Akun kengän irroittaminen hitsatessa

kirchoff3

Kysymykseen ei saa asiallista vastausta auto yms. konepalstoilta joten osaisikohan fyysikot vastata.

Eli miksi akun kenkä pitäisi irrottaa hitsatessa? Huhutaan hitsaamisen särkeneen esim. laturin diodi siltoja. Hitsausvirta on 100-150A ja jännite 25-80V.

Miten hitsauskoneen virta kiertäisi auton virtapiirien kautta vaikka akku on kytketty. Hitsauskoneen maadoitus kytketään auton runkoon/hitsattavaan kohteeseen kiinni. Vastaavasti hitsattava ohut täyteaine syötetään kiinni hitsattavaan kohteeseen joka lämpiää hitsausvirran läpi mennessä. Nythän virta kulkee hitsauspistoolin kautta hitsattavasta kappaleesta maadoitus kaapeliin. Se että virta voi kiertää maan kautta auton rungossa niin mitäs se haittaa, vai kiertääkö se laturin kautta ja akun napojen yli auton puolelle ja hajottaa jotakin.

Murtakaapa myytti ja esittäkää perusteet akun kengän irroitukselle.

13

7416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oåihpiupuigy

      Laitteet ovat plussan ja maan välissä. Hitsaus on maassa, eli auton pellissä. Hitsausjännite voisi ainakin teoriassa ajaa vastakkaissunntaista virtaa auton akun plussaan laitteiden läpi.

    • jjjjjjjjjjj

      Tärkein seikka on maadoituskaapelin sijoitus lähelle kappaletta, jota hitsaa.
      -Ei kaapelia silmukalle, vaan rinnakkain ilman magneettikenttiä.

      -Vaara pyörii vetyhuuruissa akun seudulla, se navan irroitus on jo riski kipinän
      tuottamisessa.
      (Olen seurannut sivusta tämmöisen turhan irroituksen myötä räjähteneitä akun paloja)

    • rmtob

      Periaatteessa ongelmaa ei pitäisi olla, ainoastaan auton negatiivinen puoli maadoitetaan, ja positiivinen puoli hitsaa. Auton positiiviseen puoleen ei siis pitäisi hitsauksella olla mitään vaikutusta.
      Nykyautoissa kumminkin on järjestelmiä, jotka ovat koko ajan päällä, ja ne tarvitsevat sähköä. Kun maa on kytketty, ja hitsipillillä annetaan iso paukku, maan muutos saattaa tehdä kepposen.

    • Jos vaikka täsmentäisit hieman kysymystäsi niin, että siitä saa selvää. Ensinnäkin "Miten hitsauskoneen virta kiertäisi auton virtapiirien kautta vaikka akku on kytketty" ei ole edes mikään kysymys - johtuen useammastakin syystä.

      1) Naiivi syy: Siinä ei ollut kysymysmerkkiä.
      jos se oli kysymys, niin:
      2) "Miten" on todella kvalitatiivinen kysymys, et täsmennä miten vastaus pitää esittää. (Joku voisi vastata, että "haista vittu"). Vaikea sanoa onko tuollainen vastaus oikea tai väärä annetuilla ehdoilla.

      • helicocopter

        3) Ime parsaa.


    • Ja vastaus; Irroita akun kenkä, jotta virta ei vahingossa kulkisi lävitsesi.

    • Tiiseli

      Väyläsähköt ja hajavirrat auton korissa... siinä jo riittävästi syitä varovaisuuteen. Tottakai Kirchoffin laki toimii auton korissakin.

    • Puikonliimaaja

      Pitääkö irrottaa myös Iineksen kenkä, ennen kuin pääsee hitsaamaan?

      Jos Iines nimittäin sattuu paikalle.

      • takaiskuri

        Kyllä mutta kuka kumma on lines?


    • Yxpöljä

      Joo...kerran on akku räjähtäny silmille.. tuli kiire naamapesulle...ei kannata säilyttää kiintoavaimia akun päällä...nimimerkki kyllä lähtee

    • kjhsdfbkjhdk

      Pari syytä:

      Perinteinen, laturin tasasuuntaajien, diodien vaurioiden ehkäisy.

      Sen lisäksi nykyisempi, hienoelektroniikan ja väyläsähköjen vaurioittajiksi hitsatessa indusoituvien virtojen minimointi.

      Toki monissa nykyautoissa ei edes saa irroittaa akkukaapelia noin vain, mutta eipä niissä ole vielä hitsattavaakaan, jos koskaan kertakäyttökapineissa tulee enää olemaankaan.

    • Nähty_on

      Jos autoa hitsailee ajattelemattomasti, niin on helppo panna paskaksi auton elektroniikka ja laakerit. Ovatpa fiksuimmat saaneet pistehitsit auton hammaspyöriinkin.

      • räkäpuikkosepät

        Eikun antaa palaa vaan sano entinen hitsari!

        Juu, järkeä saa käyttää maadoituspistettä katseltaessa, ettei virta kulje minkään laakerin kautta. Aina mahdollisimman lähelle hitsattavaa kohdetta, näin auton korissa mahdollisesti indusoituvat virratkin minimoituvat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3617
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2704
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2657
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2428
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      92
      2363
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      268
      2230
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      46
      1953
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1769
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1501
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1428
    Aihe