalia rotille jotka rakastaa sitä :D

    • coleyflower

      En voi antaa mitään vinkkejä, sillä olen kokeillut sitä eri tavoin ja hyvää se ei ole ollut koskaan. Varmasti terveellistä, mutta raakana maistui lähinnä navetalta.

      Useat käyttää sitä pinaatin (keskiruoto poistettuna) tapaan hauduttaen pienessä määrässä öljyä suolalla ja pippurilla maustaen tai sitten laatikkoruoissa, mutta minä en ole tykästynyt siihen vaikka miten valmistaisi.

      Yksi mielenkiintoinen huomio kyseisestä kasviksesta on, että se ei edes kelvannut etanoille (jotka syövät käytännössä kaikkea) vaan loput ikivihreästä kasvustosta meni city-kanien suihin hankien noustua niiden päästen kasvin kimppuun.

      Supperfuud, joka ei kelpaa edes etanoille - siinä sitä mietittävää.

      • lehtikaalia-noei

        Toi oli mainio pointti - jos edes etanoille ei kelpaa niin miksi sitä tyrkytetään ihmisille.

        Ruohokin on varmaan superfoodia - maistuu ainakin lehmille, mutta onko se hyvää.

        Itseasiassa lehtikaali oli aikoinaan orjien ruokaa - sitä kasvoi joka ojassa aivan kuten latva-artisokkaakin söivät aikoinaan vain köyhät henkensä pitimiksi - nykyään rikkaruohot ovat rikkaiden apetta kuten rucola, joka on vain terveydelle haitallisia nitraatteja täynnä ja silti löytyy jokaisen rikkaan lautaselta, sillä onhan se niin cool.

        Jamie ja Gennaro olivat aikoinaan niin innostuneita Lontoon jättömaiden villiyrteistä, että ihan pahaa teki - ilmaista ruokaa toki, mutta tiesikö kumpikaan missä maassa kasvanutta. Täynnä raskasmetalleja ja muuta kemiallsta töyhnää, mutta silti kehtasivat mainostaa näitä yrttejä ihmisille.

        Ennen syömistään ihmisten tulisi selvittää ruoka-aineiden turvallisuus useammasta lähteestä eikä vain uskoa ystäväänsä - mutu-tuntuma ei vaan ole se paras suhtautuminen asioihin vaikka valtiotkin tukeutuvat siihen liian usein.


    • Anna kanille tai lehmille!

    • 1vaan

      Pilko pieniksi suikaleiksi ja laita lihakeiton joukkoon. Antaa hyvää makua ja kivaa väriä! Ja on hyvää ja ravitsevaa!

    • Lehtikaalissa ihan mahtavasti hivenaineita. Jos voimakas maku ei miellytä kannattaa kuivata (ruoti pois ja palasiksi lehdet ilmavaan varjoisaan paikkaan). Sitten eikun musertaa ruokiin jauheeksi ruuanlaiton loppuvaiheessa, eikä makua edes huomaa. Makaroonilaatikot ja muut perusruuat saavat kivaa ravintolisää ja lapsetkaan ei huomaa mitään epämääräistä..:)

    • lehtikaalinsuosio

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      80
      7792
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      85
      7781
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      167
      6110
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      57
      5063
    5. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      9
      4769
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4189
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3930
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      3682
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      35
      3668
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      35
      3543
    Aihe