Siis tiedemaailma iloitsee Molocin löytämästä suorasta evoluutiohavainnosta eli galapagoksen tintistä sekä galapagoksen puskakehälajistosta.
Tätä Molocin havaintoa on verrattu yhtä merkittäväksi kuin parin kuukauden takaista suoraa havaintoa gravitaatiosta jonka jo Einstein ennusti evoluuttisena ennusteenaan.
http://www.tekniikkatalous.fi/innovaatiot/tiede/vuosikymmenen tiedeuutinen kuivui kokoon todennakoisesti laskuvirhe/a1021673?&utm_source=emaileri&utm_medium=Email&utm_campaign=Vuosikymmenen tiedeuutinen lassahti * Aurinkoenergia ydinvoiman hintaista * Ufohavainto avaruusasemalla?&utm_term=Kuva* Vuosikymmenen tiedeuutinen kuivui kokoon* todennakoisesti laskuvirhe *300 x 168*&utm_content=u-639472-33430649-429346-8 jumaloimat galapagoshavainnot me jo tunnemme mutta tämä onkin uusi. Ja ihan yhtä vakuuttavan tieteellisen todenmukainen kuin galapagoksen varpunenkin.
Oho, mitenkäs se tuonne tekstin väliin heilahti?
Suora tieteellinen havainto evoluutiosta.
6
83
Vastaukset 6
Minä tein gravitaatioaalloista avauksen samalla kun seurasin suorana lehdistötilaisuutta maaliskuussa. Avauksessa jo kerroin, että on syytä odottaa vahvistavia tuloksia. Vahvistuessaan havainto olisi periaatteessa vahvistanut kosmisen inflaation, mutta havaintojen virheellisyys oli myös mahdollisuus.
Nyt näyttää vahvasti siltä, että BICEP2 ei havainnut mikroaaltotaustassa polarisaatiokuviota, jollainen syntyy varhaisen maailmankaikkeuden gravitaatiosäteilyn vaikutuksesta, mutta ei se tarkoita etteikö vahvistavia havaintoja voitaisi saada myöhemmin.
Kesäkuussa jo kirjoitin: "Jätän gravitaatioaallot pois tästä avauksesta, koska niiden mahdollinen varmistuminen vaatii vielä lisänäyttöä, ja voi olla, ettei BICEP2-teleskooppi ole todellisuudessa edes vielä havainnut niitä."
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12288179
Eli jyrtsi, avauksesi oli taas onnetonta trollausta.- AirporttablettiJyri
Tyhmä Solon1. Sillä eiköhän jokainen vähänkin tolkuissaan oleva vakiintuneiseen tieteeseen vähänkin luottava ymmärtänyt sitä että nyt nuo pojat ampuivat vähän yli, hrehe.
Tyhmä. - Terkkuja finneille
Aivan niin, jopa joulupukin voi havainnoida myöhemmin sillä onhan se evoluutio luonut miljardeissa vuosissa paljon omituisempiakin otuksia pelkästä limakasasta.
Olisi täysin evouskonnonvastaista väittää että evoluutio ei ikimaailmassa kautta tulevan ikuisuuden koskaan tulisi sattuman ja luonnonvalinnan kautta tuottamaan joulupukkia varsinkin kun miljardit lapset aiheuttavat joka vuosi valtavan evoluuttisen valintapaineen. - tieteenharrastaja
Terkkuja finneille kirjoitti:
Aivan niin, jopa joulupukin voi havainnoida myöhemmin sillä onhan se evoluutio luonut miljardeissa vuosissa paljon omituisempiakin otuksia pelkästä limakasasta.
Olisi täysin evouskonnonvastaista väittää että evoluutio ei ikimaailmassa kautta tulevan ikuisuuden koskaan tulisi sattuman ja luonnonvalinnan kautta tuottamaan joulupukkia varsinkin kun miljardit lapset aiheuttavat joka vuosi valtavan evoluuttisen valintapaineen.Joulupukkihan on evoluution tulos:
"..väittää että evoluutio ei ikimaailmassa kautta tulevan ikuisuuden koskaan tulisi sattuman ja luonnonvalinnan kautta tuottamaan joulupukkia.."
Ihmisen kulttuurievoluution. Samalla tietenkin myös älykkään suunnittelun. Terkkuja finneille kirjoitti:
Aivan niin, jopa joulupukin voi havainnoida myöhemmin sillä onhan se evoluutio luonut miljardeissa vuosissa paljon omituisempiakin otuksia pelkästä limakasasta.
Olisi täysin evouskonnonvastaista väittää että evoluutio ei ikimaailmassa kautta tulevan ikuisuuden koskaan tulisi sattuman ja luonnonvalinnan kautta tuottamaan joulupukkia varsinkin kun miljardit lapset aiheuttavat joka vuosi valtavan evoluuttisen valintapaineen.Mitä? Joulupukki eli Pyhä Nikolaus oli historiallinen henkilö.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Nikolaos_Ihmeidentekijä- tieteenharrastaja
kekek-kekek kirjoitti:
Mitä? Joulupukki eli Pyhä Nikolaus oli historiallinen henkilö.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Nikolaos_IhmeidentekijäSitäkin tietysti, mutta henkilö on vain osa tuota kulttuurievoluution synnyttämää meemiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty391247Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä2951082Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s299910Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto25899Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel33771Treffi-ilmoituksia!
Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte193662- 61585
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine99563- 40526
- 33492