Miten jäteöljyä muka suodatetaan ampumalla se tiilen läpi? Siis kokonaisen tillen? Eihän siitä mene mikään läpi? En ymmärrä?
Jäteöljyä tiilen läpi häh?
2
606
Vastaukset
- -Huokoinen-
Olisko kyseessä kuitenkin tiilipulveri, jonka läpi se suodatetaan ?? En ole kyllä koskaan kuullutkaan.
- Kokeilepa tätä
Tiiliä valmistetaan monesta materiaalista. Uskoisin, että esimerkiksi kalkkihiekkatiili ei öljyä läpi päästä. Mutta savesta poltettu eli perinteinen punatiili voi jo päästää, kun tarpeeksi kauan odottaa. Nykyään vain lähes kaikki poltetut tiilet taitavat olla reikätiiliä, joten se suodattuminen saattaa niiden kohdalla jäädä tapahtumatta. Pitäisi siis muurata suodatusalusta vanhoista umpinaisista punatiilistä.
Voithan kokeilla muuraamalla vaikkapa reijitetyn vanerin päälle neljä lapetiiltä pitkän ja viisi tiiltä leveän kaukalon, jonka reunoiksi muuraat kantilleen asetetut tiilet. Sitten kaadat tähän altaaseen kymmen litraa jäteöljyä ja laitat astian alle keräämään suodattunutta öljyä.
Käytä muuraamiseen vaikka laatoituslaastia ohutsaumamenetelmällä. Se vain ei näiden vanhan ajan mittatarkkuudeltaan epämääräisten tiilten kohdalla kovin ohuella saumalla taida onnistua, mutta laita paksumpi sauma, missä tarvitsee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2537600Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1444011Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1232251Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261727- 471540
- 331412
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421224Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1411022Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä8983- 134965