Kuivatut suppilovahverot

Ensi kertaa sienimetsässä

Olen kuivattannut kuivurilla litroittain suppilovahveroita. Minua on
jäänyt askarruttamaan, että ovatko nämä sienet kuivaamisen jälkeenkin vielä ns. raakoja.
Eli uskallanko maistella kuivattuja sieniä (suppilovahveroita, kantarelleja)
sellaisenaan, ilman keittämistä/paistamista, ja voiko niitä sellaisenaan
lisätä myös melkein valmiiseen ruokaan ruuanvalmistuksen loppuvaiheessa.
En haluaisi rapeita, kuivattuja sieniä kovin kauaa keitellä, jotta niiden
herkullinen rapeus ei katoaisi...Kiitos, jos joku viitsii vastata!

6

4173

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • linda

      Moi!

      Kun aijot laittaa ruokaa kuivatuista sienistä niin murskaa ensin ne pienemmiksi, sitten laitat veteen likoamaan tunniksi.Siten sienet keräävät takaisin kuivuneen nesteen.Sen jälkeen voit käytttä sieniä ruoan valmistukseen.Itse teen paljon kanttarellista- ja tatista sienikastiketta.Mukaan toki voit heittää tuorettakin, esim, herkkusieniä kaupasta.Pataruokiin voit myös murskata kuivatut sienet suoraan. HUOM! mikäli olet kuivattanut KORVASIENIÄ, TÄMÄ OHJE EI PÄDE!!!

      • titta.o

        Kaikilla sienten ystävillä on varmaan omat salaiset niksinsä.

        Mie laitan välillä kuivatut torvisienet vesitilkkaan turpoamaan ja hyvää tulee. Vettähän ei suinkaan saa heittää pois, vaan se pitää käyttää hyväkseen.

        Hyvin kuivattuja sieniä sopii myös ropsautella ruokiin mukaan mennen tullen :) ja hyvää on aina :::))))


      • titta.o

        Hei linda, mukava kun olet palannut taas palstoille :)

        Kaikki korvasienten ystävät tietänevät kuinka niitä käsitellään.

        Itse olen aina ryöppäillyt niitä muutaman kerran ja voi että ovat hyviä....


      • linda
        titta.o kirjoitti:

        Hei linda, mukava kun olet palannut taas palstoille :)

        Kaikki korvasienten ystävät tietänevät kuinka niitä käsitellään.

        Itse olen aina ryöppäillyt niitä muutaman kerran ja voi että ovat hyviä....

        Moi!

        Kiitos paluuterveisistä! Olen tosiaan ollut useamman kuukauden hiljaiselossa,mutta nyt taas täällä! Kiva kun huomasit!

        oikein mukavaa päivän jatkoa Sinulle ja kaikille muillekkin!

        kirjoitellaan reseptejä ja muuta mukavaa! ;)


    • Kysymys on varmaankin älytön. Mutta kun löysin kaapista v. 2004 kuivattuja Suppilovahveroita, niin voiko niitä käyttää. Päällisin puolin näyttävät hyviltä. Säilytetty pimeässä kaapissa kahdessa litran lasipurkissa ja huonelämmössä. Jotenkin unohtunut sinne takse.

      • Voi käyttää, jos ne ovat edelleen rutikuivia eivätkä ole välillä käyneet kosteampina. Jos kuivatut sienet jäävät nahkeiksi eivätkä ole murskaksi rapistuvan kuivaa niin niihin saattaa tulla hometta. Joka tapauksessa pintapuolinen tarkastus ja jos ei ole hometta niin on turvallista syödä.

        Tuoreena tai kuivattuina ilman kuumennusta turvallisia metsäsieniä ovat torvisienet (kantarellit, suppilovahverot, mustatorvisienet), tatit ja lampaankääpä. Varmsti muitakin on, mutta nämä meillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      119
      6196
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      62
      5131
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      66
      4256
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3854
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      12
      3611
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      120
      3168
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2546
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2489
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2242
    10. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1597
    Aihe